پارک Zaryadye در مسکو

پارک Zaryadye

معمار: Diller Scofidio + Renfro

موقعیت: روسیه

مساحت: ۱۰۲۰۰۰ متر مربع

سال ساخت: ۲۰۱۷

(شرح این متن توسط معماران طرح تهیه شده است)

پارک Zaryadye که دقیقا در مرکزیت کلیسای جامع سنت باسیل و میدان سرخ و کرملین قرار دارد، به صورت اشباع شده ای مملو از اشیا منتخب قدیمی روسی و اهداف در حال تکامل و جدید است. بر اساس یک دستنوشته قدیمی، مساحت ۳۵ جریب این زمین قبلا محل سکونت یهود ها در سال ۱۸۰۰بوده است. که آسمان خراشی به سبک استالینیسم در محل آن ساخته شد و به دنبال آن، هتل روسیه که بزرگ‌ترین هتل اروپا محسوب می شود در سال ۲۰۰۷ ساخته شد. به مدت پنج سال این قسمت مرکزی شامل محیط یک چهارم قسمت پایینی مسکو با گیاهان فنس مانندی نشانه گذاری شده بود تا بدین شکل سبب استفاده عمومی بیش‌تری از جنگل Norman که در قسمت پایین آن قرار دارد شود.

در سال ۲۰۱۲ شهرداری مسکو و معمار گرانقدر Sergey Kuznetsov تصمیم گرفتند یک مسابقه طراحی برای تبدیل این مکان تاریخی خصوصی به یک محل باز عمومی برگزار کنند. با همکاری چند شرکت جهانی و با رهبری Diller Scofidio + Renfro (DS+R) و Hargreaves Associates و همین طور Citymakers بلاخره این طرح از میان ۹۰ طرح که از ۲۷ کشور جهان ثبت شده بودند، انتخاب شد. طرح برتر انتخاب شده، به دنبال خلق پارک از دل مسكو و اهالی مسکو همراه با استفاده از آخرین متد ساخت و ساز و استراتژی پایداری دنیاست.

به عنوان اولین پارک ساخته شده در مسکو در هفتاد سال اخیر، Zaryadye یک پارک عمومی در نقطه مقابل طراحی ساده یک پارک معمولی است. این پارک در واقع یک محل تجمع عمومی شامل غرفه های مختلف و تسهیلات رفاهی است. در راستای بهینه کردن این اهداف، سطح این پارک پوشیده شده است از مجموعه ای از عناصر فیزیکی طبیعی و مصنوعی و همچنین شهری و روستایی. درهم آمیختن این چشم انداز های متفاوت باعث خلق یک مجموعه بی نظیر از شهرنشینی وحشی شده است که راه جدیدی برای تمجید از  زمان قبل و معاصر مسکو می باشد.

عناصر مخصوص بکار گرفته شده در این ناحیه تاریخی، سنگ فرش و مربع های قرمز رنگ هستند که همراه با سبزی باغ باشکوه کرملین باعث خلق یک فضای پارک جدید می شوند که در عین شهری بودن، از سرسبزی زیادی برخوردار است. سنگ هایی که مخصوص این محل ساخته شده اند، به صورت بافت های زیبایی در هم تنهیده اند که باعث تشویق عابرین به ادامه گشت و گذار و گردش می شود. پارک Zaryadye حلقه ی گم شده طبیعت و زندگی شهری در مسکو می باشد.

پیمودن هر گوشه از پارک برای گردش گران جذاب و مجموعه ای از تجربیات جدید است که از در هم آمیختن چهار عنصر طبیعی آفریده شده است: تندرا، آب ،جنگل، جلگه. این مناطق، در تراس های مختلف طبقه بندی شده اند که در فاصله ای از شمالی ترین نقطه تا جنوب آن کشیده شده اند؛ جایی که هر لایه ارایه دهنده یک چشم اندازه جدید است. این طبقه بندی همچنین برای خلق یک چشم اندازه  آرام و فعال بطور همزمان است که گردش گران بتوانند در هر چهار فصل از تماشای پارک لذت ببرند.

ترجمه و نگارش: شهلا قهری (Shahla Ghahri)

گروه تحریریه هنر و معماری آّبگینه

منبع:

Archdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *