گوتفرید بوهم معمار آلمانی و برنده جایزه پریتزکر درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : گوتفرید بوهم (Gottfried Böhm) معمار سرشناس آلمانی و برنده جایزه پریتزکر در سال ۱۹۸۶ میلادی در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت. جالب است بدانید گوتفرید بوهم که به عنوان هشتمین برنده جایزه معماری پریتزکر به شمار می آید، شهرت خود را مدیون طراحی و ساخت کلیساهای بتنی متعددی است که عمدتا در کشور آلمان قرار دارند!

گوتفرید بوهم (Gottfried Böhm)

کلیسای بتنی زیارت (Church of the Pilgrimage) در شهر نویجس (دهکده‌ ای کوچک در نزدیکی دوسلدورف) آلمان به عنوان بزرگ ترین و قابل توجه ترین اثر وی و همچنین یکی از تاثیرگذارترین، مهم ترین و در عین حال گمنام ترین بناهای مذهبی قرن بیستم شناخته می شود. کلیسای زیارت به سفارش ژوزف کاردینال فرینگز ، اسقف اعظم کلن که فردی ایده آل گرا و مدرن بود، طراحی شد. این پروژه متشکل از سازه ا‌ی عظیم می باشد که با استفاده از ۷۵۰۰ مترمربع بتن و ۵۱۰ تن فولاد تقویت‌ شده ساخته شده است!

کلیسای زیارت در شهر نویجس آلمان

از دیگر پروژه های این معمار آلمانی می توان به تالار شهر بنسبرگر ، موزه اسقف اعظم پادربورن و کلیسای سنت کلومبا در شهر کلن اشاره کرد.

گوتفرید بوهم (Gottfried Böhm) متولد ۲۳ ژانویه سال ۱۹۲۰ میلادی در شهر افنباخ آم ماین در ایالت هسن کشور آلمان بود. وی معماری را در دانشگاه فنی شهر مونیخ و مجمسه سازی را نیز در آکادمی هنرهای زیبا این شهر فراگرفت. وی پس از فارغ التحصیلی در استودیوی طراحی پدر خود در شهر کلن مشغول به کار شد؛ پدر او در طراحی معماری کلیسا فعالیت داشت. گوتفرید بوهم در طول حیات خود همچون پدرش به طراحی کلیساهای گوناگون، تالارهای شهر، موزه ها، ساختمان های اداری و همچنین پروژه های مسکونی (عمدتا در کشور آلمان) پرداخت.

تالار شهر بنسبرگر (Bensberger City Hall)

یکی از آخرین پروژه های گوتفرید بوهم، طراحی مسجد مرکزی شهر کلن (Cologne Central Mosque ؛ متعلق به ترک‌ های آلمان و زیرنظر اتحادیه امور مذهبی ترک-اسلامی) بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی افتتاح شد. او این پروژه را با همکاری پسر خود، پل بوهم (Paul Böhm) طراحی نمود! پل بوهم درباره طراحی مسجد مرکزی شهر کلن چنین می گوید: ” این یکی از مهم ترین ساختمان هایی است که تا کنون طراحی کرده ام! هدف اصلی از طراحی این ساختمان، منتقل کردن حس عدم پنهان کاری نسبت به سایرین و دعوت از مردم جامعه است. شبستان اصلی این مسجد در معرض دید قرار دارد و فضای مسجد به نوعی از تمام پیروان ادیان برای حضور یافتن در آن دعوت می کند… “

مسجد مرکزی شهر کلن (Cologne Central Mosque)

کلن در جنگ جهانی دوم به شدت بمباران شد و هرگز از نظر معماری به حالت سابق خود بازنگشت! اما مسجد مرکزی کلن یکی از معدود ساختمان های این شهر می باشد که دارای سبک خاص و منحصر به فرد خود است. نوربرت نوسبام ، استاد تاریخ دانشگاه کلن از این مسجد با عنوان نقطه عطفی برای معماری دینی در کشور آلمان یاد می کند.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *