آن چه که دانشجویان معماری باید از استیو جابز یاد بگیرند!

آن چه که دانشجویان معماری باید از استیو جابز یاد بگیرند!

آن چه که دانشجویان معماری باید از استیو جابز یاد بگیرند!

استفاده از رنگ

استیو جابز برای پیشی گرفتن از رقیبانش در خلق یک اثر می دانست که باید خالق ظاهری باشد که آن را به تمام معنا ماندگار نماید. او با انتخاب ۵ تم با الهام از رنگهای میوه برای iMac، افزایش فروش ۲۴ درصدی را فراهم آورده است و این امکان را برای مردم مهیا کرد تا برای بکارگیری کامپیوتر خود روش مخصوص خودشان را داشته باشند. بعد از اینکه دیگر شرکت های کامپیوتری درصدد استفاده جسورانه از رنگ در پیروی از جابز برآمدند، او باری دیگر، یک گام پیش رفت و یک نگرش مینیمالیستی درخط تولیدی اپل انتخاب کرد و بعد از آن برگشتی داشت در جهت استفاده از رنگ در خطوط جدیدی از iPod ها.

همانند دنیای معماری که در آن روند طراحی همواره در حال تغییر است، توانایی در حفظ طرح های نو و امروزی بسیار حائز اهمیت است و جابز در این مورد تبحر خاصی داشت. چگونگی استفاده از رنگ نیز در منظر مسئله ای است مهم و خواه ناخواه از طریق گیاهان، کفسازی ها و … امکانپذیر است. ولی نباید با استفاده بیش از حد از آن ها کاربران را خسته کرد. این نکته برای خلق یک معماری پر جنب و جوش یا خلق یک معماری پر زرق و برق، حائز اهمیت است و جابز در بکارگیری طرح های پر جنب و جوش و سرزنده، بدون وجود کهنگی، متبحر بود.

اجازه ندادن به کارفرما برای دخالت در طراحی

در حالی که گوش دادن به نظرات کارفرما و انتظارات آنها از اجرای طرح، همیشه مورد تاکید بوده، اما در نهایت مهم است به یاد داشته باشید شما طراح و متخصصی هستید که نیاز دارید یک طرح را خلق نمایید. خیلی از مواقع، مخاطبین نمی دانند چه چیزی از طرح می خواهند تا موقعی که شما به آن ها نشان دهید و این مهمترین نکته معروفیت استیو جابز است که نه فقط برای معماران بلکه برای تمامی طراحان، یک مشاوره کلیدی محسوب می شود.

آن چه که دانشجویان معماری باید از استیو جابز یاد بگیرند!

حفظ سادگی و اختصار در طرح

ممکن است جابز در خلق و ارائه محصولات بزرگ که هر دوی آنها به طور ذاتی از نظر فهم و کارکرد ساده هستند، مطرح تر باشد. بنابراین، بعدها وقتی شما در حال ارائه یک ایده به کارفرما هستید قوانینی که جابز همیشه به کارمندان خود یادآور می شود به خاطر بیاورید؛ کوتاه و ساده پیش برو. حفظ سادگی و وضوح، فنون خاصی نیاز ندارد.
جابز به دلیل رعایت این قوانین، معروف شد. این قوانین تکنیکی برای ارائه هستند. برای مثال، او به واسطه نشان دادن سه محصول:”آی پد، تلفن و یک دستگاه ارتباطی اینترنتی”، معرف آیفون است. این قانون در ارائه های بعدی، چه در محصولات منتشر شده و چه در توصیفی از یک محصول به کار برده شد، مانند “نازکتر، سبکتر، و سریعتر بودن” و او برای حفظ علاقه مخاطبین خود این روش را ادامه داد.

طراحی عملکردگرا

عملکرد چیزی است که زیاد فراموش می شود، زیرا یک طراح احساس می کند محصولاتش باید زیبا و درست باشد. اغلب اوقات معماران در دام یک طراحی زیبا می افتند. اغلب موارد یک ایده منجر می شود که طراح به دنبال “داشته” هایش برود و از عناصری مانند استخر و گیاه و … استفاده نماید، اما با برگشت به عقب به این واقعیت پی می بریم که آنها مشابه آنچه که در تصاویر دیده ایم، هستند. ممکن است این عنصر طراحی زیبا باشد ولی عملکردی نیست.
استیو جابز برای توانایی های خود در انعطاف پذیر کردن طراحی هایش شناخته شده بود و تمایل داشت یک محصول را تنها در راستای بازخورد کاربرانش تغییر دهد و آنها را منتشر کند. او عنوان کرده است که طراحی تنها احساس علاقه کردن و آنچه که به نظر می رسد نیست. طراحی چگونگی عملکرد است و می تواند در  یک حرف تا یک معماری به خوبی اجرا گردد.

آن چه که دانشجویان معماری باید از استیو جابز یاد بگیرند!

همیشه قیمت بالاتری را پیشنهاد دهید

در محصولاتی که بودجه مهم است نباید کیفیت آن را با طرحی نامناسب با توجه به بودجه معین شده، زیر سوال برد. در عوض، با وجود کیفیت و طرح مناسب در پروژه و اجرای صحیح، موجب ذخیره شدن بودجه مالی در دراز مدت خواهید شد. یک محصول می تواند به مرحله اجرا برسد حتی اگر بودجه به آن اجازه ادامه کار ندهد. مخاطبین اگر بدانند آنها به یک پروژه با کیفیت بالا دست پیدا می کنند، پاداشی را  نیز برای آن در نظر خواهند گرفت، این نکته ای است که از سوی استیو جابز ثابت شده است.

چالش ها یعنی موفقیت ها

گاهی اوقات سختگیری کارفرمایان یا پیچیده بودن طرح می توانند شما را به کسب نتیجه ای بهتری سوق دهد. اگر قسمتی از کار به سرعت تعمیر یا به سادگی طراحی شود، اغلب موارد نتایج کسب شده، خسته کننده و معمولی هستند، اما بخشی از سایت که دارای مجموعه ای از پیچیدگی ها است، می تواند باعث بروز خلاقیت شود و از طرفی دیگر نتیجه درخشانی را در برداشته باشد. استیو جابز به طور مداوم کسانی را که برای او کار می کنند به چالش کشیده و همه کسانی که در اطراف او هستند را تشویق می کند که هرگز عقب نشینی نکنند.

آن چه که دانشجویان معماری باید از استیو جابز یاد بگیرند!

طراحی مهم است

استیو جابز یکی از افراد نادری بود که علاوه بر کارکرد، به زیبا خلق کردن آثار علاقه مند بود. اگر تنها فضا های عملکردی ایجاد نمایید از کسی هیچگونه واکنش موثری نخواهید گرفت. در واقع، اگر تنها به بعد عملکردی علاقه مند باشید، باید مسیرهای شغلی دیگری را پیش بگیرید. به عنوان یک معمار نه تنها باید نسبت به چگونگی ساخت فضا ها آگاه باشید، بلکه دانستن چگونگی ایجاد فضایی دلپذیر و جذاب برای مخاطب، ضروری است.
اگر از مردم درباره محبوبیت آثار اپل بپرسید، اکثریت آنها به طراحی های آن اشاره خواهند کرد. بعد ها در طراحی یک فضا این موضوع را به یاد آورید. وقتی که در طرح یا استرس ارائه به مخمصه افتادید به سادگی می توانید به روش های استیو جابز رجوع کرده و پیرو تعدادی از ضوابطی که او را کمک کرد تا یکی از معروفترین طراحان شود، باشید.

سارا منیری

تحریریه هنر و معماری آبگینه

منبع:

معمار منظر

land8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *