مک‌ دونالد اولین رستوران کربن صفر واقع در بریتانیا را افتتاح کرد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : برند مک دونالد (McDonald’s) به عنوان بزرگ ترین رستوران زنجیره‌ ای جهان (با بیش از ۳۷۸۰۰ شعبه در ۱۱۹ کشور)، در اقدامی جالب توجه و ارزشمند اولین رستوران کربن صفر (یا انرژی صفر و یا بدون انتشار کربن) واقع در بریتانیا (شهرستان شروپ شر در ناحیه میدلند غربی) را افتتاح کرد (در چارچوب قوانین وضع شده در شورای ساختمان سبز بریتانیا (UKGBC) پیرامون طراحی ساختمان‌ های کربن صفر)!

افتتاح اولین رستوران کربن صفر توسط برند مک دونالد

این رستوران که توسط معماران هرتفوردشایر اسکر (Hertfordshire Scurr Architects ؛ مستقر در شهرک هارپندن واقع در انگلستان) و با استفاده از مواد طبیعی و بازیافتی طراحی و ساخته شده است، متشکل از مجموعه توربین‌ های بادی و پنل‌ های خورشیدی است که انرژی موردنیاز خود را با بهره گیری از آن ها تامین می نماید. جالب است بدانید این پروژه به گونه‌ ای طراحی شده است که هم در طول فرآیند ساخت و ساز اولیه و هم در عملکردهای روزمره ی خود، استانداردهای کربن صفر را رعایت خواهد کرد!

لازم به بیان است بحران انرژی هر روز بیشتر از قبل دنیای ما را تهدید می‌ کند! تغییرات قابل توجه اقلیمی، عدم امنیت حامل های انرژی (غالبا تجدیدناپذیر) و همچنین رشد مصرف انرژی چالش های بسیاری را در حوزه انرژی و محیط زیست برای آدمی ایجاد نموده است. امروزه طراحی و احداث ساختمان‌ های کربن صفر (ساختمان‌ هایی با میزان راندمان انرژی بسیار بالا! در این ساختمان‌ ها برای تامین انرژی موردنیاز روزانه و احتیاجات ساکنان، به انرژی فسیلی بسیار کمی نیاز است) به عنوان یک راه حل مهم و اساسی برای کاهش اثرات تغییرات اقلیمی شناخته می شود؛ چرا که چیزی در حدود ۴۰ درصد از گازهای گلخانه‌ ای جهانی توسط ساختمان‌ ها منتشر می‌ شود!

رستوران کربن صفر مک دونالد

برند مک دونالد از این پروژه به عنوان آغازی برای طراحی مجموعه رستوران های جدید در سراسر بریتانیا از سال ۲۰۲۲ میلادی یاد می کند (تا سال ۲۰۳۰ میلادی، تمام ۱۴۰۰ رستوران و دفتر کار این برند در بریتانیا با استانداردهای کربن صفر مطابقت خواهند داشت)…

بث هارت، معاون زنجیره تامین و اعتماد برند مک‌ دونالد درباره این پروژه چنین می گوید:

“ما در مک‌ دونالد بر این باوریم که غذای مشتریانمان بایستی در رستوران‌ هایی پایدار برای آینده فراهم گردد (ساختمان هایی بدون ایجاد هرگونه آلایندگی چه در طول فرآیند ساخت و ساز و چه در فرآیند استفاده ی روزانه)! و این پروژه، گام بزرگی در جهت تحقق این آرمان است…”

پنل‌ های خورشیدی تعبیه شده بر روی سقف برای تامین انرژی موردنیاز

جالب است بدانید در این پروژه از مواد و متریال های متفاوتی بهره گرفته شده است؛ برای نمونه دیوارهای رستوران به جای استفاده از مواد ساخت بشر، با استفاده از پشم گوسفند بریتانیایی عایق بندی شده است…! تابلوها از دانه های قهوه استفاده شده در مک دونالد ساخته شده اند! در فضای پارکینگ این پروژه، بیش از ۱۰۰۰ قطعه سنگ کربستون از ۱۸۲ بطری پلاستیکی بازیافت شده ساخته شده است! به گفته مک‌ دونالد، این ایده انتشار کربن را چیزی در حدود ۲۵ کیلوگرم در هر قطعه سنگ کربستون در مقایسه با نمونه‌ های رایج بتنی کاهش داده است! انرژی موردنیاز برای فعالیت های روزمره ی این پروژه توسط دو توربین بادی و همچنین ۹۲ مترمربع پنل خورشیدی تامین می گردد (تولید ۶۰۰۰۰ کیلووات ساعت انرژی در سال)!

مک‌ دونالد بریتانیا متعهد شده است تا سال ۲۰۲۳ میلادی، مبلمان مورداستفاده در رستوران های جدید و همچنین بازسازی شده ی خود را از مواد بازیافتی فراهم آورد! همچنین تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیز به عرضه ی مواد غذایی و نوشیدنی های گیاهی روی خواهد آورد.

در انتها لازم به بیان است برند مک‌ دونالد در سال ۱۹۴۰ میلادی توسط برادران مک‌ دونالد یعنی ریچارد مک‌ دونالد و موریس مک‌ دونالد، با مشارکت ری کراک در سن برناردینو ایالت کالیفرنیا پایه گذاری شده است. امروزه دفتر مرکزی این شرکت در اوک بروک واقع در ایالت ایلینوی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. بر پایه گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۲ میلادی توسط سرویس خبری بی‌ بی‌ سی، مک دونالد با داشتن ۱٫۵ میلیون کارمند، دومین کارفرمای خصوصی بزرگ در جهان بوده است!

 

منبع:

dezeen.com

livekindly.co

reuters.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *