ایستگاه شماره ۱ قهوه DOT ؛ تولد یک ترانه ی شهری

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ایستگاه شماره ۱ قهوه DOT (یا DOT Coffee Station #1)، یک کافه ی شهری است که در یکی از شلوغ ترین محلات شهر کی یف (Kiev)، پایتخت کشور اوکراین (Ukraine) طراحی و ساخته شده است. این کافه برای سالیان متمادی، قهوه های درجه یکی را به مشتریان خود عرضه می کرد! تا اینکه در اوایل سال جاری میلادی (۲۰۲۱ میلادی) مدیران قهوه DOT تصمیم گرفتند فضای کاری خود را متحول نمایند… برای رسیدن به این هدف نیز از معماران کمپانی معماری YOD (مستقر در شهر کی یف) دعوت به همکاری نمودند. معماران خوش فکر این کمپانی تصمیم گرفتند که کافه ی ۳۰ مترمربعی شهر را به محلی برای تجلی الگوهای مدرن معماری بدل کنند! در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی و اجرای ایستگاه شماره یک قهوه (کافه) DOT آشنا خواهیم کرد. در این سفر هیجان انگیز، با ما همراه باشید!

ایستگاه شماره ۱ قهوه DOT

تمرکز تیم معماران پروژه طراحی و اجرای ایستگاه شماره یک قهوه DOT با تمرکز ویژه بر نقاشی های دیواری بود! در واقع، اصلی ترین مشخصه ی فضاهای داخلی کافه DOT همین پیکسل آرت های موزاییکی ای است که بر روی دیوارهای داخلی جا خوش کرده اند… اما آنچه که بسیار جالب توجه کرده است، ساده و صادقانه بودن این نقاشی هاست! یعنی نیازی نیست تا مدت زیادی به دیوارهای این کافه خیره شوید تا بلکه بتوانید پیام پنهان در نقاشی روی دیوار را درک کنید!

ایستگاه شماره ۱ قهوه DOT

در ایستگاه شماره ۱ قهوه DOT، همه چیز به طرز عجیبی جهانی و در عین حال ساده و به دور از پیچیدگی های رایج است! این کافه، می تواند گهواره ای برای بروز احساسات گوناگون آدمی باشد؛ هر حسی که یک شهروند جهان مدرن و ساکن در یک کلان شهر می تواند در طول روز با آن مواجه شود… بگذارید ساده بگوییم، ایستگاه شماره ۱ قهوه DOT مکانی ایده آل برای نوشیدن یک فنجان قهوه و آماده شدن برای ادامه ی بازیِ زندگی است!

به لطف تمهیدات خلاقانه و تدبیرهای هوشمندانه ی تیم معماران،، پروژه ایستگاه شماره یک کافه DOT بخشی جدا نشدنی از پایتخت کشور اوکراین است! نمای شفاف آن می تواند ارتباط بین فضاهای داخلی و خارجی را به بهترین شکل ممکن برقرار سازد. این کافه ی شگفت انگیز، هم به شهر انرژی می بخشد و هم از پویایی خیابان مجاور خود انرژی می گیرد. به لطف جادوی معماری معاصر، کافه DOT هم داستان خود را به رشته ی تحریر درآورده است و هم می تواند در گوش شهر، ترانه ای به یاد ماندنی بخواند…

پلان

 

DOT Coffee Station #1

Kyiv, Ukraine

Architects: YOD Group

Lead Architects: Volodymyr Nepyivida , Dmytro Bonesko

Area: ۳۰ m²

Year: ۲۰۲۱

Photographs: Andrey Bezuglov

 

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *