خانه آجری باریک ؛ نمادی برای قدرت فرآیند طراحی در معماری هند

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : پروژه ی خانه آجری باریک (Narrow Brick House) به یک زوج مهندس (مهندس فناوری اطلاعات) تعلق دارد! در بیان جزئیات می توان گفت در یکی از روزهای سال ۲۰۲۱ میلادی، این زوج به استودیوی معماران سریجیت سرینیواس (مستقر در تریواندروم هند) مراجعه کردند تا مسئولیت طراحی و اجرای خانه ی خود را به این تیم بسپارند…! زمینی که قرار بود خانه را در خود جای دهد، تنها ۴٫۸ متر عرض داشت؛ و درست به همین دلیل بود که معماران، نام خانه ی آجری باریک را بر این پروژه نهادند… در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های زبان معماری خانه آجری باریک! با ما همراه باشید.

Narrow Brick House

خانه آجری باریک نمونه ای موفق از معماری هند

پروژه ی خانه آجری باریک، ۱۱۷ مترمربع مساحت دارد و بر دو سطح تقسیم شده است؛ در طبقه ی همکف، اتاق نشیمن، فضای غذاخوری و آشپزخانه جای گرفته است. طبقه ی بالا نیز یک اتاق خواب مستر با بالکن اختصاصی، یک اتاق خواب ساده و یک فضای نشیمن برای برگزاری کلاس های آموزش موسیقی را در خود جای داده است… البته، شاید بد نباشد که بدانید این فضای نشیمن، می تواند به عنوان اتاق مطالعه و حتی اتاق کار خانگی نیز به ساکنین خانه خدمت رسانی نماید!

Narrow Brick House

خانه آجری باریک نمونه ای موفق از معماری هند

علیرغم کم عرض بودن سایت پروژه، فضاهای داخلی خانه می توانند به راحتی از موهبت جریان هوا و همچنین گردش اشعه های نور خورشید بهره مند گردند. از سوی دیگر، یک حیاط داخلی نیز برای این خانه تعبیه شده است! این حیاط، آراسته به درختان و گیاهان سبز و پر شاخ و برگ است. این فضا علاوه بر این می تواند (به صورت بصری) اتاق های نشیمن و فضای غذاخوری را به هم متصل نماید… یک راه پله ی بتنی کاملا مینیمالیستی نیز در گوشه ای از آن به چشم می خورد! این راه پله ساکنین خانه را به سوی طبقه ی بالایی ساختمان هدایت می کند.

اما بشنوید از آشپزخانه ی این پروژه! آشپزخانه در جبهه ی عقبی سایت جانمایی شده است. اما آنچه که آشپزخانه را از دیگر فضاهای خانه متمایز می کند، این است که یک سطح، پایین تر از بقیه ی فضاهای داخلی است. این خانه ی آجری، نمادی برای قدرت طراحی و برنامه ریزی هدفمند در صنعت معماری هند است. معماران Srijit Srinivas در فرآیند طراحی این پروژه توانسته اند یک برنامه ی عملکردی و جذاب را با موفقیت هر چه تمام در سایتی غیرمعمول به اجرا در آورند…

پلان ها
نما و مقطع
نما

 

Narrow Brick House

India

Architects: Srijit Srinivas – ARCHITECTS

Lead Architect: Srijit Srinivas

Design Team: Remya Raveendran, Sriya S., Deepika S.

Area: 117 m²

Year: 2022

Civil Contractor: Judeson Antony

Landscape Contractor: Jacob Klavara

Photographs: Justin Sebastian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *