سه پروژه از کشور ایران در لیست کوتاه پروژه های نامزد جایزه معماری آقاخان سال ۲۰۲۲

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ساعاتی پیش بنیاد شبکه توسعه آقاخان (AKDN)، لیست کوتاه پروژه های نامزد را برای انتخاب به عنوان برنده ی این جایزه معماری در سال ۲۰۲۲ میلادی را اعلام کرد! فرایند انتخاب آثار بر تفکراتی تاکید دارد که نه تنها نیازهای جسمی، اجتماعی و همچنین اقتصادی مردم را تامین کند، بلکه پاسخگوی ایده آلی برای انگیزه های فرهنگی آنها نیز باشد (همچنین توجه ویژه به بهره گیری از منابع محلی و فناوری های جدید به شیوه های نوآورانه).

اما در اتفاقی ارزشمند، سه پروژه نیز از کشور ایران لیست کوتاه پروژه های نامزد جایزه معماری آقاخان سال ۲۰۲۲ حضور دارد! این سه پروژه عبارت است از:

Aban House

  • خانه آبان

اصفهان، ایران

فضا-رویداد-شهر (معماران: مینا معین الدینی، محمد عرب)

Argo Contemporary Art Museum & Cultural Centre

  • موزه هنرهای معاصر و مرکز فرهنگی آرگو

تهران، ایران

دفتر معماری احمدرضا شریکر (معمار: احمدرضا شریکر)

Jadgal Elementary School

  • مدرسه ابتدایی جدگال

سیستان بلوچستان، ایران

اداره معماری داز (معمار: آرش علی آبادی)

 

لازم به یادآوری است که هیات داوران جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۲۲ میلادی متشکل از نُه عضو می باشد که نادر تهرانی معمار آمریکایی ایرانی‌ تبار و بنیان گذار دفتر معماری نادا نیز در این هیات حضور دارد. نُه عضو هیات داوران جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۲۲ عبارت است از:

نادا ال حسن، کادر آتیا، دیبدو فرانسیس کِره، سیبل بوزدوگان، آن لاکاتون، پروفسور کازی خالد اشرف، لینا قوتمه، و پروفسور نادر تهرانی.

در انتها لازم به بیان است جایزه معماری آقاخان (AKAA) که در سال ۱۹۷۷ از سوی کریم آقاخان پایه گذاشته شده است، جایزه ای است که هر سه سال یکبار از سوی بنیاد شبکه توسعه آقاخان به یک یا چند معمار زنده اعطا می گردد. جایزه معماری آقاخان بر خلاف جایزه معماری پریتزکر، بر روی شیوه‌ های بومی و اسلامی و راهکردهای معماری کهن و نوین در فرآیندهای توسعه تمرکز دارد! بد نیست بدانید این جایزه از نظر مالی برترین جایزه معماری در جهان به‌ شمار می‌ آید؛ به برنده ی این جایزه ۱ میلیون دلار آمریکا داده می‌ شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *