معماری منظر درياچه چيتگر ، مروري بر فرايند طراحی

مناسب سازی فضاهای شهری برای فعالیت های فرهنگی (نمونه موردی: محدوده بازار تهران)

مقالهمعماری منظر درياچه چيتگر ، مروري بر فرايند طراحی 

نویسندگان

مرتضي اديب ؛ محسن خراساني زاده ؛ مريم يوسفي نجف آبادي

منتشر شده در فصلنامه علمی – پژوهشی معماری و شهرسازی صُفه (دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی) (دوره (سال) ۲۷، شماره ۴، شماره ۷۹، زمستان ۱۳۹۶ شمسی)

چکیده

درياچه چيتگر با مساحت ۱۳۴ هکتار در غرب شهر تهران و در اراضي منطقة ۲۲ واقع ‌شده است. طرح ‌های اوليه و برنامه ‌ريزی اين درياچه به اولين طرح جامع تهران در سال ۱۳۴۷ باز مي ‌گردد. نهايتا برنامه ساخت اين درياچه در سال ۱۳۸۹ در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت و طراحي و اجراي پهنه آبي آن تا سال ۱۳۹۱ و آبگيري آن در سال ۱۳۹۲ انجام شد. در خصوص مکان ‌يابي اين درياچه، منابع تامين آب، و اثرات زيست ‌محيطي آن در عرصه ‌هاي دانشگاهي و حرفه ‌اي نقدهاي گوناگون و گهگاه متضادي صورت گرفته است، نقدهايي که در آن‌ ها به موضوعاتي همچون تراکم بافت پيش ‌بيني‌ شده در طرح‌ هاي جامع شهري در اطراف درياچه، کميت و کيفيت آب ورودي به درياچه، و حتي موجوديت اين درياچه بر اساس توان اکولوژيک شهر تهران پرداخته مي ‌شود. با اين حال، با توجه به دخالت نکردن معماران منظر پروژه در تصميمات کلان اتخاذ شده کلان ‌شهري و مسکوت و مغفول ماندن مباحث مربوط به معماری منظر پهنه ساحلي، در اين مقاله تلاش بر آن است که اين تجربه و چالش‌ های فراروی آن بررسي شود.

در اين مقاله ديدگاه ‌ها و مفاهيم به کار گرفته ‌شده در طراحي پهنه ساحلي اين درياچه بررسي مي ‌گردد. ديدگاه زيرساخت ‌های سبز و بهره‌گيري از عناصر طبيعي از مهم ‌ترين و تاثيرگذارترين مفاهيم در شکل‌ گيري اين پروژه بوده ‌اند که همه بخش‌ های پروژه و حتي انتخاب گونه ‌هاي گياهی را متاثر کرده‌اند. همچنين توجه به مفاهيم بوم‌ شناسانه به منظور ايجاد فضاي مناسبي براي حيات جانوري و ايجاد زمينه ‌هاي مناسب براي رشد و نمو آن ‌ها و همچنين تماس و آشنايي کاربران با اين پديده ‌ها و با اهداف آموزشي و اجتماعي مد نظر است. با اين حال توجه به اين نکته ضروري است که از نظر نگارندگان عدم آشنايي مسئولان با اين مفاهيم باعث شده که بخش هايي از طرح به اهداف تعيين‌شده نرسد و بسياري از ايده‌ ها از اجرا باز بماند. در اين زمينه پيشنهاد نگارندگان احراي راهکار آموزش بيشتر با هدف آشنايي عموم مردم و مسئولان براي رفع اين مشکل است.

واژگان کلیدی:

معماری منظر ؛ درياچه چيتگر ؛ منظر شهری ؛ برنامه ريزی منظر ؛ مديريت منظر

 

معماری منظر درياچه چيتگر ، مروري بر فرايند طراحی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *