کافی شاپ فومی ؛ رویایی معلق بر بخار معطر یک فنجان قهوه

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : کافی شاپ فومی (Fumi Coffee Shop) را آلبرتو کایولا (Alberto Caiola)، معمار ایتالیایی در شهر شانگهای، یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان و پرتردد ترین بندر کشور چین (China) طراحی کرده است! این معمار خوش فکر و خلاق که از سال ۲۰۱۴ میلادی استودیوی طراحی و معماری خود را در همین شهر راه اندازی کرده است، پروژه فومی را به جشنی برای بزرگداشت لذت نوشیدن فنجانی قهوه و عطر فراموش نشدنی آن تبدیل نموده است…! در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد شما را با مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی و اجرای کافی شاپ فومی آشنا نماییم! لطفا با ما همراه باشید.

طراحی کافی شاپ فومی (Fumi Coffee Shop)

 

مهم ترین مشخصه ی طراحی داخلی پروژه فومی، استفاده از یک پالت رنگی غنی و تیره است! گویی آلبرتو کایولا می خواهد تصویر یک فنجان قهوه ی ناب را بر ذهن و ضمیر مشتریان این واحد تجاری حک نماید… از سوی دیگر، اگر به تصاویر منتشر شده از این کافه با دقت نگاه کنید، متوجه تزئینات خاص یکی از دیوارهای آن خواهید شد! این عنصر زیبا و منحصر به فرد، با کمک تعداد زیادی قهوه جوش موکا در اندازه های مختلف شکل گرفته است! البته، یک آیینه ی دیواری هم درست در سمت مقابل و به عنوان مکملی برای آن جانمایی شده است. به این ترتیب، معمار توانست تاکید و توجه بر این قهوه جوش های زیبا و تماشایی را بیشتر کند. در واقع، چون نیک بنگرید آن ها را در قامت نامه هایی عاشقانه از سرزمین ایتالیا خواهید یافت…

معماری کافی شاپ فومی (Fumi Coffee Shop)

 

همانطور که احتمالا شما نیز حدس زده باشید، مساحت کافی شاپ فومی (Fumi Coffee Shop) چندان زیاد نیست! پس معمار خلاق این پروژه تصمیم گرفت که مبلمان این واحد تجاری را با استفاده از سطوح و متریال بازتابنده طراحی کند… به این ترتیب، در ذهن مشتریان کافه، توهم حضور در فضایی بزرگ تر ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر، می توان ادعا کرد که این کافی شاپ کوچک و جمع و جور، از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردار است.

 

به عنوان نمونه، لازم است اشاره کنیم که یک میز مشترک داخلی در فضای میانی کافه جانمایی شده است! به گونه ای که می تواند میزبان تعداد زیادی از عشاق قهوه باشد… کمی آنسوتر نیز صندلی هایی درست در مقابل پیشخوان جانمایی شده اند. پس علاقمندان می توانند ضمن نوشیدن جرعه ای نوشیدنی گرم از هنرنمایی باریستای فومی نیز لذت ببرند! علاوه بر این، پنجره های عریض و طویل این واحد تجاری می تواند مرزهای بین فضاهای داخلی و خارجی را به طرز چشمگیری کاهش دهد و شهر شانگهای پر هیجان را به این فضای کوچک اما پرشور پیوند زند.

پلان

 

Fumi Coffee Shop

Shanghai, China

Architects: Alberto Caiola

Year: ۲۰۱۶

Photographs: Dirk Weiblen

 

منبع:

archdaily.com

albertocaiola.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *