آلوارو سیزا و طراحی آسمان خراش پوشیده از سنگ آهک در منهتن

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : به تازگی عکس هایی از جدیدترین پروژه آلوارو سیزا وییِرا (Álvaro Siza Vieira)، معمار برجسته پرتغالی و برنده جایزه معماری پریتزکر در سال ۱۹۹۲ میلادی منتشر شده است که با ارتفاع ۴۵۰ فوت (۱۳۷ متر) در خیابان ۵۶ غربی منهتن و در قسمت غربی پارک ریورساید (Riverside Park) واقع می باشد! جالب است بدانید جدیدترین پروژه این معمار ۸۸ ساله، همچون دیگر پروژه های وی به طور کامل از سنگ آهک پرلا بیانکا پوشیده شده است.

این برج باریک که از یک پایه ی بلوک مانند ضخیم تر با ارتفاع ۵۳ فوت (۱۶ متر) بر خواسته است، به بیان آلوارو سیزا شکلی شبیه به زرافه دارد! این ساختمان ۳۵ طبقه متشکل از ۷۷ کاندومینیوم مجلل با اقامتگاه های یک تا چهار خوابه و همچنین یک یک پنت هاوس بزرگ (با امکان دسترسی به تراس خصوصی) می باشد. البته شاید این سوال پیش آید که کاندومینیوم چیست؟

در پاسخ بایستی گفت کاندومینیوم (به لاتین و مرکب از دو کلمه Con به معنای با هم و Dominium به معنای ملک که در کل به معنای ملک اشتراکی می باشد) نوعی از مالکیت حقوقی خانه است و هیچ ارتباطی با سبک ساخت و ساز ساختمان ندارد!

با خرید یک کاندو، مالک زمین نخواهید شد، بلکه صرفا مالک واحد خود می‌ شوید و مشاعات ساختمان بین شما و دیگر مالکان به صورت مشاعی خواهد بود. ما در ايران عبارت کاندومینیوم نداريم؛ به همین دلیل عجیب نیست که این اصطلاح برای شما ناآشنا باشد. کاندومینیوم می تواند به شکل یک آپارتمان بلند مرتبه یا ساختمان های مسکونی رایج باشد! مالک هر کاندومینیوم، برای واحد آپارتمانی خود یک سند دریافت می کند؛ سندی که او را قادر می سازد تا وام دریافت نماید و یا واحد خود را بصورت انفرادی و جدای از دیگر واحدها به فروش رساند.

لازم به بیان است نمای سنگ آهکی این پروژه برای ایجاد یک تضاد اشکار با دیگر برج های واقع در منطقه که دارای نمای تیره یا عمدتا شیشه ای می باشند، طراحی شده است. فضای داخلی این برج توسط استودیوی طراحی نیویورکی گابلینی شپرد و همکاران (Gabellini Sheppard Associates) طراحی شده است! پنجره‌ های بزرگ این برج بلند، چشم‌ اندازی ایده ال از منهتن و غرب را بر فراز رودخانه هادسون به ساکنان خود ارائه می دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *