دیوید چیپرفیلد معمار بریتانیایی ؛ برنده جایزه معماری پریتزکر سال ۲۰۲۳

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : دیوید چیپرفیلد (David Alan Chipperfield) معمار بریتانیایی به عنوان برنده جایزه معماری #پریتزکر در سال ۲۰۲۳ میلادی (چهل و پنجمین دوره از این جایزه بین‌المللی) اعلام شد!

سر دیوید چیپرفیلد (متولد ۱۹۵۳ میلادی) پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده معماری انجمن معماری لندن (در سال ۱۹۷۷ میلادی) شاگردی خود را در استودیوهای طراحی ریچارد راجرز و نورمن فاستر آغاز کرد.‌بد نیست بدانید وی در ابتدا آرزوی دامپزشکی را داشت!

بسیاری از سفارش‌های اولیه او در ژاپن بودند، جایی که تمایل او به ترکیب طراحی مدرن با نیازهای خاص موقعیت، مطابقت کاملی با زیبایی‌شناسی سنتی ژاپنی بود. او دفتر معماری خود را در لندن یعنی شهر محل تولد خود در سال ۱۹۸۴ میلادی افتتاح کرد. به باور او، معماری نسبت به محیطی که در آن ایجاد شده است، وظیفه اخلاقی دارد. نمی‌تواند مستقل از منظر باشد، بلکه عاملی در درک ما از آن و بهبود آن است.

جایزه پریتزکر به عنوان مهم ترین و برترین جایزه در دنیای معماری که به‌ دفعات زیاد از آن با عنوان جایزه نوبل معماری یاد شده‌ است، هر ساله فارغ از ملیت، نژاد و مذهب به ‌منظور بزرگداشت معمار یا معماران (زنده ای) اهدا می‌‌شود که آثار ساخته‌ شده‌ی ایشان، کمک‌‌های قابل توجه و و پیوسته‌ای به زندگی بشریت داشته است (ترکیبی از صفاتی همچون استعداد، بینش و تعهد)…

جایزه معماری پریتزکر را جی آرتور پریتزکر، کارآفرین آمریکایی و همسر وی سیندی در سال ۱۹۷۹ میلادی پایه گذاری نمودند و خانواده پریتزکر و بنیاد هایت هزینه‌‌های آن را تامین می‌کنند. به برنده این جایزه ۱۰۰ هزار دلار آمریکا، یک گواهی تقدیر و از سال ۱۹۸۷ میلادی به بعد یک مدال برنز با طرحی الهام ‌گرفته از آثار لویی سالیوان، معمار آمریکایی اهدا می‌شود!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *