آیا همه گیری ویروس کرونا سبب تغییر شهرهای ما خواهد شد؟

آیا همه گیری ویروس کرونا سبب تغییر شهرهای ما خواهد شد؟

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : شیوع ویروس کرونا از طرف سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک بیماری همه‌ گیر جهانی معرفی شده است! همه گیری جهانی فقط برای بیماری‌ های واگیرداری استفاده می‌ شود که در چندین کشور به میزان قابل توجهی از فردی به فردی دیگر منتقل شود. آخرین مورد یک بیماری همه ‌گیر جهانی ، بیماری آنفلوآنزای خوکی بود که در سال ۲۰۰۹ میلادی رخ داد و کارشناسان تخمین می ‌زنند که منجر به مرگ صدها هزار نفر شد.

ما در سال ۲۰۲۰ میلادی با همه گیری بیماریِ جدیدی مواجه شدیم! ویروسی که به راحتی مردم را آلوده می کند و موثر و ادامه ‌دار از فردی به فردی دیگر منتقل می شود. ویروسی که تمام بخش های زندگی فردی و اجتماعی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است. همه گیری ویروس کرونا پرده از روی قدرت بزرگی برداشت که همه زرادخانه های معمول جهان فاقد آن قدرت بودند! قدرتی که بتواند بدون ایجاد خرابی، نصف جمعیت دنیا را در خانه های خود محبوس نماید و رفتار آن ها را در خانواده و محیط پیرامون تغییر دهد و چنین خود کنترلی عظیمی را راه بیاندازد!

آیا همه گیری ویروس کرونا سبب تغییر شهرهای ما خواهد شد؟

ویروس کرونا همانگونه که بسیاری از رفتارهای رایج را تحت تاثیر خود قرار داده است و سبب تغییر آن ها شده است، معماری و تفکر طراحی شهری را نیز با موضوعات جدیدی مواجه ساخته است! چنانچه با دقت بیشتری به دنیای اطراف خود بنگریم متوجه می شویم که شهرهای مدرن طوری طراحی نشده ‌اند که با زندگی در دوران شیوع یک بیماری همه ‌گیر سازگار باشند. مراکز شهری پر رفت و آمد در شهرهای مدرن بخش بزرگی از مشکل در دوران شیوع یک بیماری به حساب می ‌آیند.

هر چه شهر بزرگ ‌تر و دسترسی به مناطق مختلف در آن آسان ‌تر باشد، سرعت شیوع یک بیماری همه گیر نیز در صورت نبود تدابیر بهداشت عمومیِ سریع و کارآمد، بیشتر خواهد شد. به یاد داشته باشیم ویروس ‌ها به جمعیت علاقه دارند! پیش ‌بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی، حدود ۶۸ درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد! در این شرایط، نیاز مبرم به طراحی شهرهایی مناسب برای کنترل بیماری‌ های همه‌ گیر، بیشتر و جدی تر حس می ‌شود.

آیا همه گیری ویروس کرونا سبب بروز تغییرات جدی در شهرها خواهد بود؟

نورمن فاستر (Norman Foster) ، معمار بریتانیایی به تازگی در سخنرانی خود در مجمع شهرداران سازمان ملل در ژنو به بررسی تاثیر همه گیری ویروس کرونا در بروز تغییرات شهری پرداخته است. نورمن فاستر بر این باور است که همه گیری ویروس کرونا اساس و پایه شهرها را تغییر نخواهد داد، اما می تواند به طراحی و ساخت ساختمان های پایدارتر ، تجدیدنظر پیرامون ایده ی کشاورزی شهری و توجه ویژه به آن و همچنین ترسیم آینده ای جدید برای سیستم های حمل و نقل شهری منجر شود.

آیا همه گیری ویروس کرونا سبب تغییر شهرهای ما خواهد شد؟
Norman Foster

وی می گوید همه گیری بیماری COVID-19 سبب تسریع در انجام آن دسته از تغییرات شهری خواهد بود که پیش از آغاز همه گیری در دستورکار شهرهای مدرن قرار داشت! برای نمونه به نوشته سایت smartcitiesdive.com تبدیل خیابان ‌ها به فضای عمومی که مورد استفاده عابران پیاده قرار گیرد، از چند سال قبل آغاز شده بود اما با شیوع گسترده ویروس کرونا، این پروژه ها سرعت گرفته است تا نوعی اتاق نشیمن عمومی در شهر ایجاد شود! بیل دی بلازیو (Bill de Blasio) ، شهردار نیویورک در همین ارتباط می گوید بعضی از پیاده‌ رو‌ها به مساحت پارک‌ ها اضافه می‌ شوند تا فضای کافی برای شلوغی پارک ‌‌ها تامین شود.

آیا همه گیری ویروس کرونا سبب تغییر شهرهای ما خواهد شد؟

وی همه گیری ویروس کرونا را با بحران های گذشته ای که جهان به خود دیده است و شهرها را تحت تاثیر قرار داده بود، مقایسه کرد؛ بحران هایی که منجر به بروز پیشرفت های قابل توجه در استانداردهای ساختمان سازی و معماری مبتنی بر سلامتی شد. نورمن فاستر (Norman Foster) در بخشی از صحبت های خود می گوید:

” به عنوان مثال، شهر لندن را در نظر بگیرید؛ آتش سوزی بزرگ این شهر را در سال ۱۶۶۶ میلادی به یاد آورید (آتش‌ سوزی بزرگ و غیرقابل کنترل در مناطق مرکزی لندن که به سبب آن تعداد ۱۳٬۲۰۰ خانه مسکونی، ۸۷ کلیسای محلی، کلیسای بزرگ سنت پل و بیشتر ساختمان ‌های دولتی شهر سوخته و منهدم گردیدند. تخمین زده شده ‌است که خانه و سرپناه ۷۰٬۰۰۰ نفر از کل ۸۰٬۰۰۰ ساکنین آن موقع شخر لندن تماما در آتش از بین رفت و نابود گردید)! اتفاقی که در نهایت منجر به ساخت آجر نسوز شد!

یا شیوع گسترده بیماری وبا در اواسط قرن نوزدهم میلادی؛! وبا به عنوان یک اپیدمی، دامن گیر مردمی بود که از وسایل مقدماتی بهداشت و تامین اجتماعی برخوردار نبودند. اتفاقی که سبب تولد سیستم فاضلاب و لوله ‌کشی زیرزمینی شهری و همچنین سیستم بهداشتی و درمانی مدرن در جهان شد (در این دوره، فاضلاب خانه‌ ها و کارخانه ‌ها به خیابان ها ریخته می ‌شدند). علاوه بر این، ایده های ساخت پارک های شهری را نیز تحت تاثیر خود قرار داد (در سال ۱۸۶۸ میلادی، اولین پارک‌ های شهری به عنوان ریه شهر و با هدف تاثیر درمانی طراحی و ساخته شدند)!

پس از آن با همه گیری بیماری سل مواجه شدیم! سل به عنوان یک بیماری همه گیر در میان فقرای شهری، باعث بزرگ ترین نگرانی عمومی در قرن ۱۹ میلادی و اوایل قرن ۲۰ میلادی شد. اتفاقی که در نهایت سبب جان گرفتن جنبش مدرن در معماری و صدور آن به کل جهان گردید (در دورانی که اپیدمی سل فراگیر شده بود، معماران به پیروی از نظرات پزشکان و پرستاران به استفاده از دیوارهای سفید و شیشه‌ های گسترده در پروژه های خود روی آوردند! در این دوره، سادگی و تمیزی احجام و فضاها موردنظر قرار گرفت).

هر یک از این بیماری ها، عواقب بسیار بدی بر جوامع انسانی داشته است اما نبایستی از آثار ارزشمند برجای مانده از آن ها غافل شد! “

آیا همه گیری ویروس کرونا سبب تغییر شهرهای ما خواهد شد؟

نورمن فاستر (Norman Foster) که معتقد به استفاده از تکنولوژی های جدید در بحث توسعه ی معماری است، در ادامه می گوید:

” همه گیری ویروس کرونا و شواهد علمی حاصل از آن نشان داد که طراحی ساختمان های سبز با تهویه طبیعی نه تنها برای سلامتی ما مفید است، بلکه آدمی را قادر می سازد تا عملکرد بهتری نیز از خود ارائه دهد.

فضاهای سبز شهری را نیز نبایستی از یاد بُرد؛ فضاهایی با قابلیت دسترسی بالا. گسترش ویروس کرونا نشان داد که تمام مردم دنیا به یک فضای سبز در نزدیکی خانه‌ ی خود نیاز دارند تا ضمن حفظ فاصله اجتماعی، از هوای پاک آن لذت ببرند و در نتیجه از استرس به وجود آمده در اثر شیوع این ویروس رهایی یابند.

همچنین بحث حمل و نقل شهری نیز بسیار مهم است! همه گیری ویروس کرونا سبب افزایش میل و رغبت مردم به استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی همچون دوچرخه های الکترونیکی و اسکوتر شد! موضوعی که در آینده نیز نبایستی از آن غافل گردید. “

در انتها می توان این چنین نتیجه گیری کرد که بحران حال حاضر می تواند منجر به طراحی دقیق تر زیرساخت‌ های شهری در آینده و بهبود وضعیت شهرها شود؛ اتفاقی که شهرها را به مکان هایی بهتر ، منعطف تر و جذاب تر برای زندگی تبدیل خواهد کرد و و نیازهای بشر را بیش از پیش برآورده خواهد نمود.

منبع:

dezeen.com

 

محمد سیمریمحمد سیمری

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *