دستورالعملی برای تعامل با مناظر شهری | معرفی کتاب Understanding Metropolitan Landscapes

دستورالعملی برای تعامل با مناظر شهری | معرفی کتاب Understanding Metropolitan Landscapes

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : در قرنِ شهرها و در زمانه ای که بیش از نیمی از جمعیت کره ی زمین در شهرها زندگی می کنند، نکته عجیب و همزمان ناراحت کننده این است که درک انسان از این سکونتگاه های بشری بسیار سطحی و پراکنده به نظر می رسد!  علاوه بر این ، برنامه ریزی و الگوهای توسعه شهری هم با مشکل مشابهی دست به گریبان هستند! احتمالا پیرامون مفهوم پراکندگی و عدم تمرکز دانش بشری در این حوزه ها با سوالاتی مواجه شده اید. در توضیح این مشکل و به عنوان نمونه می توان به این قضیه اشاره کرد که در بیشتر شهرهای جهان و در طی جریان برنامه ریزی زیرساختی، به منابع آب و انرژی آن شهر توجهی نمی شود. یا حتی می توان گفت در بسیاری از موارد، برنامه های مربوط به شکل دهی فضاهای باز و عمومی شهری هیچ وقت به عنوان تابعی از برنامه های اقتصادی شهرها معرفی نمی شوند. اندیشیدن به مسائلی همچون بوم شناسی، جمعیت شناسی و … نیز بماند!

در کتابی که با نام Understanding Metropolitan Landscapes توسط انتشارات Routledge در سال ۲۰۱۹ میلادی به بازارهای جهانی کتاب عرضه شده است، Andrew MacKenzi در قامت یک نویسنده به بررسی روابط اساسی بین چشم اندازهای مناطق مختلف شهری پرداخته است. در این کتاب شما با نتایج شسته و رفته بررسی های همه جانبه او در باب موضوعاتی همچون برنامه ریزی و چگونگی تعیین خط مشی ها و سیاست ها برای حفاظت، مدیریت و ارتقای چشم انداز کلان شهرها مواجه خواهید شد. شاید از خودتان بپرسید که متخصصان طراحی و برنامه ریزی شهری یا حتی معماران منظر، چگونه می توانند در مورد سیاست های شهری بحث و تبادل نظر کنند؟

دستورالعملی برای تعامل با مناظر شهری | معرفی کتاب Understanding Metropolitan Landscapes
Understanding Metropolitan Landscapes

بیایید این ماجرا را اینگونه توضیح دهیم که معماران، طراحان و برنامه ریزان شهری با قرار دادن مسائل و مشکلات شهری در یک زمینه مفهومی یا مکانی برای هر مسئله یک سناریوی مختصر تدوین می کنند. این کار به آن ها کمک می کند که مشکل را در مقیاسی دقیق بررسی نمایند. پس از این مرحله، پیاده سازی مسئله در یک مقیاس گسترده تر آغاز خواهد شد. این کتاب صحنه ی توصیف، تحلیل و آزمایش این شیوه ی مواجهه با مشکلات است.

به بیان دیگر، کتاب Understanding Metropolitan Landscapes آغازگر یک بحث کلیدی پیرامون جنبه های مختلف رابطه شهر و چشم انداز آن خواهد بود. شما در جریان این کتاب و با مطالعه فصل های مختلف آن به خوبی درک خواهید کرد که هر عنصر شهری چه توانایی گسترده ای در شکل دادن به مرزهای رشد و پیشرفت عناصر دیگر دارد.

دستورالعملی برای تعامل با مناظر شهری | معرفی کتاب Understanding Metropolitan Landscapes

سرفصل های مختلف کتاب با اسامی جذاب خود به شما در درک طبیعت شهرها، سیستم های مختلف مدیریت شهری، فرآیندها و سیاست های توسعه شهری کمک خواهند کرد. درک چشم انداز کلان شهرها، ارتباط بین چشم انداز و کلان شهرهای معاصر، پایداری شهری، نقش مدیریت شهری در شهرها، چشم انداز و ارتباط آن با مسئله سلامت در شهرها و مفاهیم جدید در درک کلان شهرهای پایدار فقط تعداد اندکی از سرفصل های کاربردی و بسیار جذاب این کتاب ۲۲۶ صفحه ای هستند.

اندرو مکنزی (Andrew MacKenzie) تلاش کرده است تا برای مشکلات هم ریشه و در عین حال پراکنده شهری پادزهری بیاید. به نظر او کلید گشودن این قفل در همین اصطلاح ساده و بی حاشیه شهری نهفته است! در چشم انداز.

دستورالعملی برای تعامل با مناظر شهری | معرفی کتاب Understanding Metropolitan Landscapes

استفاده از طیف وسیعی از مطالعات موردی برای بررسی موضوعات اساسی و محرک های اصلی رشد شهرها یکی از مهم ترین نقاط قوت این کتاب جذاب و گیرا است. اهمیت کار اندرو مکنزی (Andrew MacKenzie) در بررسی تنش های اساسی پیرامون مفهوم استقرار پایدار، سازگاری با تغییرات آب و هوایی، مسئله مهاجرت شهری، شیوه های جدید حکمرانی شهری و نقش چشم انداز در تصمیم گیری های سطوح مختلف ملی، استانی و شهری نهفته است. می توان گفت این کتاب نتیجه سال ها تحقیق و آموزش معماری منظر و برنامه ریزی شهری است. بنا به گفته های خود نویسنده، شاید این کتاب را به تمام کسانی که در طول سال های زندگی حرفه ای خود به طور مداوم دانسته ها، آموخته ها و حتی خود را به چالش کشیده اند، بلکه بتوانند آموزش را به روشی مطمئن برای اجرا بدل کنند مدیون هستیم.

یکی از دانشیاران جوان رشته طراحی شهری در دانشگاه ملی استرالیا به نام Wu Jing Wuhan در مورد این کتاب چنین نوشته است:

” شهرهای سراسر جهان، به خصوص شهرهای آسیایی، در تلاشند که خود را با فشارهای عظیم ناشی از مهاجرت شهری، تغییرات آب و هوایی و انواع آلودگی ها وفق دهند. تحلیل انتقادی دکتر مکنزی یک منبع ارزشمند برای ماست تا به کمک دانشجویان و حتی متخصصان این حوزه ها بتوان از نقش چشم انداز در برنامه ریزی و مدیریت شهری آگاهی یافت. “

دستورالعملی برای تعامل با مناظر شهری | معرفی کتاب Understanding Metropolitan Landscapes
اندرو مکنزی (Andrew MacKenzie)

در پایان شاید بد نباشد اگر کمی هم در مورد نویسنده این کتاب ارزشمند سخن بگوییم. اندرو مکنزی (Andrew MacKenzie) در واقع یک معمار منظر و مدرس افتخاری دانشکده محیط زیست و جامعه Fenner در دانشگاه ملی استرالیا (Australia) است. او دوره ی کارشناسی ارشد خود را در رشته سیاست گذاری عمومی (با تخصص در حقوق محیط زیست) گذرانده است و مدرک دکترای فلسفه را نیز از دانشگاه ملی استرالیا یا همان ANU ی معروف دریافت نموده است. اندرو مکنزی (Andrew MacKenzie) هم اکنون رییس مشترک کمیته ملی حمایت از معماران منظر استرالیا است.

نادیا کریمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *