وقتی فاضلاب شهری به کمک تشخیص ویروس کرونا می آید!

وقتی فاضلاب شهری به کمک تشخیص ویروس کرونا می آید!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : استارتاپ Biobot با راهبری نیوشا قائلی ، پژوهشگر ایرانی دانشگاه MIT سعی دارد نقشه گسترش ویروس کرونا را با بررسی فاضلاب شهری تهیه نماید! این پروژه تحقیقاتی که توسط پژوهشگران دانشگاه MIT و با همکاری نیوشا قائلی ، پژوهشگر ایرانی این دانشگاه تاسیس شده است، قصد دارد به جمع‌ آوری نمونه‌ هایی از سیستم فاضلاب شهری سراسر ایالات متحده آمریکا بپردازد تا با کمک آن ها، نقشه‌ ای از گسترش ویروس کرونا را تهیه کند. این روش علاوه بر کمک به تهیه نقشه‌ ای در مورد نحوه گسترش ویروس کرونا ، می‌ تواند نیاز به کیت‌ های تشخیصی را نیز کاهش دهد!

وقتی فاضلاب شهری به کمک تشخیص ویروس کرونا می آید!

نیوشا قائلی و ماریانا ماتوس ، بنیان‌ گذاران Biobot در یک پست در وبلاگ خود، درباره این پروژه این چنین نوشتند: ” در برخی بیماری‌ ها، ویروس پیش از ظهور نشانه‌ ها دفع می‌ شود! به همین دلیل فاضلاب شهری می‌ تواند یک شاخص خوب برای بررسی گسترش بیماری باشد! “

شاید روش Biobot بتواند به گردآوری داده در مورد افرادی کمک کند که حتی نشانه‌ های بیماری را بروز نداده‌ اند، زیرا این آزمایش‌، نیاز به شناسایی افراد بیمار ندارد این روش علاوه بر کمک به بررسی گسترش ویروس کرونا، می‌ تواند متخصصان حوزه سلامت را برای پیش‌ بینی تاثیر این ویروس و کارآیی روش‌ های درمانی یاری کند. گروه پژوهشی این استارتاپ از زیست‌ شناسان، همه‌ گیرشناسان، متخصصان برنامه‌ ریزی شهری و همچنین مهندسان تشکیل شده است که به بررسی نمونه‌ ها و ارسال داده‌ ها به مقامات دولتی و مقامات مسئول می‌ پردازند.

وقتی فاضلاب شهری به کمک تشخیص ویروس کرونا می آید!

اما درباره نیوشا قائلی بد نیست بدانید او دانش‌ آموخته‌ ی دانشگاه واترلو بوده است و مدتی را نیز به‌ عنوان استاد در دانشگاه MIT مشغول به کار بوده است. بد نیست بدانید دانشگاه MIT ، همان موسسه فناوری ماساچوست ، برترین دانشگاه دنیا واقع در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست ایالات متحده آمریکا است که پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی دارد. این دانشگاه به طور معمول با نام اختصاری MIT شناخته می‌ شود! ویلیام بارتون راجرز در سال ۱۸۶۱ میلادی آن را ایجاد کرد.

وقتی فاضلاب شهری به کمک تشخیص ویروس کرونا می آید!
نیوشا قائلی

نیوشا تحصیلات تکمیلی خود را در همین دانشگاه و دانشگاه McGill گذرانده است و مدتی را نیز به‌ عنوان کارآموز در شرکت‌ های متعدد معماری فعالیت داشته است. استارتاپ Biobot که توسط نیوشا قائلی تأسیس شده است، به مطالعه و آنالیز فاضلاب های شهری می پردازد! این شرکت با بررسی دقیق مواد و خصوصیات فاضلاب شهری، داده‌ های مهمی را برای بهبود سیستم مدیریت شهری و مصرف ارائه می‌ کند. نیوشا پیش از تأسیس شرکت، در انجمن جهانی اقتصاد و Pioneer Fund نیز فعالیت داشته است که تمرکز همه‌ ی آن‌ ها نیز روی پروژه‌ های شهرسازی و معماری بوده است!

محمد سیمری ، کارشناسی ارشد معماری داخلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *