توماس هدرویک و طراحی پروژه جزیره کوچک بر روی ۱۳۲ ستون بتنیِ!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : به تازگی عکس هایی از پروژه جزیره کوچک (Little Island)، پارک طراحی شده توسط توماس هدرویک (Thomas Heatherwick)، معمار انگلیسی در رودخانه هادسون (Hudson) و در نزدیکی منطقه منهتن شهر نیویورک منتشر شده است! نام سابق این پروژه، اسکله شماره ۵۵ (Pier 55) بود.

جزیره کوچک یا Little Island

پروژه جزیره کوچک (Little Island) پارک مرتفعی است که بر روی ۱۳۲ ستونِ بتنیِ قارچی شکل ساخته شده است (هر ستونِ بتنی توانایی تحمل وزنی تا ۳۵۰ تن را دارا می باشند). این پروژه به طور رسمی در روز ۲۱ می سال ۲۰۲۱ میلادی، برای استفاده ی عموم بازگشایی شد! بد نیست بدانید این پروژه ۲۶۰ میلیون دلاری با حمایت مالی دایان فون فارستنبرگ (Diane von Furstenberg)، طراح سرشناس مد بلژیکی و همسر وی یعنی بری دیلر (Barry Diller)، تاجر آمریکایی طراحی و اجرا شده است.

دایان فون فارستنبرگ ، طراح مد بلژیکی و همسر وی بری دیلر

بری دیلر (Barry Diller) درباره این پروژه چنین می گوید: ” امیدوارم که مردم از این پارک لذت ببرند؛ و از آن الهام بگیرند. همچنین امیدوارم که این پروژه در ۱۰۰ سال آینده نیز برای آیندگان لذت بخش باشد. چنانچه این اتفاق بیفتد، بسیار عالی است! در غیر این صورت، آن ها می توانند آن را [پروژه اسکله شماره ۵۵] پویاتر کنند. “

در این پروژه بیش از صد نوع درخت گوناگون کاشته شده است؛

لازم به بیان است ایده ی طراحی و ساخت این پارک بر روی رودخانه هادسون (Hudson) در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط توماس هدرویک (Thomas Heatherwick) پیشنهاد داده بود. فرآیند ساخت و ساز این پروژه در سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز شد، اما در سال ۲۰۱۷ میلادی متوقف گردید! دادگاه منطقه ای ایالات متحده آمریکا پس از فشارهای گوناگون انجمن The City Club of New York علیه این پروژه، مجوز ساخت آن را باطل کرد.

بری دیلر (Barry Diller) در این باره می گوید: ” روزی که قرار بود ۸۰ میلیون دلار سیمان سفارش دهیم، وکلای ما گفتند [گروه مخالف] می تواند دستور قضایی توقف پروژه را بگیرد! در این شرایط، نه تنها من مکانی برای نگهداری از این حجم سیمان نداشتم، بلکه تمام کارهایی که تا آن زمان نیز انجام داده بودم، لغو می شد! در آن شرایط من بسیار عصبانی بودم! احساس عجیبی داشتم؛ مبلغی در حدود ۴۵ میلیون دلار صرف این پروژه شده بود؛ گویی به معنای واقعی کلمه، آن پول را در رودخانه ریخته بودم! “

فرآیند ساحت و ساز این پروژه مجددا در سال ۲۰۱۹ میلادی از سر گرفته شد و به جزیره کوچک (Little Island) تغییر نام داد.

آمفی تئاتر پروژه Little Island با ظرفیت ۷۰۰ نفر طراحی شده است؛

این پارک ۲٫۴ هکتاری، دارای سه سکو برای اجرای نمایش های تئاتر است که شامل یک آمفی تئاتر با نیمکت های چوبی رو به رودخانه می شود(با ظرفیت ۷۰۰ نفر). جالب است بدانید بین ماه های ژوئن و سپتامبر سال جاری، چیزی در ۵۰۰ رویداد گوناگون برای اجرا در این پارک در نظر گرفته شده است. لازم به بیان است دو پل، پروژه جزیره کوچک را به حاشیه ی شهر متصل می کند.

همانگونه که چندی پیش نیز اعلام شده بود، پروژه The Vessel توماس هدرویک (Thomas Heatherwick) که یک سكوی دید یا منظرگاه ۴۶ متری در منطقه هادسون (Hudson) می باشد، به دلیل جان باختن فردی در اثر خودکشی از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی تعطیل شده است!

بری دیلر (Barry Diller) در باطه با موضوع امنیت و حفاظت جانی در پروژه جزیره کوچک (Little Island) می گوید: ” معماران طراح در این پروژه، اقدامات احتیاطی بیشتری را به مرحله اجرا گذارده اند؛ به این صورت که چیزی در حدود ۶ میلیون دلار برای طراحی، نصب و راه اندازی سیستم حفاظت محیطی این پروژه هزینه شده است. همچنین امنیت این پارک به صورت ۲۴ ساعته رصد می شود! توجه داشته باشید چنانچه کسی بخواهد به خود آسیبی رساند، شما نمی توانید جلوی او را بگیرید! اما ما پیرامون این موضوع، مطالعات را زیادی انجام داده ایم و دریافته ایم پرش از این ارتفاع، برخلاف پل جورج واشنگتن یا منظرگاه Vessel جان کسی را به خطر نمی اندازد (البته اگر فرد به داخل رودخانه بیفتید).”

پلان
مقطع
مقطع
مقطع
جزئیات

 

Little Island

Architect: Heatherwick Studio

Landscape architecture: MNLA

Structural, civil, mechanical: Arup

Amphitheatre, back of house, restrooms: Standard Architects

Lighting design: FMS

Wayfinding: C & G Partners

Irrigation design: ICI

 

منبع:

dezeen.com

عکس: آدریان گائوت (Adrian Gaut)

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *