رنه گیل‌هوست برنده جایزه معماری آکادمی سلطنتی لندن و از پیشگامان مسکن اجتماعی درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : رنه گیل‌هوست (Renée Gailhoustet) معمار فرانسوی و برنده جایزه معماری آکادمی سلطنتی لندن در سال ۲۰۲۲ در سن ۹۲ سالگی و در خانه‌ی خود در مجتمع آپارتمانی Le Liégat (که یکی از شناخته‌شده‌ترین پروژه های او بود) درگذشت.

این معمار فرانسوی که از طرفداران مسکن اجتماعی به شمار می‌آمد، بیشتر به سبب طراحی پروژه‌هایی همچون مجتمع آپارتمانی ۱۰ طبقه Le Liégat در شهر ایوری-سور-سن در شهرستان ول دو مرن در ناحیه ایل-دو-فرانس در کشور فرانسه و مجتمع مسکونی La Maladrerie در شهر اوبِرویلیه در شهرستان سن-سن-دنی در ناحیه ایل-دو-فرانس در کشور فرانسه شناخته شده بود.

مجتمع آپارتمانی Le Liégat در شهر ایوری-سور-سن

در سال ۲۰۲۲ میلادی، رنه گیل‌هوست به دلیل تعهد ارزشمند خود به بهبود مسکن اجتماعی در کشور فرانسه به عنوان چهارمین برنده جایزه معماری آکادمی سلطنتی لندن انتخاب شد. فرشید موسوی معمار و استاد تحصیلات تکمیلی دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد و همچنین رئیس هیئت داوران جایزه معماری آکادمی سلطنتی در سال ۲۰۲۲ میلادی درباره او چنین گفت:

“دستاوردهای رنه گیل‌هوست بسیار فراتر از آن چیزی است که امروزه به عنوان مسکن اجتماعی یا مسکن مقرون به صرفه تولید می‌شود! طراحی معمارانه‌ی وی بیانگر تعهد اجتماعی قوی‌ای است که سخاوت، زیبایی و همچنین تعامل با محیط زیست بومی را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد.”

رنه گیل‌هوست که متولد سال ۱۹۲۹ میلادی بود، پیش از پیوستن به استودیوی معمار فرانسوی رولان دوبرول، در مدرسه هنرهای زیبای پاریس به تحصیل پرداخت و در همانجا نیز شروع به کار بر روی پروژه‌های مسکن اجتماعی در شهر پاریس از جمله بازسازی مرکز ایوری-سور-سن نمود. وی پس از تاسیس استودیوی معماری خود در سال ۱۹۶۴ میلادی، به توسعه‌ی خانه‌های کم ارتفاع تراس‌دار برای جامعه ایوری-سور-سن پرداخت… او همزمان با به انجام رساندن مجتمع آپارتمانی Le Liégat، به طراحی مجتمع‌ مسکونی شهر اسپینوزا (یا Cité Spinoza residential complex در سال ۱۹۷۲ میلادی) شامل ۸۰ واحد مسکن اجتماعی نیز پرداخت.

لازم به بیان است رنه گیل‌هوست در طراحی پروژه‌های مسکن اجتماعی خود، تفکرات لو کوربوزیه را سرمشق خود قرار داده بود! برای مثال او در طراحی مجتمع‌ مسکونی شهر اسپینوزا، توجه ویژه‌ای به پروژه‌ی اونیته دبیتاسیون شهر مارسی (Unité d’Habitation de Marseille) اثر لو کوربوزیه داشت. بد نیست بدانید اونیته دبیتاسیون (Unité d’Habitation)به معنی واحد مسکن (یا Housing Unit) ایده‌ی طراحی خانه‌های مسکونی مدرن است که توسط لوکوربوزیه در همکاری با نقاش و معمار پرتغالی نادر آفونسو توسعه یافت.

مجتمع‌ مسکونی شهر اسپینوزا (یا Cité Spinoza residential complex)

رنه گیل‌هوست همچنین به طراحی مسکن‌های اجتماعی دیگری در خارج از پاریس نیز اقدام کرده بود؛ که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به طراحی و احداث چندین ساختمان مسکونی در جزیره فرانسوی-آفریقایی رئونیون در جنوب غربی اقیانوس هند اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *