حضور هومن بالازاده معمار ایرانی در میان ۳۵ سفیر بومی جایزه‌ بین‌المللی ریبا برای تعالی در سال ۲۰۲۴ میلادی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : آپریل سال ۲۰۲۴ میلادی بود که ریبا (موسسه سلطنتی معماران انگلیسی) اسامی سفرای محلی (بومی) خود را برای بررسی و انتخاب پروژه‌های برگزیده در جایزه‌ی بین‌المللی ریبا برای تعالی در سال ۲۰۲۴ میلادی را اعلام کرد: ۳۵ سفیر از ۲۴ کشور از سراسر نقاط جهان! لازم به بیان است جوایز بین‌المللی ریبا برای تعالی به پروژه هایی از سراسر نقاط جهان اعطا می‌شود که مرزهای طراحی باکیفیت معماری و استانداردهای برتری را گسترش می‌دهند.

اما سفرای محلی ریبا که برای بازدید از پروژه‌های منتخب با توجه به اصول و ضوابط جوایز بین المللی ریبا برای تعالی منصوب می‌شوند، معماران بین‌المللی‌ای هستند که از وضعیت و شرایط منطقه ای که پروژه انتخاب شده در آن واقع شده است، آگاهی دارند.

در سال ۲۰۲۴ میلادی و از کشور ایران نیز هومن بالازاده، بنیانگذار دفتر معماری هوبا طرح به عنوان سفیر بومی جایزه ی بین المللی ریبا برای تعالی انتخاب شده است. سال ۲۰۲۱ میلادی بود که ساختمان دفتر مرکزی کهن سرام (معمار مسئول: هومن بالازاده) از کشور ایران، جایزه ی بین‌المللی ریبا برای تعالی را به خود اختصاص داد (۱۶ پروژه از ۱۱ کشور جهان)!

لازم به یادآوری است بیست و سوم خرداد ماه سال ۱۴۰۳ شمسی بود که دو پروژه از معماران ایرانی یعنی مدرسه ابتدایی جدگال واقع در روستای سیدبار، چابهار، استان سیستان و بلوچستان اثر اداره معماری داز (معمار مسئول: آرش علی آبادی) و ایستگاه مترو میدان جهاد اثر استودیو معماری محمد خاوریان (معمار مسئول: محمد خاوریان) جایزه‌ی بین‌المللی #ریبا برای تعالی را در سال ۲۰۲۴ میلادی به خود اختصاص دادند!

در میان سفرای بومی جایزه‌ی بین‌المللی ریبا برای تعالی از کشور کانادا، نام سیامک حریری معمار ایرانی‌تبارِ کانادایی و از دانش‌آموختگان دانشگاه واترلو و دانشکده معماری دانشگاه ییل نیز به چشم می‌خورد.

در انتها لازم به بیان است تمام پروژه‌های راه یافته به جوایز بین‌المللی ریبا ۲۰۲۴ توسط هیئت داوران (اعضای گروه جوایز ریبا)، به ریاست سایمون هنلی و با کمک سفیران بومی ریبا ارزیابی می‌شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *