بازسازی خانه ای به سبک معماری گرجستانی در شهر لندن

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : مایکلیس بید (Michaelis Boyd) معمار انگلیسی در سال ۲۰۱۸ میلادی، بازسازی یک آپارتمان مسکونی گرجستانی در حدفاصل منطقه ی کنزینگتون (kensington) و چلسی (chelsea) واقع در شهر لندن را به پایان رساند! در سال ۲۰۱۰ میلادی، این استودیوی معماری دو آپارتمان موجود و مرتبط با این پروژه را به یک خانه با چهار اتاق خواب تبدیل کرده بود. آن ها در سال ۲۰۱۸ میلادی و پس از گذشت تقریبا یک دهه، مجددا به این پروژه بازگشتند تا این بار جزئیات خاصی را که نشان دهنده سبک زندگی مالکان است، در فضای داخلی آن بگنجانند.

جالب است بدانید مایکلیس بید (Michaelis Boyd) برای طراحی این پروژه از کانسپتی با جزئیات مفهومی اشرافی و برگرفته از سبک گرجستانی استفاده کرده است! درباره سبک گرجستانی بد نیست بدانید معماری گرجی در زمان سلطنت پادشاه جورج اول تا چهارم یعنی از سال ۱۷۱۴ میلادی تا ۱۸۳۰ میلادی متولد شد. خانه‌ هایی که به این سبک ساخته شده اند، حس سخاوتمندانه تری از فضا و نور طبیعی را به ساکنین خود ارائه می کنند؛ چیزی که در سبک های معماری پیش از آن، از بین رفته بود. از ویژگی های این سبک می توان به سقف های با ارتفاع بلند و همچنین پنجره های کف تا سقف و به تعداد زیاد اشاره کرد.

این پروژه در سه طبقه طراحی شده است و دارای چهار اتاق خواب می باشد. دیگر فضاهای آن شامل اتاق نشیمن با پلان باز، آشپزخانه و فضای غذاخوری، اتاق تلویزیون، اتاق مطالعه، چهار حمام و همچنین یک اتاق تاسیسات است. سبک طراحی داخلی استفاده شده در این پروژه، سبک معاصر می باشد و فضاها توسط کفپوش های بلوط سنتی پوشیده شده اند. دیوارها با ابزار و پنل هایی ساده دیزاین شده است و قرنیزها نیز تکمیل کننده ی این فضاهای گرم می باشند. سنگ مرمر کار شده در اتاق ها دارای طرح و رنگی می باشد که همیشه ترند خواهد بود!این طراحی در عین حال با پلکان قرمز رنگی که به سبک صنعتی ساخته شده است، ترکیب ایده آل را فراهم ساخته است.

مایکلیس بید (michaelis boyd) فضای داخلی این پروژه را با بهره گیری از مبلمان کلاسیک و مجموعه ای چشمگیر از آثار هنری آراسته است. یکی از اصلی ترین چالش های معمار پروژه در فرآیند طراحی، یافتن راه حلی بود تا به جای اینکه هنر را فقط در معرض نمایش بگذارد، فرصت زندگی با آن را برای ساکنین خانه نیز فراهم آورد. این اتفاق منجر به طراحی پلکان جدیدی شد که ملهم از ایده ی staircase-III می باشد؛ ایده ای که توسط دو هو سو (Doh Ho Suh) هنرمند و مجسمه ساز کره ای اجرایی شده است و برای اولین بار در رویداد Tate Modern به نمایش گذاشته شد.

این پلکان تندیس وار و منحصر به فرد راه ارتباطی میان دو طبقه ی این پروژه را فراهم می سازد! این پلکان از متریال فولاد سوراخ دار ضدزنگ به رتگ قرمز ساخته شده است و در گوشه ای از فضای نشیمن معلق می باشد. جالب است بدانید طراحی این پروژه به گونه ای است که پارتیشن های فولادی و همچنین شیشه ای بدون ایجاد هرگونه محدودیت، نور طبیعی را تا حد ممکن به فضاهای داخلی می رسانند.

آشپزخانه پروژه متشکل از یک میز کار جزیره ای شکل با روکش فولاد ضد زنگ و همچنین کابینت های سفید رنگِ ساده می باشد که بر روی کف آهکی قرار گرفته است. فضای ناهار خوری با فضای آرامی نیز در مجاورت پنجره قرار گرفته است. در طبقه دوم یک حمام مشترک میان اتاق ها جانمایی شده است و دو حمام دیگر به طور اختصاصی در داخل دو اتاق دیگر قرار گرفته است که کف و بدنه آن با کاشی های هندسی پوشیده شده است.

نمای خارجی ساختمان نیز منعکس کننده هویت و سبک بومی غالب بر منطقه پیرامون می باشد!

 

Georgian London home renovation

Kensington, London, United Kingdom

Architects: Michaelis Boyd Studio

Area: 350 m2

Year: 2018

Photography: Gavriil Papadiotis

منبع:

homeworlddesign.com

designboom.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *