رستوران Veneno ؛ نمایشی به بیان معماری مکزیک در گرامیداشت طعم ها

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : طراحی فضای داحلی رستوران Veneno را تیمی از طراحان مکزیکی استودیوی معماری Pragma در همکاری با استودیوی معماری Monteón در شهر گوادالاخارا (Guadalajara)، یکی از کلانشهرهای کشور مکزیک (Mexico) بر عهده داشته اند. جالب است بدانید کانسپت طراحی این رستوران ۲۲۰ مترمربعی با ترکیب و تلفیق عناصر متنوع و مختلف آشپزی مکزیکی متولد شد! تیم معماران این پروژه تلاش کردند که طیف گسترده ای از رنگ ها و مزه های موجود در دنیای خوراکی های مکزیکی را در طرح خود منعکس نمایند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با جنبه های گوناگون پروژه ی طراحی و اجرای رستوران Veneno آشنا نماییم! پس با ما همراه باشید.

رستوران Veneno

معماران Pragma، پالت متریال خود را با الهام از طبیعت کشور مکزیک (Mexico) انتخاب کردند! البته ناگفته نماند که سربلند بیرون آمدن از آزمون های بافت، سختی و مقاومت، در انتخاب نهایی آنان بسیار موثر بود. پس از آنکه تیم معماران پروژه توانستند تُن دلخواه خود را بیابند، تصمیم گرفتند کار خود را با یک پالت تک رنگ ادامه دهند… از سوی دیگر، بایستی اشاره کرد که در طراحی فضاهای داخلی پروژه Veneno، متریال چوب نقش مهم و موثری را ایفا کرده است. تیم معماران این پروژه از چوب برای انعکاس خطوط و نقش و نگارهای ظریفی که مشخصه ی صنایع دستی مناطق شمال غرب مکزیک می باشد، بهره گرفته اند.

Veneno Restaurant

دیوارهای کم ارتفاع موجود در فضاهای داخلی این رستوران را می توان به عنوان پارتیشن نیز در نظر گرفت! البته پارتیشن هایی که وجوه متمایزی از فضا را به شما نشان خواهند داد. شاید این دیوارها با رنگ و بافت خاص خود، نمادی باشند برای معماری سنتی کشور مکزیک (Mexico)! گویی قرن ها پیش از سطح زمین برخاسته اند و حالا، خسته و فرسوده از زمان سپری شده ی کشوری سالخورده به عبور دقایق می نگرند. جالب است که بدانید این دیوارها، قلب رستوران Veneno یعنی فضای آشپزخانه را در بر گرفته اند!

رستوران Veneno

آشپزخانه‌ ی Veneno جایی است که می توانید در آن انواع ابزارهای سنتی پخت و پز را پیدا کنید؛ از اجاق های سنگی گرفته تا کوره هایی که نمونه ی آن را فقط در رمان های قرون گذشته خواهید یافت! تیم معماران این پروژه، در اقدامی جسورانه تصمیم گرفتند که قلب رستوران را از چشمان مشتریان خود پنهان نکنند. آن ها در عوض، یک پانل سقفی را بر فراز آشپزخانه نصب کردند. به این ترتیب، تمامی تاسیسات، لوله ها و سیم ها از دید مشتریان پنهان گردیدند! حال دیگر این واحد تجاریِ تماشایی، به صحنه ای تبدیل شده است که روزی دو بار و در گرامیداشت طعم ها، به اجرا خواهد پرداخت!

پلان
مقطع یک
مقطع دو
مقطع سه
مقطع چهار
ایزومتریک

 

Veneno Restaurant

Guadalajara, Mexico

Architects: Monteón Arquitectos Asociados, Pragma Estudio

Lead Architect: Juan Antonio Ángel Ramírez , Javier Monteón Espinosa

Clients: Alfonso Cadena, Juan Monteón Espinosa

Area: ۲۲۰ m²

Year: ۲۰۱۹

Ceiling Design And Production: Lara Hermanos

Lighting Design: PLANAR

Painting: Punto Ligero

Woodwork: Marco Medel

Furniture: MADEC

Photographs: César Béjar Studio

 

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *