مجتمع مسکونی کاجخانه | معمار: زیبا آذر

مجتمع مسکونی کاجخانه

موقعیت: اصفهان، خیابان حکیم شفاعی اول، کوچه اشجع

معمار/معماران: زیبا آذر (استودیو معماری و ساخت کانتکست)

کارفرما : علی پور سعید

سال طراحی پروژه: ۱۳۹۷-۱۳۹۹ شمسی

مساحت زمین: ۲۹۰ مترمربع

مساحت زیر بنا: ۱۲۰۷ مترمربع

جزئیات طبقات و کاربری آنها: ۵ طبقه روی پیلوت (مسکونی آپارتمانی)

مدیر پروژه: حمید رضا یکدانه

مشاوراجرایی پروژه: امیرحسین قاسمی

گرافیک: علی گرجیان جلفایی، زیبا آذر

تیم ارائه پروژه: مرجان فقهی ، نسیم کبیری

عکس: علی گرجیان جلفایی

منتخب سومین فستیوال ملی معماران و کارفرمایان در بخش گالری معماران جوان ( بخش مسکونی آپارتمانی)

فینالیست جایزه قاره ای آسیا ۲A در سال ۲۰۲۱ میلادی

مجتمع مسکونی کاجخانه

کاجخانه آپارتمانی است در میان خانه های بی جان اطراف خود در یکی از کوچه های پر از کاج اصفهان. زمانی که طراحی این پروژه آغاز شد، با وجود تمام محدودیت ها و خواسته های اقتصادی کارفرما با توجه به گرانی زمین و استفاده قشر متوسط از این واحدها تلاش بر این بود کاجخانه خانه ای بشود برای ماندن؛ الگویی بشود برای زیستن؛ و به قول زومتور که سبک او اتمسفر است؛ ساختمان مبادله ای برقرار کند با محیط اطراف خود. نوعی دادن و گرفتن؛ کاج های اطراف سایت با وجود تمام آلودگی ها و زشتی های بصری این منطقه می توانست نقطه ی عطف ماجرا باشد و کشمکشی عمیق میان درون و بیرون برقرار کند. نوعی یکی شدن. مبنای اصلی ایده ی این پروژه نیز بر اساس بازیابی فضای زندگی و ارتباط با طبیعت با توجه به معماری اصیل خانه های ایرانی شکل گرفت.

مجتمع مسکونی کاجخانه

امروزه به دلیل تعریف فضاهای معماری در طبقات بالاتر از سطح زمین، ارتباط با طبیعت تا حدود زیادی از بین رفته است. از این رو با توجه به درختان کاج موجود در سایت تلاش برای یافتن راهی در جهت تقویت ارتباط با طبیعت چه به لحاظ بصری و چه به لحاظ فیزیکی، دغدغه اصلی قرار گرفت و در پروسه طراحی پروژه برای تمامی فضاها، با توجه به محدودیتها و ضوابط ، هر جا که امکان حضور سبزینگی بود، جزئیاتی مناسب طراحی شد.

از این رو نظیر به نظیر کاج ها، گشودگی ها و فضاهای داخلی شکل گرفت؛ به گونه ای که ساختار و درون پروژه را شکل داد و همچنین فضاهایی برای ایجاد سبزینگی در مجاورت دستگاه پله و نمای جنوبی، در تراس در نظر گرفته شد. با جای گذاری مناسب فضاها و گشودگی ها، متناظر با سبزینگی های اطراف سایت (درختان کاج) سعی شد آشفتگی بصری موجود در سایت تا حد امکان کمرنگ و گوشه ای از سرزندگی و طراوت این درختان مهمان اعضای کاجخانه شود.

حال اثر این کشمکش درون و بیرون چه می توانست باشد بر کالبد بنا؟

پوسته هایی متناظر با کاج ها، گشودگی ها و فضاهای شکل گرفته در پسِ آن ها بر کالبد بنا کشیده شد، که ماهیت نیمه شفاف این پوسته ها خود حکایت از آشتی درون و بیرون دارد. این پوسته های نیمه شفاف از جنس آجر قهوه ای است که در سمت شرق پروژه دلیلی برا ی تعدیل نور شرق و رنگ قهوه ای آن به منظور ایجاد هارمونی با درختان اطراف سایت و برگرفته از تنه ی درختان می باشد، که به صورت مدولار و مضربی از آجر ۳۱*۲٫۵*۷ چیدمان شده است. همچنین این پوسته ها با توجه به ضوابط اتش نشانی شهر اصفهان (ایجاد کنسول از ارتفاع ۴ متر به بالا) نقشی اساسی در پیوستگی طبقه همکف و اول با بقیه طبقات کنسول شده از سمت شرق از لحاظ فرمی ایفا می کند.

در آخر باید بگویم ما در کاجخانه، کاج ها را به اعضای آن هدیه کردیم و بارها از اهالی کاجخانه شنیده ایم رهگذارن مکثی می کنند، براندازی می کنند و از کنار آن عبور می کنند… تصور می کنیم کاج ها و خانه ی ما کاجخانه شده اند!!!

 

‏Kaajkhaaneh Residetial Complex

Isfahan , Iran

‏Architect: Ziba Azar (CON___TEXT DESIGN STUDIO)

Client: Mr Ali Poursaied

Area: 1207 m²

Year: 2018-2020

‏Project Manager: Hamidreza Yekdaneh

Execution Consultant: Amirhossein Ghasemi

‏Graphic: Ali Gorjian, Ziba Azar

Visualization Team: Marjan Feghhi, Nasim Kabiri

Photographs: Ali Gorjian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *