خانه DJ ؛ طرحی همسو با آب و هوای گرم و مرطوب شرق آسیا

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : پروژه خانه دی.جی (DJ) با بازسازی یکی از واحدهای مسکونی فرسوده ی شهر تانگرنگ (Tangerang)  واقع در استان بانتن کشور اندونزی (Indonesia) متولد شد! حالا دیگر این واحد مسکونی ۱۶۴ مترمربعی، یکی از پیشروترین محصولات صنعت معماری کشور اندونزی به شمار می آید. در ادامه ی این مطلب، شما را به آشنایی با مهم ترین ویژگی های پروژه ی طراحی و اجرای خانه دی.جی (DJ) دعوت می کنیم؛ با ما همراه باشید!

خانه دی.جی | DJ House

کار طراحی و اجرای پروژه خانه دی.جی (DJ) بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری STUDIE (مستقر در شهر جاکارتا) بود. آن ها تلاش کردند ساختمانی را طراحی کنند که هم نیازهای مشتری را به بهترین شیوه ی ممکن پاسخ دهد و هم با آب و هوای گرم و مرطوب منطقه ی شرق آسیا همخوانی داشته باشد.

خانه دی.جی | DJ House

قسمت جلویی این خانه رو به سوی غرب دارد؛ به زبان ساده تر، اتاق های منطقه ی جلویی خانه تا هنگام عصر لبریز از نور خورشید هستند… پس تیم معماران این پروژه تصمیم گرفتند که یک لایه را به نمای این بخش از ساختمان اضافه کنند! مهم ترین وظیفه ی این لایه، فیلتر کردن نور خورشید و پایین آوردن دمای هوای فضاهای داخلی است. اما در این بین جالب ترین قسمت پروژه، ماجرای نامگذاری آن است! از یک سو، DJ مخففی از نام مالک خانه است و از سوی دیگر، نمادی برای فرم ساختمان. بد نیست بدانید که این خانه از دو بخش مجزا تشکیل شده است؛ هم نشینی این دو بخش درست مانند همنشینی دو صفحه ی گردان روی دی.جی کنترلر است.

در پالت متریال خانه DJ، مواد متنوعی به چشم می خورند! اما متریال غالب، آجر است. آجر در بسیاری از بخش های خانه به خصوص در نمای آن، نقشی تاثیرگذار را ایفا می کند. در این پروژه، شاهد دو سبک متفاوت از آجرچینی هستیم؛ یکی آجرهای در هم بافته شده و دیگری، آجرهای برون سو! ناگفته نماند که آجرهای در هم بافته ی به کار رفته در نمای پروزه ی DJ با کمک متریال آهن به عنوان عنصر تقویت کننده و استحکام دهنده سازماندهی شده اند.

تیم معماران خانه DJ مجبور بودند کار خود را در بحبوحه ی همه گیری ویروس کرونا ادامه دهند؛ به همین دلیل، با مشکل زمان بندی دست به گریبان شدند! از سوی دیگر، آنها تلاش داشتند که این بازسازی را با حداقل هزینه های ممکن به انجام رسانند. برای رسیدن به این هدف نیز از ایجاد تغییرات کلی در ساختمان و دیوارها اجتناب کردند. اما خوشبختانه مالکین خانه از نتیجه ی نهایی کار، بسیار راضی و خشنود هستند!

پلان ها
مقطع یک
مقطع دو
نما

DJ House

Tangerang, Indonesia

Architects: STUDIE

Design Team:Ivan Eldo, Nega Iktiara, Yanto

Area: ۱۶۴ m²

Year: ۲۰۲۱

Photographs: Ernest Theofilus

 

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *