خانه دوقلو ؛ ترجمه زندگی دوقلوها به زبان معماری ویتنام

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : خانه دوقلو (Twin House)، ساختمانی ۱۸۰ مترمربعی است که برای دو خواهر دوقلوی ویتنامی طراحی شده است! در حقیقت، این خانه از دو بخش مجزا تشکیل شده است؛ که هر یک از این بخش ها، عملکردها و فضاهای مستقلی را در خود جای داده است. اما یک نقطه ی اشتراک و یک فصل مشترک در میان دو این بخش مجزا وجود وجود دارد! و آن نقطه ی مشترک چیزی نیست جز نمای ساختمان! با کمک نمای خانه دوقلو (Twin House)، هر دو بخش زیر چتری واحد و پیکره ای یگانه متحد شده اند. شاید بهتر باشد که بگوییم خانه دوقلو (Twin House) با الهام از شرایط مالکین خود طراحی شده است… در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد شما را به تماشای مهم ترین جزئیات طراحی خانه دوقلو (Twin House) مهمان کنیم! با ما همراه باشید.

خانه دوقلو | Twin House

کار طراحی و اجرای خانه دوقلو (Twin House) بر عهده ی تیمی از معماران استودیو ۶۷۱۷ (مستقر در شهر هوشی مین، بزرگ ترین شهر کشور ویتنام) بوده است. همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، با کمک تمهیدات خلاقانه ی این تیم معمار، دو خانه ی مستقل زیر چتری واحد متحد شده اند. اما بگذارید این پیوستگی شگفت انگیز را بیشتر آشکار کنیم! دو خانه نه فقط از مسیر نما، بلکه با کمک حیاط های جلویی و پشتی نیز به هم متصل می باشند. به علاوه، یک پارکینگ مشترک نیز در بین هر دو ساختمان به چشم می خورد! اما این پایانِ جادو نیست؛ در کنار همه ی این ها، فضایی باز، آزاد و وسیع نیز جانمایی شده است… مکانی ایده آل برای برگزاری مراسم های خانوادگی یا مهمانی های دوستانه.

خانه دوقلو | Twin House

در طبقه همکف هر دو ساختمان خانه دوقلو (Twin House)، یک اتاق نشیمن، یک اتاق غذاخوری و یک فضای آشپزخانه جانمایی شده است. یکی از خلاقانه ترین تمهیدات طراحی این خانه، در طبقه همکف آن اتخاذ شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اتاق های نشیمن و غذاخوری به وسیله ی ایجاد یک اختلاف ارتفاع در سقف از یکدیگر جدا شده اند. آشپزخانه هم از دو سو به اتاق غذاخوری و حیاط پشتی خانه متصل می باشد. بد نیست که بدانید اتصال بین فضای آشپزخانه و باغ – حیاط پشتی کاملا عامدانه رخ داده است! چرا که تیم معماران تصمیم داشتند از انتقال طبیعی هوای تازه به فضاهای داخلی خانه مطمئن شوند.

در میانه ی خانه دوقلو (Twin House) یک دهلیز نیز خودنمایی می کند! این دهلیز توانسته است اتاق های خواب واقع در طبقه ی دوم خانه را به هم متصل نماید. از سوی دیگر، شاهراهی است که نور طبیعی را از نورگیرهای جانمایی شده در سقف خانه دریافت می کند و به طبقه ی همکف می رساند… به این ترتیب، سرتاسر فضاهای داخلی خانه دوقلو (Twin House)، همواره غرق در نور و هوای تازه خواهند بود.

سایت پلان
پلان طبقه همکف و طبقه اول
پلان طبقه دوم و پشت بام
مقطع یک
مقطع دو
مقطع سه

 

Twin House

Vietnam

Architects: ۶۷۱۷ Studio

Lead Architect: Le Viet Hoi

Area: ۱۸۰ m²

Year: ۲۰۱۹

Photographs: Hiroyuki Oki

 

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *