دکتر شریف مطوف استادیار گروه معماری منظر و بازسازی دانشگاه شهید بهشتی درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : دکتر شریف مطوف ، عضو هیئت علمی گروه معماری منظر و بازسازی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، دارای مدرک دکتری برنامه ریزی شهری (رساله دکتری پیرامون ارزیابی سیاست های بازسازی خرمشهر) از دانشگاه هریوت وات کشور انگلستان بود.

حضور در سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، مرکز آمار ایران و دفتر آمایش سرزمین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بخشی از سوابق کاری وی می باشد؛ همچنین از جمله فعالیت های تحقیقاتی وی می توان به مطالعات اقتصادی-اجتماعی استان های کشور در چارچوب آمایش و برنامه ریزی منطقه ای، مطالعات اقتصادی-اجتماعی مناطق مشکل دار و توسعه نیافته کشور، مطالعات اقتصادی-اجتماعی مناطق آسیب دیده از جنگ و بلایای طبیعی (تجربه های ایران و جهان) و مطالعات اقتصادی-اجتماعی مناطق مرزی کشور (تجربه های ایران و جهان) اشاره کرد.

دکتر شریف مطوف صاحب تفکرات و ایده های منحصر به فردی پیرامون موضوع بازسازی و توجه به خانه و نیازهای مردم بود. وی در سال ۱۳۹۳ شمسی و در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران پیرامون فرآیند بازسازی خرمشهر طی سال های پس از آزادی اینچنین بیان کرده بود: ” باید دانست که در فرآیند جنگ، فقط خانه ها از بین نرفته است! بلکه کار مردم، زندگی شان، مزرعه شان همگی از بین رفته است. در فرایند پژوهش ها به این نتیجه رسیدم که برای ساخت خرمشهر بایستی زندگی مردم را بسازیم. تز دکترای من ارزیابی سیاست های بازسازی خرمشهر بود. در بررسی های خود می دیدم برای بازسازی خرمشهر در تهران تصمیم می گیرند. پس زندگی اهالی چه می شود؟ چه کسی متوجه است که مردم چه می خواهند؟ در واقع تلاشم بر این بود که ببینم بازسازی از راه دور چه نتایجی دارد و مردم در این فرآیند چه نقشی دارند. ما یک نظریه داریم که اگر تخریبی اتفاق بیفتد می تواند مثل یک فرصت تلقی شود البته اگر برای آن برنامه ریزی کرده باشیم. “

از ایشان مقالات و پژوهش های علمی بسیاری به یادگار مانده است؛ از جمله مقاله بحران هویت و تشدید آن در زندگی اردوگاهی پس از زلزله بم ، چرایی پیدایش و گسترش بافت های فرسوده ، مدیریت بحران بازار اصفهان به هنگام سانحه آتش سوزی ، برنامه ریزی آماده سازی جامعه دربرابر سانحه آتش سوزی بعد از زلزله در استان تهران، بررسی نقش حکمروایی سانحه در کاهش خطرپذیری مدیریتی سوانح ناشی از تغییرات آب و هوایی در ایران و…

دکتر شریف مطوف

 

هنر و معماری آبگینه درگذشت ایشان را به جامعه شهرسازی و معماری کشور تسلیت عرض می نماید و از خداوند متعال برای روح آن مرحوم، غفران و رحمت واسعه الهی را مسئلت دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *