گروه معماری علیدوست و همکاران ؛ رتبه نخست مسابقه طراحی هتل آرمیتاژ کیش

به تازگی نتایج مسابقه طراحی هتل بین المللی آرمیتاژ کیش اعلام شده است! موضوع مسابقه، طراحی پروژه‌ هتل ۵ ستاره آرمیتاژ کیش است که در زمینی به وسعت ۱۵۷۲۰ مترمربع احداث خواهد شد. اجرای این پروژه در دو فاز برنامه‌ ریزی گردیده است که فاز اول با کاربری هتل و زیربنای بین ۲۵ تا ۲۸ هزار متر مربع و فاز دوم با کاربری هتل رزیدنس با زیربنای حدود ۳۰-۳۵ هزار متر مربع است. موضوع مسابقه، جانمایی هر دو فاز به همراه محوطه (مستر پلن) و معماری مرحله‌ اول یکی از فازها خواهد بود. در کنار تمام موضوعات مبانی نظری و کالبدی معماری، برای توجه به موضوعاتی همچون خلق کیفیت‌ های فضایی ویژه هتل، هویت بصری، تم طراحی و همچنین بهینه‌ سازی بهره‌ برداری می‌ بایست امتیاز ویژه در نظر گرفته شود. یکی از اهداف اصلی از برگزاری مسابقه، تبلیغات وزین و در خور شان مجموعه، برندینگ برای پروژه‌ ها در ادامه ی مسیر و زمینه‌ سازی سرمایه‌ گذاری‌ های آتی می‌ باشد.

هیئت داوران این مسابقه متشکل بود از مهندس شهاب الدین ارفعی (مهندس مشاور ارگ بم) ، مهندس شیوا آقابابایی (مدیر عامل مهندس مشاور طرح و آفرینش) ، مهندس شهرام حدادی (مدیر عامل آرمیتاژ) ، مهندس عبدالرضا ذکائی (مهندس مشاور پلیمر) و دکتر ساسان سواد کوهی (مدیر عامل مهندس مشاور صحیفه اسکان).

رتبه نخست مسابقه طراحی هتل آرمیتاژ کیش

دفتر معماری شهاب علیدوست و همکاران

موقعیت: جزیره کیش، بلوار موج

وضعیت: کانسپت

معمار اصلی: شهاب علیدوست ، صونا افتخاراعظم

دستیار طراحی: امیر نیک نفس

تیم طراحی: امیر نیک نفس ، مینا مهرداد ، حامد بختیاری ، مهرداد کارچانی ، آیدا احسانی ، سهند محدث ، محمد علی ایزدی

تاریخ: تیر ماه سال ۱۴۰۰ شمسی

گرافیک و ارائه: احسان داننده

کارفرما: شرکت سرمایه گذاری آرمیتاژ (شهرام حدادی)

طراحی پیشنهادی دفتر معماری شهاب علیدوست و همکاران برای هتل آرمیتاژ کیش

در دهه های اخیر همواره هتل ها از جمله مهم ترین موضوعات طراحی معماری در بستر شهری بوده اند. نقش آن ها در توسعه ی اقتصادی مناطق و نیز رونق گردشگری داخلی و خارجی چشمگیر و قابل اعتنا است. بیش از نیم قرن است که جزیره کیش به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران شاهد طراحی و ساخت هتل های پرشماری بوده اس. موقعیت بی نظیر این جزیره در در خلیج فارس و نیز اقلیم بی همتای آن، مهم ترین عوامل شکل دهنده ی بافت شهری و طراحی معماری ابنیه قلمداد می شود. در ارتباطی دوسویه و متقابل، ساختمان هتل ها – که به طور عمومی مهم ترین و بزرگ ترین بناهای این جزیره هستند – می توانند نقش یک نشانه شهری شاخص را بر عهده گیرند. به عبارتی دیگر طراحی هتل که خود برگرفته و ملهم از عناصر هویتی کیش است، تبدیل به یک نشانه هویت بخش جزیره می گردد.

از سوی دیگر در پروسه طراحی هتل آرمیتاژ سعی طراحان بر این بوده است که با تامین برنامه فیزیکی مور نظر کارفرما و نیز بهره گیری از استانداردهای روز ساخت هتل، عملکرد بهینه حاصل شود. ضمنا با توجه به موقعیت قرارگیری هتل در جزیره کیش، توجه به دید و منظر بسیار حائز اهمیت است. فرم بنا و قرارگیری فضاها در کنار یکدیگر و زاویه استقرار بلوک ها نه تنها امکان دید مناسبه به دریا را برای همه ی فضاهای اقامتی فراهم تموده است، بلکه سایه اندازی بلوک ها بر یکدیگر امکان بهبود شرایط اقلیمی در فصل گرم سال را به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *