فاز نخست پروژه ۱۰۰۰ درخت استودیوی معماری توماس هدرویک در شانگهای افتتاح شد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : فار نخست پروژه ی ۱۰۰۰ درخت (ایده ای متفاوت برای توسعه پوشش گیاهی بر کالبد یک پروژه ی شهری) طراحی شده توسط استودیوی معماری توماس هدرویک (Thomas Heatherwick)، معمار انگلیسی روز بیست و دوم دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی (پس از هشت سال عملیات ساخت و ساز) به طور رسمی در ناحیه ی پوتوئو واقع در شهر شانگهای چین افتتاح شد! جالب است بدانید این پروژه ی چندمنظوره که با عنوان “باغ های معلق بابل در شانگهای” (یا Shanghai’s Hanging Gardens of Babylon) شناخته می شود، متشکل از دو بنایِ (سازه) بزرگِ کوه مانند متشکل از ۱۰۰۰ ستون بتنی است که بر بالای هر کدام از ستون ها، درختانی کاشته شده است… همچنین بیش از ۷۰ گونه درخت (درختچه‌ و گیاهان چند ساله و…) برای این پروژه استفاده شده است!

این پروژه ی شهریِ چندمنظوره ی ۳۰۰۰۰۰ متر مربعی که در همسایگی منطقه هنری M50 شهر شانگهای واقع شده است پس از تکمیل، رستوران ها، موزه ها، گالری ها و همچنین تعدادی ساختمان تاریخی را در بر خواهد گرفت. لیزا فینلی (Lisa Finlay) همکار استودیوی معماری توماس هدرویک پیرامون این پروژه چنین می گوید:

“ما ستون هایی را طراحی کرده ایم که هر یک استعاره ای است از گلدان هایِ غول‌ پیکرِ تزئینی! گلدان هایی که هر یک تعداد انگشت شماری درخت را در خود جای می دهند… به بیان ساده تر این گلدان های بتنی به نوعی امتداد طبیعی ستون های بنا می باشند… همچون شاخه هایی که راه خود از میان سه طبقه پارکینگ، هشت طبقه خرده فروشی و سپس پشت بام به بیرون یافته اند و آشکار شده اند!”

لازم به بیان است در داخل هر یک از ستون ها، یک سیستم آبیاری هوشمند برای حفظ سلامت درختان جانمایی شده است! اما فاز دوم پروژه ی ۱۰۰۰ درخت که در دو سال آینده افتتاح خواهد شد، متشکل از یک سازه (بنای) بلندتر می باشد که باغ های معلقِ حیرت انگیزی را در دل خود جای خواهد داد… همچنین احداث یک پارک شهری ۱۲۰۰۰ متر مربعی شامل مسیر دویدن، باغ مجسمه و فضاهایی مناسب برای برگزاری رویداد در فضای باز نیز در برنامه وجود دارد.

هوانگ جینگ شنگ (Huang Jingsheng)، مدیر کل بازاریابی پروژه ۱۰۰۰ درخت می گوید:

“هدف از طراحی این پروژه، فراهم آوردن ساختاری زنده و پویا بود تا رابطه هماهنگ میان انسان و طبیعت را بهبود بخشد؛ نه صرفا ساخت یک ماموت بتنی (یک ساختار عظیم الجثه ی بتنی).”

در انتها لازم به یادآوری است استودیوی معماری توماس هدرویک چندی پیش از پروژه جزیره کوچک (Little Island) با نام اولیه اسکله شماره ۵۵ (Pier 55) در رودخانه هادسون (Hudson) و در نزدیکی منطقه منهتن شهر نیویورک پرده برداشت! پروژه جزیره کوچک پارک مرتفعی است که بر روی ۱۳۲ ستونِ بتنیِ قارچی شکل ساخته شده است.

 

بیشتر بخوانید:

توماس هدرویک و طراحی پروژه جزیره کوچک بر روی ۱۳۲ ستون بتنیِ!

 

منبع:

dezeen.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *