موضوع دوسالانه معماری ونیز در سال ۲۰۲۳ میلادی اعلام شد: آزمایشگاه آینده

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : به تازگی و در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی، روبرتو سیکوتو رئیس بینال معماری ونیز و لزلی لوکو، کیوریتور هجدهمین نمایشگاه بین المللی معماری، موضوع دوسالانه معماری ونیز در سال ۲۰۲۳ میلادی را که از ۲۰ می تا ۲۶ نوامبر سال ۲۰۲۳ میلادی در سالن‌ های جیاردینی (Giardini) و آرسناله (Arsenale) شهر ونیز برگزار خواهد شد، اینچنین اعلام کردند: “آزمایشگاه آینده” (The Laboratory of the Future).

لزلی لوکو (Leslie Loko)، معمار و رمان نویس اسکاتلندی-غنائی، یازدهمین برنده جایزه RIBA Annie Spink (در سال ۲۰۲۰ میلادی)، رئیس سابق مدرسه معماری Spitzer در شهر نیویورک و همچنین پایه گذار و مدیر دانشکده تحصیلات تکمیلی معماری دانشگاه ژوهانسبورگ (در سال ۲۰۱۵ میلادی) به عنوان کیوریتور (یا نمایشگاه گردان) مسئولیت هماهنگی و برگزاری هجدهمین دوسالانه معماری ونیز را با تمرکز بر قاره آفریقا (بررسی تنوع و هویت فرهنگی در تمام لایه های اجتماعی آن – از ساختارهای سازمانی گرفته تا مهارت‌ ها و عادات فردی) برعهده خواهد داشت… بد نیست بدانید او اولین معمار سیاه‌ پوستی است که مدیریت دوسالانه معماری ونیز را برعهده خواهد گرفت و پس از انتصاب کازویو سجیما در سال ۲۰۱۰ میلادی و ایوون فارل و شلی مک نامارا در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز سومین زنی است که در این مقام ظاهر خواهد شد!

روبرتو سیکوتو و لزلی لوکو | دوسالانه معماری ونیز سال ۲۰۲۳

اما لزلی لوکو در سخنان خود در کنفرانس مطبوعاتی چنین می گوید:

“قاره آفریقا دومین قاره‌ ی بزرگ جهان بعد از آسیا به شمار می آید! این قاره همچنین دومین قاره‌ ی پرجمعیت در سیاره زمین نیز است. آفریقا از لحاظ میراث فرهنگی و تنوع فرهنگی بسیار غنی می باشد و ثروت زیادی از منابع طبیعی و جاذبه‌ های گردشگری را در خود جای داده است! قاره آفریقا در میان تمام قاره‌ های جهان، جوان‌ ترین گروه سنی را دارد؛ و این یعنی پتانسیل قابل توجه این قاره در ارائه ی مهارت‌ های فردی و سازمانی به صورت هر چه بیشتر… قاره آفریقا به عنوان قاره ای با سریع ترین میزان گسترش شهرنشینی شناخته می شود (با نرخ تقریبا ۴ درصد در سال)! و این یعنی مهاجرت فزاینده روستاییان به شهرها. ین رشد سریع، عمدتا بدون برنامه‌ ریزی اتفاق می افتد و در نتیجه مضراتی را برای محیط زیست و اکوسیستم‌ های محلی به همراه خواهد داشت…”

فضای نمایشگاهی آرسناله

در انتها لازم به بیان است دوسالانه معماری ونیز بخش معماری دوسالانه ونیز می باشد که در سال ۱۹۸۰ میلادی تاسیس شده است. دوسالانه معماری ونیز فرصتی را برای معماران و طراحان فراهم می نماید تا پروژه‌ های جدیدی را که در غرفه‌ های مختلف، هر کدام با مضامین مختلف ترتیب داده شده‌ اند، به نمایش بگذارند… در هفدهمین نمایشگاه بین المللی دوسالانه معماری ونیز، ۱۱۲ کمپانی از ۴۶ کشور جهان حضور داشتند که بیشترین سهم مربوط به اروپا و ایالات متحده آمریکا بود! در بخش ملی نیز ۶۱ کشور جهان با پاویون اختصاصی خود در این رویداد بین المللی حضور داشتند؛ کشورهای عراق، ازبکستان و گرانادا برای نخستین بار مهمان دوسالانه معماری ونیز بودند! متاسفانه ایران در هفدهمین نمایشگاه بین المللی دوسالانه معماری ونیز غایب بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *