فرانک گری و رونمایی از تصاویر بلندترین آسمان خراش های مسکونی طراحی شده توسط وی در تورنتو

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : فرانک اوون گری ، معمار آمریکایی کانادایی تبار و برنده جایزه معماری پریتزکر در سال ۱۹۸۹ میلادی به تازگی تصاویری از بلندترین آسمانخراش های مسکونی طراحی شده توسط خود را در شهر تورنتو (واقع در خیابان کینگ، به عنوان شاهراه تجاری اصلی شرق به غرب در شهر تورنتو) رونمایی کرده است! این پروژه که Forma نام دارد، متشکل از دو برج می باشد؛ برج غربی با ارتفاع ۲۹۸ متر و برج شرقی با ارتفاع ۲۶۲ متر! این پروژه، بلندترین آسمانخراش های مسکونی خواهد بود که تاکنون توسط فرانک اوون گِری طراحی شده است!

فضای داحلی آسمانخراش های مسکونی Forma توسط پائولو فراری (Paolo Ferrari)، طراح شناخته شده ی بین المللی و بنیانگذار استودیو طراحی چند رشته ای پائولو فراری (مستقر در تورنتو و با تمرکز بر طراحی فضاهای داخلی و اشیاء) طراجی شده است! فضای لابی آسمانخراش های مسکونی Forma از دیوارهای آهکی در تعامل با مبلمان اسکاندیناویایی طراحی شده است! همچنین سقف آن نیز با استفاده از اینستالیشن طراحی شده توسط تیم فرانک گری پوشانیده خواهد شد؛ اینستالیشنی متشکل از نقوش درخشان برگ های درخت افرا طراحی شده با استفاده از متریال فلز!

هر دو برج پروژه ی Forma دارای کاندومینیوم های مجلل خواهند بود؛ شاید این سوال پیش آید که کاندومینیوم چیست؟

کاندومینیوم (به لاتین و مرکب از دو کلمه Con به معنای با هم و Dominium به معنای ملک که در کل به معنای ملک اشتراکی می باشد) نوعی از مالکیت حقوقی خانه است و هیچ ارتباطی با سبک ساخت و ساز ساختمان ندارد! با خرید یک کاندو، مالک زمین نخواهید شد، بلکه صرفا مالک واحد خود می‌ شوید و مشاعات ساختمان بین شما و دیگر مالکان به صورت مشاعی خواهد بود.

لازم به بیان است برج‌ بلندتر دارای یک هتل و برج کوتاه تر نیز دارای یک گالری هنری و همچنین یک فضای ی آموزشی برای کالج دولتی هنر و طراحی انتاریو (OCAD) به عنوان یکی از قدیمی‌ ترین و بزرگ ترین موسسات آموزشی هنر و طراحی خواهد بود!

اما درباره نمای مواج این پروژه نیز بد نیست بدانید سطوح شیشه ایِ صاف آسمانخراش های مسکونی Forma با یک روکش فولادی ضد زنگ پوشیده شده است. جالب است بدانید فرانک گری در فرآیند طراحی این پروژه به دنبال بیان تصویری منحصر به فرد از شهر تورنتو در قالب این آسمانخراش ها بوده است!

در انتها لازم به بیان است طرح اولیه ی  این برج ها که در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام شد، متشکل از سه برج بود! که همگی با فرم های کمی متفاوت بودند. در سال ۲۰۱۴ میلادی و پس از اعتراض مردم و مقامات محلی پیرامون تخریب سالن تئاتری که برای اجرای این پروژه موردنیاز بود، فرانک گری طرح را به دو برج کاهش داد. انتظار می رود این پروژه تا سال ۲۰۲۸ میلادی به بهره برداری برسد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *