عربستان سعودی و رونمایی از آسمان‌خراش آینه‌ای به طول ۱۷۰ کیلومتر برای سکونت ۹ میلیون نفر

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : دولت عربستان سعودی به تازگی تصاویری از یک شهر خطی ۵۰۰ متری به نام خط (The Line) را که در نزدیکی دریای سرخ رونمایی کرده است! این پروژه که بخشی از اَبَرشهر آینده نگرانه‌ی نئوم می باشد، در شمال غربی کشور عربستان سعودی واقع شده است و با نمای آینه ای خود، ۵۰۰ متر ارتفاع و تنها ۲۰۰ متر عرض خواهد داشت.

The Line, Saudi Arabia

اَبَرشهر نئوم (Neom) که ۳۳ برابر شهر نیویورک مساحت دارد، شامل ۱۶ بخش خواهد بود (و با هزینه احداث حداقل ۵۰۰ میلیارد دلار). محمد بن سلمان، ولیعهد کشور عربستان سعودی در گفتگوی خود با بلومبرگ در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی، اعلام کرده بود که پروژه نئوم در سال ۲۰۳۰ میلادی تکمیل خواهد شد و فاز اول آن در حال اتمام است… نئوم بخشی از چشم انداز عربستان سعودی برای وابستگی کمتر به نفت است.

براساس جزئیاتی که بر روی وبسایت Dezeen منتشر شده است، پروژه‌ی آسمان‌خراش آینه ای ۱۷۰ کیلومتری توسط استودیوی آمریکایی Morphosis طراحی شده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به تازگی و در صحبت هایی پیرامون پروژه‌ی خط مدعی شده است:

“در فرآیند طراحی پروژه‌ی خط، ما متعهد به انجام یک انقلاب تمدنی بودیم که انسان ها را براساس یک تغییر اساسی در برنامه ریزی شهری، در اولویت قرار دهد… پروژه‌ی خط با چالش‌های پیشِ روی امروزه‌ی بشر در زندگی شهری مقابله می نماید و راه‌های جایگزینی را برای زندگی بهتر و حفظ طبیعت ارائه می نماید… پروژه خط، یک نمای آینه‌ای در فضای بیرونی خود خواهد داشت! و بیان این ایده دلیلی ندارد جز ترکیب ردپای کوچک آن با طبیعت پیرامون خود! در حالی که فضای داخلی برای خلق تجربیات خارق العاده و لحظات منحصربه‎‌فرد ساخته خواهد شد…”

The Line, Saudi Arabia

سازه‌ی آسمان‌خراش آینه ای خط از دو سازه‌ی دیوار مانند تشکیل شده است که یک فضای باز را در بین خود محصور ساخته است! این جفت سازه با ارتفاع ۵۰۰ متر به دوازدهمین ساختمان مرتفع جهان و همچنین طولانی ترین ساختمان جهان تبدیل خواهند شد.

اَبَرسازه خط که برای اسکان نُه میلیون نفر طراحی شده است، مناطق مسکونی ، خرده فروشی ها و همچنین کاربری های تفریحی و مدارس و پارک ها را دل خود جای خواهد داد! در انتها لازم به بیان است یک سیستم حمل‌ونقل که در طول این کلان‌ساختار اجرا خواهد شد، هر دو انتهای شهر را تنها در مدت زمان ۲۰ دقیقه به هم متصل می‌کند.

 

Saudi Arabia reveals 170-kilometre-long mirrored skyscraper to house nine million people

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *