فتانه نراقی استاد برجسته معماری ایران درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : دکتر فتانه نراقی (میرفندرسکی) استاد برجسته معماری ایران (اولین بانویی که در ایران در رشته معماری به درجه استادی رسید) روز شنبه ۲۷ آذر ماه سال ۱۴۰۰ شمسی در سن نود و دو سالگی در کشور انگلستان بر اثر ابتلا به بیماری درگذشت.

فتانه نراقی ، همسر محمد امین (داریوش) میرفندرسکی پس از پایان دوره اول معماری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، راهی کشور ايتاليا شد و درجه دکتری معماری خود را از دانشکده معماری دانشگاه فلورانس در سال ۱۳۴۳ شمسی دریافت کرد؛ سپس به اتفاق همسر خود به ایران بازگشت و تا سال ۱۳۴۶ شمسی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشکده ملی (شهید بهشتی) به تدریس پرداخت. ایشان در مدت زمان تدریس، با آموزش و تربیت دانشجویان بر ذهن و اندیشه ی این افراد اثرگذار بود و در واقع از این طریق تاثیرگذاری غیر مستقیم بر معماری معاصر ایران داشت. او همچنین در کنار فعالیت حرفه ای معماری، دفتر مهندسی مشاور ابردشت را نیز تاسیس کرد (از جمله زنان معمار در در دوره پهلوی دوم).

بد نیست بدانید محمد امین میرفندرسکی در ٢٣ خرداد ماه سال ١٣٨۸ شمسی چشم از جهان فروبسته بود.

هنر و معماری آبگینه درگذشت ایشان را به جامعه معماری کشور تسلیت عرض می نماید و از خداوند متعال برای روح آن مرحوم، غفران و رحمت واسعه الهی را مسئلت دارد.

منبع:

بررسی نقش زنان معمار در معماری معاصر ایران (۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ خورشیدی) منتشر شده در نشریه علمی (فصلنامه) زن در فرهنگ و هنر (به قلم ساناز خانبانزاده ، مریم ارمغان و جمال الدین سهیلی)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *