خانه جوانتانا ؛ جلوه معاصر راه حل های سنتی ساخت و ساز در معماری آمریکای جنوبی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : خانه جوانتانا (Juantana House)، یک پروژه مسکونی تک واحدی است که در یکی از محلات شهر آسونسیون (Asuncion) پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور پاراگوئه (Paraguay) و ملقب به مادرِ شهرها ساخته شده است. کار طراحی و اجرای این خانه ۲۴۰ مترمربعی، بر عهده ی معمارانی از استودیوی معماری Activo بوده است. بد نیست که بدانید این تیم معماری، استراتژی طراحی خود را بر مبنای بهبود تجربه زندگی روزمره چیده بودند! در ادامه ی این مطلب، شما را با جزئیات طراحی خانه جوانتانا (Juantana House) آشنا خواهیم کرد! در این سفر هیجان انگیز، با ما همراه باشید.

خانه جوانتانا | Juantana House

ماهیت خانه جوانتانا (Juantana House) با تکیه بر تجربیات روزانه ی ساکنین و روابط میان آن ها تعریف شده است. در حقیقت، کارآمد بودن، سازگاری و استفاده از راه حل هایی با تاثیر بالا اما در عین حال مقرون به صرفه، مهم ترین عناصری هستند که در شکل گیری این خانه مسکونی دخیل بوده اند. از نظر فضایی، خانه جوانتانا (Juantana House) به دو سطح (یا بهتر بگوییم، دو طبقه) تقسیم بندی می شود: طبقه ی همکف، فضاهای خانوادگی و خدماتی را دربرگرفته است. فضای نشیمن، فضای غذاخوری، کتابخانه و فضای مطالعه، آشپزخانه، اتاق لباسشویی و همچنین انباری ها، همگی در طبقه ی همکف این پروژه قرار دارند. سطح دوم یا همان طبقه ی دوم نیز سه اتاق خواب و دو سرویس بهداشتی را در خود جای داده است.

خانه جوانتانا | Juantana House

اما آنچه که بیش از هر چیز برای ما اهمیت دارد، سازگاری و همسو بودن ساختمان با طبیعت پیرامون خود است! تیم معماران این پروژه، از یک سو می خواستند ارتباط با طبیعت را در بالاترین سطح خود نگاه دارند؛ و از سوی دیگر نیز تلاش داشتند تا تاثیر یا تاثیرات مخربی بر محیط طبیعی پیرامون نداشته باشند. پس تلاش زیادی برای حفظ پوشش گیاهی موجود در سایت پروژه داشتند! علاوه بر این، دسترسی به نور طبیعی در زمره ی اصلی ترین عناصر این خانه طبقه بندی شده است. در حقیقت، درصد قابل توجهی از کار سازماندهی فضاهای داخلی خانه جوانتانا (Juantana House)، با کمک نور طبیعی پیش رفته است!

بیایید کمی نیز پیرامون پالت متریال این خانه ی بومی آمریکای جنوبی سخن بگوییم! تیم معماران این پروژه، نگاه مثبتی به راه حل های سنتی داشتند. آن ها از بتن مسلح و دیوارهای آجری برای شکل دادن به ساختار خانه بهره جستند. البته متریال آجر نقش دیگری نیز در این خانه ایفا می کند! با کمک این متریال تاریخی، فضای نورگیری شکل گرفته است که می تواند از اتاق های خانه در برابر گرمای آزاردهنده ی نور خورشید، محافظت نماید! علاوه بر این، راه پله های چوبی خانه نیز گرما و سبکی منحصر به فردی را به این ساختار تماشایی بخشیده اند!

سایت پلان
پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
پلان بام

 

Juantana House

Asunción, Paraguay

Architects: Activo Estudio

Lead Architects: Leticia Celma, Daniel Ojeda

Clients: Juan Gómez, Tana Valinoti

Area: ۲۴۰ m²

Year: ۲۰۲۱

Landscaping: Leticia Celma

Engineering: Felipe Ramírez

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *