دکتر حسنعلی لقایی معمار، شهرساز و استاد دانشکده شهرسازی هنرهای زیبا درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : دکتر حسنعلی لقایی معمار، شهرساز، استاد بازنشسته و عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی پردیس هنر‌های زیبا (از سال ۱۳۵۳ شمسی) درگذشت.

اما درباره حسنعلی لقایی بد نیست بدانید وی متولد سال ١٣٢٢ شمسی بود. او فارغ التحصیل مقطع دکتری رشته معماری از دانشکده معماری دانشگاه فلورانس در سال ۱۹۷۰ میلادی بود؛ همچنین در سال ۱۹۷۵ میلادی نیز از دپارتمان شهرسازی کرسی طراحی محیط و منظر به درجه دکترای تخصصی پژوهش های محیطی رسید. حسنعلی لقایی در سال های ۱۹۷۰ میلادی تا ۱۹۷۵ میلادی به عنوان مدرس معماری منظر در دانشکده معماری دانشگاه فلورانس مشغول به فعالیت بود.

از جمله دیگر فعالیت های دکتر حسنعلی لقایی می توان به سرپرستی گروه شهرسازی دانشکده هنرهای زیبا در سال های ۱۳۶۳ شمسی تا ۱۳۶۷ شمسی، مدرس دانشکده معماری پردیس هنرهای زیبا در سال های ۱۳۵۳ شمسی تا ۱۳۵۷ شمسی، تاسیس گروه طراحی محیط زیست دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در سال ۱۳۶۸ شمسی (و مدیر گروه تا سال ۱۳۷۲ شمسی)،  تاسیس گروه مهندسی طراحی محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در سال ۱۳۸۲ شمسی، تاسیس گروه شهرسازی پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۸ شمسی (و مدیر گروه تا سال ۱۳۹۲ شمسی) اشاره کرد.

او در مصاحبه ای پیرامون تاریخچه فعالیت های خود اینچنین می گوید:

” در زمان فعالیت ام از سال ۱۹۶۱ میلادی (۱۳۴۰ شمسی) مدت یک سال را در اتریش گذراندم و مابقی را تا سال ۱۹۷۵ میلادی (۱۳۵۴ شمسی) در فلورانس بودم. معماری را پیوسته دنبال کردم و دکترای معماری را از فلورانس و تخصص شهرسازی را از پلی تکنیک میلان در حوزه شهرسازی اجرایی و فنی گرفتم و پایه گذار رشته طراحی محیط زیست در دانشگاه فلورانس بودم! در آنجا کنفرانس های زیادی از جمله کنفرانس معماری منظر در شهر لورکا را سازمان دادیم و در این مورد گفتگو کردیم… در مدتی که من آنجا مشغول فعالیت بودم، حتی فرصت آمدن به ایران را نداشتم و در حالی فارغ التحصیل شدم که چهل دانشجوی ایرانی داشتم! در نتیجه به خاطر عشق به تدریس نهایتا به دانشگاه تهران هم کشیده شدم… و از سال ۱۳۵۵ شمسی تا ۱۳۷۴ شمسی در دانشگاه تهران مشغول به فعالیت و تدریس بودم تا اینکه امسال (۱۳۹۶ شمسی) به من گفته شد به افتخار بازنشستگی نائل شده ام اما من هفت سال بیشتر کار کرده ام… “

لازم به بیان است آن مرحوم در هنر نقاشی نیز چیره دست بود و بیش از ۳۵ سال بود که نقاشی و آبرنگ کار می کرد! از جمله نمایشگاه های آبرنگ برگزار شده توسط وی می توان به نمایشگاه سفر آب در گالری شلمان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ شمسی، نمایشگاه سفر آب در گالری میکا واقع در برج میکای جزیره کیش در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ شمسی، نمایشگاه آب از سرچشمه ها تا دریا در پردیس بین المللی دانشگاه تهران واقع در جزیره کیش در سال ۱۳۸۸ شمسی و… اشاره کرد.

هنر و معماری آبگینه درگذشت ایشان را به جامعه عمران و معماری کشور تسلیت عرض می نماید و از خداوند متعال برای روح آن مرحوم، غفران و رحمت واسعه الهی را مسئلت دارد.

 

1 دیدگاه

  1. سلام و ادب
    خداوند رحمتشان نماید انسان بسیار شریف و نازنین و هنرمندی بودند
    روحشان شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *