ارنستو گیسموندی بنیاگذار برند روشنایی Artemide درگذشت

ارنستو گیسموندی بنیاگذار برند روشنایی Artemide درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ارنستو گیسموندی (Ernesto Gismondi)، طراح ایتالیایی و بنیاگذار برند روشنایی Artemide در سن ۸۹ سالگی درگذشت! ارنستو گیسموندی در سال ۱۹۶۰ میلادی با همکاری طراح سرشناس سرجیو مازا (Sergio Mazza)، برند روشنایی Artemide را که به عنوان یکی از ابتکاری ترین شرکت های روشنایی کشور ایتالیا پایه گذاری نمود.

اما جوزپه سالان (Giuseppe Sala)، شهردار شهر میلان پیرامون خبر درگذشت ارنستو گیسموندی (Ernesto Gismondi) گفت:

” با مرگ ارنستو گیسموندی، ما یکی از قهرمانان دنیای طراحی که سبب مطرح شدن هر چه بیشتر شهر میلان شده بود را از دست دادیم. “

ارنستو گیسموندی بنیاگذار برند روشنایی Artemide درگذشت
ارنستو گیسموندی (Ernesto Gismondi)

همچنین استفانو بوئری (Stefano Boeri) ، معمار سرشناس ایتالیایی در توئیتی نوشت:

” ارنستو گیسموندی یک دوست و مبتکر بزرگ، ما را ترک کرد. او جهان را با Artemide روشن کرد؛ او برای اولین بار از پلاستیک برای ساخت مبلمان استفاده کرد و افق های جدیدی را در طراحی مبلمان گشود.

دلم برای نبوغِ شیوا و ایده آل او تنگ خواهد شد. “

برند روشنایی Artemide مستقر در شهر Pregnana Milanese (واقع در شمال کشور ایتالیا) در سال های ۱۹۷۲ میلادی و ۱۹۸۷ میلادی به تولید دو محصول پرطرفدار پرداخت! تولید چراغ رومیزی Tizio طراحی شده توسط Richard Sapper و چراغ رومیزی Tolomeo طراحی شده توسط Michele de Lucchi.

ارنستو گیسموندی بنیاگذار برند روشنایی Artemide درگذشت
چراغ رومیزی Tolomeo طراحی شده توسط Michele de Lucchi و تولید توسط برند روشنایی Artemide

ارنستو گیسموندی (Ernesto Gismondi) متولد سال ۱۹۳۱ میلادی در شهر سان رمو (San Remo) کشور ایتالیا می باشد؛ وی یکی از اعضای جنبش تاثیرگذار طراحی ممفیس به شمار می آید. درباره جنبش ممفیس بد نیست بدانید در دسامبر سال ۱۹۸۰ میلادی، Ettore Sottsass طراح سرشناس ایتالیایی با گروهی از طراحان جلسه ای را در شهر میلان ترتیب داد تا با یکدیگر مجموعه ای از طراحی های پست مدرن را ارائه دهند. در حین این جلسه، آهنگی به صورت پیاپی پخش می شد! آهنگی از باب دیلن به نام Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again (جالب است بدانید نام ممفیس نیز از همین آهنگ انتخاب شده است)! چندی بعد، بار دیگر جلسه ای با صدها طراحی از اعضای گروه ممفیس برگزار شد. ممفیس جنبشی بر ضد وضعیت موجود بود!

طراحان ممفیس قصد نداشتند محصولاتی متناسب با بازار تولید انبوه خلق نمایند! بلکه هدف آن ها، تولید کولاژهایی بود که جنبه تزئینی داشتند. در واقع این جنبش قصد داشت تا ادراک نوینی از طراحی ارائه نماید. این گروه الهام بخش بسیاری از پیشرفت ها در جریان طراحی نیودیزاین دهه ۱۹۸۰ میلادی شد.

ارنستو گیسموندی معاون ADI (انجمن طراحی صنعتی ایتالیا) نیز بود و برای به سبب پاسداشت یک عمر موفقیت، در سال ۲۰۱۸ میلادی به جایزه Compasso D’Oro (اولین و شناخته شده ترین جایزه در حوزه طراحی صنعتی) دست یافت. هیئت داوران جایزه Compasso D’Oro در واکنش به خبر درگذشت وی گفتند:

” ما مهندس هوا فضا، مدرس دانشگاه، کارآفرین و به طور خلاصه مردی با استعداد چند وجهی را از دست دادیم. “

لازم به بیان است ارنستو گیسموندی فارغ التحصیل دو رشته مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما و مهندسی هوافضا و دانشیار طراحی موتورهای راکت برای موشک ها در دانشگاه پلی تکنیک میلان بود!

ارنستو گیسموندی بنیاگذار برند روشنایی Artemide درگذشت
ارنستو گیسموندی (Ernesto Gismondi) و همسرش Carlotta de Bevilacqua

او در سال های ۲۰۰۸ میلادی و ۲۰۰۹ میلادی جایزه Rnst & Young Entrepreneur را دریافت کرد. همسر وی Carlotta de Bevilacqua، معمار و طراح و معاون فعلی رئیس جمهور و مدیرعامل برند روشنایی Artemide است.

منبع:

dezeen.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *