بهمن پاک‌نيا ، معمار تبریزی و طراح کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران در فرانسه درگذشت

بهمن پاک‌نيا ، معمار تبریزی و و از پايه‌گذاران دانشكده معماری دانشگاه ملی (شهيد بهشتی) ساعت ٨ صبح به وقت فرانسه (یا ساعت ١٠:٣٠ به وقت تهران) روز گذشته ٢٢ بهمن ماه سال ١٤٠٢ شمسی در فرانسه درگذشت.

بهمن پاک‌نيا متولد سال ۱۳۰۷ شمسی در شهر تبریز بود. او تحصيلات ابتدایی خود را در تبریز به پایان رساند و تحصیلات متوسطه خود را نیز در تهران و در دبیرستان‌های فیروز بهرام و مروى به پایان رساند. وی در سال ۱۳۲۶ شمسی وارد دانشکده هنرهای زیبا شد و رشته معماری را با درجه عالی و فارغ التحصیل رتبه اول به سال ۱۳۳۲ به پایان رساند. بهمن پاک‌نیا در دوره‌ی تحصیل معماری موفق به اخذ درجه فوق لیسانس و مدال درجه اول علمی گردید. وی در سال ۱۳۳۳ شمسی با بورس تحصیلی دولت فرانسه جهت ادامه تحصیل عازم کشور فرانسه شد.

او پس از سه سال و نیم موفق به اخذ دیپلم دولتی از بوزار پاریس و جایزه بهترین دیپلم سال ۱۹۵۸ از انجمن آرشیتکت‌های فرانسه شد و به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران مشغول به فعالیت شد. البته ایشان از سال ۱۳۳۹ شمسی و بدو تاسیس دانشگاه ملی ایران در دانشکده معماری نیز مشغول تدریس شد. بهمن پاک‌نيا به عنوان مهندس مشاور سازمان برنامه و دانشگاه تهران نیز به خدمات حرفه‌ای پرداخت.

لازم به بیان است ساختمان کنونی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران با مساحتی بالغ ۲۲ هزار مترمربع و مشتمل بر ۹ طبقه توسط بهمن پاک‌نيا در همکاری با پرویز مؤیدعهد طراحی شده است. حجم‌های خالص، نمایان بودن عناصر سازه‌ای، تاکید بر لبه‌ها و سطوح وسیع شیشه‌ای که فرمی تندیس‌وار دارد، نشان از تاثیر گرفتن این بنا از معماری مدرن دارد.

منبع:

صفحه‌ی اینستاگرام “تاریخ شفاهی معماری معاصر ایران”

وبسایت “معماری معاصر ایران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *