بررسی عوامل موثر بر تحول کالبدی خانه و فرهنگ زندگی در یک قرن اخیر ایران موردپژوهی: تحولات الگوی خانه در شهر تاریخی لار

بررسی عوامل محیطی موثر بر اجتماع پذیری و میزان اهمیت آنها - مورد مطالعاتی: محیط آموزش معماری

مقاله “ بررسی عوامل موثر بر تحول کالبدی خانه و فرهنگ زندگی در یک قرن اخیر ایران – موردپژوهی: تحولات الگوی خانه در شهر تاریخی لار “

نویسندگان

محیا حق شناس ؛ پیروز حناچی

منتشر شده در دوفصلنامه علمی مطالعات معماری ایران (دانشگاه کاشان) (سال نهم، شماره پیاپی ۱۷، بهار و تابستان سال ۱۳۹۹ شمسی)

چکیده

در زندگی امروز، خانه همچنان مأمن و محل آرامش و آسایش هر فرد به حساب می ‌آید، اما میزان این بهره ‌مندی در گونه‌ های متنوع خانه، متفاوت است. وجود خانه‌ های تاریخی و حضور در این خانه‌ ها و شنیدن خاطرات نسل‌ های قدیمی ‌تر و بررسی دیدگاه صاحب‌ نظران در حوزه نقد آثار معماری، روشن می‌ سازد که چرا بسیاری از معماران در حال حاضر، به ‌دنبال شناخت کیفیت‌ هایی در آن خانه‌ های سنتی هستند.

در این مقاله، نگارندگان پس از معرفی و بررسی عوامل موثر بر تغییر و تحول در معماری مسکونی سنتی ایران، به نحوه شکل ‌گیری شهر جدید لار با عنوان شهر بدون کوچه پس از زلزله سال ۱۳۳۹ و هم ‌زمان با ورود اصول شهرسازی و معماری نوین به ایران در دوره پهلوی دوم می‌ پردازند. روش این تحقیق در بخش اول، مطالعات کتابخانه ‌ای و استنادی و در بخش دوم، بررسی میدانی و جمع‌ آوری و مقایسه گونه ‌های مختلف مسکن در شهر لار بوده است.

نتایج نشان می ‌دهد که مجموعه‌ ای از تحولات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی از ابتدای قرن سیزدهم در ایران آغاز شد و اگرچه اغلب سرمنشائی خارج از فرهنگ داخلی داشته، پذیرش تدریجی و یا بعضا تحمیل آن‌ ها در سبک زندگی مردم، زمینه بروز و ظهور تغییرات کالبدی مسکن در یک صد سال اخیر را به وجود آورد. در این میان، مداخلات دولت در نوسازی شهری و ساخت مسکن انبوه، به پشتوانه درآمد نفتی، بیشترین تاثیر را بر تغییر شکل شهرها داشته است. همچنین، گونه‌ شناسی الگوی خانه در شهر لار، در طول صد سال گذشته، نشان داد که در الگوهای مسکونی اخیر، خلاقیت ‌های مردمی ناشی از تجربه زیست در خانه ‌های سنتی و نبوغ طراحان در معماری خانه ‌های ضد زلزله، به ‌‌کلی نادیده گرفته ‌شده است.

واژگان کلیدی:

معماری مسکن ؛ فرهنگ خانه ؛ معماری معاصر ؛ زلزله لار

 

بررسی عوامل موثر بر تحول کالبدی خانه و فرهنگ زندگی در یک قرن اخیر ایران موردپژوهی: تحولات الگوی خانه در شهر تاریخی لار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *