جعبه زمین ؛ دفتر کاری با ریتم جاز و عطر قهوه تازه!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : یکی از معروف ترین نقل قول های لوئی کان (Louis Kahn)، معمار استونی تبار آمریکایی جمله ای ساده اما در عین حال عمیق است! او می گوید: ” خورشید نمی دانست چقدر بزرگ است، تا زمانی که به کناره ی یک ساختمان برخورد کرد! ” این جمله به سرمشقی ماندگار برای تیم معماران کمپانی Equipo (مستقر در شهر آسونسیون) تبدیل شده است. آن ها کار طراحی و اجرای پروژه جعبه زمین (Earth Box) را با الهام از همین جمله آغاز کردند… جعبه زمین (Earth Box) یک دفتر معماری ۴۵ مترمربعی است در شهر آسونسیون (Asuncion)، پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور پاراگوئه (Paraguay). شاید وجه تمایز این پروژه با موارد مشابه، در متریال به کار رفته در آن باشد! تیم معماران، جعبه زمین (Earth Box) را با استفاده از شیشه و چوب های بازیافتی برپا کرده اند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین خصوصیات این دفتر معماری منحصر به فرد آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

جعبه زمین (Earth Box)

تیم معماران Equipo استراتژی طراحی خود را بر مبنای یک تساوی ساده چیدند! برای آن ها ساختمان در یک طرف تساوی قرار داشت و سوی دیگر آن نیز، ترکیبی از آرزوها، نیازها و منابع در دسترس بود. همانطور که از تصاویر منتشر شده نیز پیداست، جعبه زمین (Earth Box) در محیطی سبز و طبیعی ساخته شده است؛ پس تیم معماران تلاش داشتند که دیوارهای چوبی طرح، هیچ تاثیر مخربی بر طبیعت پیرامون باقی نگذارد. از سوی دیگر، شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تمام مبلمان به کار رفته در فضاهای داخلی پروژه جعبه زمین، از جنس صفحات فنولیک هستند.

جعبه زمین (Earth Box)

اگر پیرامون ماهیت صفحات فنولیک دچار تردید هستید، هیچ نگران نباشید! ما شما را با ماهیت این متریال کمتر شناخته شده آشنا خواهیم کرد. فنولیک، در زمره ی مواد پلاستیکی به شمار می آید. این صفحات از ترکیب فنول و فرمالدهید ساخته می شوند. البته در بسیاری از موارد، مواد سخت کننده هم به این ترکیب اضافه خواهند شد… در نهایت، ماده ای به وجود می آید که دارای ویژگی های فیزیکی، الکتریکی، شیمیایی و قالب گیری بسیار گسترده ای است.

جعبه زمین (Earth Box)

یکی از جذاب ترین عناصر فضای داخلی جعبه زمین (Earth Box)، یک کتابخانه است! البته بایستی اشاره کنیم که این کتابخانه، راه خود را از دیوارهای داخلی جعبه زمین جدا کرده است… شاید این سوال پیش آید که چگونه؟ در پاسخ بایستی گفت به لطف نورگیرها و پنجره های متعدد این دفتر کار، کتابخانه به عنصری معلق تبدیل شده است که در آغوش نور طبیعی آرام می گیرد… اگر نور زمان را بسازد و جاذبه، فضا را، بایستی بگوییم که جعبه زمین نیز ریتم خود را از موسیقی جاز و عطر خود را نیز از بوی بخور و قهوه ی تازه آسیاب شده وام گرفته است…

پلان
مقطع

 

Earth Box

Asuncion, Paraguay

Architects: Equipo de Arquitectura

Architects: Horacio Cherniavsky, Viviana Pozzoli

Area: ۴۵ m²

Year: ۲۰۱۸

Construction Of Mud Walls: Nelson Pérez, Rodney, Casildo, Raúl y Diego.

Wood Work: Marcial Careaga

Glass Work: Carlos Melgarejo

Electricity: Guillermo López

Structural Calculation: Emilio Richer

Photographs: Leonardo Mendez, Federico Cairoli, Lauro Rocha

 

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *