رنه گیل‌هوست به عنوان برنده جایزه معماری آکادمی سلطنتی لندن در سال ۲۰۲۲ شناخته شد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ساعاتی پیش آکادمی سلطنتی لندن اعلام کرد رنه گیل‌هوست (Renée Gailhoustet) معمار فرانسوی و پیشگام در مسکن اجتماعی، برنده جایزه معماری این آکادمی در سال ۲۰۲۲ میلادی می باشد! لازم به بیان است رنه گیلهوست براساس اعلام هیئت داوران این جایزه، به دلیل توانایی در تقویت ارتباطات اجتماعی در محیط های شهری و همچنین تعهد مادام العمر او پیرامون توسعه مسکن اجتماعی در حومه شهر پاریس به عنوان چهارمین برنده ی جایزه معماری آکادمی سلطنتی (RA) شناخته شد.

این معمار فرانسوی از طرفداران معماری اجتماعی است که بیشتر به سبب پروژه هایی همچون مجتمع آپارتمانی ۱۰ طبقه Le Liégat در شهر ایوری-سور-سن در شهرستان ول دو مرن در ناحیه ایل-دو-فرانس در کشور فرانسه و مجتمع مسکونی La Maladrerie در شهر اوبِرویلیه در شهرستان سن-سن-دنی در ناحیه ایل-دو-فرانس در کشور فرانسه شناخته شده است.

فرشید موسوی، معمار و استاد تحصیلات تکمیلی دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد و همچنین رئیس هیئت داوران جایزه معماری آکادمی سلطنتی در سال ۲۰۲۲ میلادی درباره می گوید:

“دستاوردهای رنه گیل‌هوست بسیار فراتر از آن چیزی است که امروزه به عنوان مسکن اجتماعی یا مسکن مقرون به صرفه تولید می شود! طراحی معمارانه وی بیانگر تعهد اجتماعی قوی ای است که سخاوت، زیبایی و همچنین تعامل با محیط زیست را در کنار یکدیگر قرار می دهد.”

IVRY-SUR-SEINE SOCIAL HOUSING PROJECT

هیئت داوران جایزه معماری آکادمی سلطنتی لندن در سال ۲۰۲۲ میلادی متشکل است از فرخ درخشانی (Farrokh Derakhshani) مدیر جایزه معماری آقاخان، کورنلیا پارکر (Cornelia Parker) هنرمند تجسمی انگلیسی، زوئی رایان (Zoë Ryan) نویسنده و مدیر موسسه هنرهای معاصر دانشگاه پنسیلوانیا، هشام مطر (Hisham Matar) نویسنده ی برنده ی جایزه پولیتزر (در روزنامه‌ نگاری، ادبیات و موسیقی و به عنوان معتبرترین جایزه روزنامه‌ نگاری در آمریکا) و پیتر سنت جان (Peter St John) معمار بریتانیایی.

جایزه معماری آکادمی سلطنتی لندن از سال ۲۰۱۸ میلادی به افرادی چون کریستینا ایگلسیاس (Cristina Iglesias) هنرمند اسپانیایی، الیزابت دیلر (Elizabeth Diller) و ریکاردو اسکوفیدیو (Ricardo Scofidio) بنیانگذاران استودیوی طراحی میان رشته ای آمریکایی Diller Scofidio + Renfro و ایتسوکو هاسگاوا (Itsuko Hasegawa) معمار ژاپنی.

اما درباره آکادمی سلطنتی هنر لندن بد نیست بدانید این آکادمی یکی از انجمن ‌های اصلی هنرمندان در کشور بریتانیا است که توسط جرج سوم، پادشاه وقت انگلستان در سال ۱۷۶۸ میلادی و بنا بر پیشنهاد سر ویلیام چمبرز و بنجامین وست، نقاش آمریکایی-انگلیسی پایه گذاری شده است. دفتر مرکزی، موزه هنری و بخش ‌های آموزشی این آکادمی در برلینگتون هاوس در وست ‌مینستر شهر لندن واقع است!

 

Social housing pioneer Renée Gailhoustet wins Royal Academy Architecture Prize

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *