خانه بکراجو ؛ بیان ایده ای نو در بستر معماری عراق

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : خانه بکراجو (Bakrajo House) در زمینی به مساحت ۲۰۰ مترمربع و در شهر سلیمانیه کشور عراق ساخته شده است. سایت این پروژه از سه طرف در محاصره ی همسایگانی قَدَر و بلند قامت قرار داشت؛ و درست به همین دلیل نیز معماران ZAKAA (مستقر در شهر سلیمانیه) مسیری سخت را در پیش روی خود می دیدند…! معماران می بایست ذهنیت مالکین خانه را تغییر می دادند و آن ها را برای قبول یک طرح کاملا سفارشی و متفاوت با آنچه که پیش از این، بارها و بارها در شهر ساخته شده بود، متقاعد می ساختند. در ادامه ی این مطلب، نگاهی خواهیم داشت به نتیجه ی خلاقیت و جسارت معماران ZAKAA در طراحی یک پروژه مسکونی متفاوت و منحصر به فرد! با ما همراه باشید.

Bakrajo House

پروژه ی خانه بکراجو، پنج اتاق خواب دارد و در یکی از کوچه های باریک شهر سلیمانیه ی اقلیم کردستان عراق ساخته شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هیچ چشم انداز خاصی در مقابلِ تنها جبهه ی باز این ساختمان وجود ندارد! به همین دلیل، معماران تصمیم گرفتند که بر روی افزایش حریم خصوصی ساکنین خانه تمرکز نمایند. از سوی دیگر، آن ها تصمیم گرفتند هیچ روزنه ای را به روی همسایگان قدیمی سایت پروژه باز نکنند!

Bakrajo House

یکی از مهم ترین تفاوت های زبان معماری خانه بکراجو با دیگر خانه های شهر سلیمانیه، عدم وجود یک باغچه در مقابل خانه است! معماران ZAKAA تصمیم گرفتند که به جای جانمایی محیطی سبز و کوچک در مقابل ورودی خانه، یک حیاط بسته را در سوی پشتی سایت پروژه جانمایی کنند. مهم ترین مسئولیت این حیاط، تامین نور خورشید و هوای تازه برای فضاهای داخلی است! علاوه بر این، با نگاهی به تصاویر منتشر شده از این پروژه می توان دریافت که معماران تصمیم داشتند با کمک یک تفکر حجمی در پلان های این خانه، مانیفستی معمارانه را ارائه دهند… این مانیفست به ارائه ی یک فرم مجسمه ای منحصر به فرد انجامید! فرمی که کاملا متفاوت با شیوه ی طراحی رایج در اقلیم کردستان عراق بود. نبایستی ناگفته بماند که چنین فرمی برآمده از دل تحقیقات و آزمون و خطاهای مکرر بوده است.

مهم ترین فایده ی فرم جذاب و متفاوت این خانه، تامین یک حریم خصوصی صددرصدی برای ساکنین آن است. به زبان ساده تر، خانواده ی ساکن در این خانه می توانند بدون هرگونه نگرانی پیرامون دید همسایه ها به فضاهای داخلی و بدون نیاز به هرگونه پرده پوشی، در هر جای خانه که مایل می باشند، بنشینند… حجم درونگرا و با صلابت خانه، در داخل باز، جادار و سرشار از نور طبیعی است؛ در حقیقت، فرم نامتعارف خانه بکراجو توانسته است به اصول طراحی خانه عمق و غنا ببخشد و ساختمانی زیبا و در عین حال، عملکردی را ارائه نماید.

سایت پلان
پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم
پلان بام
مقطع
نما

 

Bakrajo House

Sulaymaniyah, Iraq

Architects: ZAKAA Architecture

Lead Architects: Zardasht Aziz , Kaiwan Kawa

Area: 200 m²

Year: 2021

Photographs :Deed Studio

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *