شهر العلا عربستان سعودی با مقبره قلعه تنهایی وارد متاورس می‌شود

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : کمیسیون سلطنتی العلا (RCU) به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده است شهر و منطقه باستانی العلا واقع در استان مدینه کشور عربستان سعودی به صورت رسمی وارد متاورس شده است! براساس توضیحات منتشر شده در این بیانیه، این اقدام به عنوان بخشی از برنامه‌ی گسترده‌ی تحول ملی در قالب چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی برای توانمندسازی اقتصاد دیجیتال و نوآوری در حوزه‌ی فناوری شناخته می‌شود.

کمیسیون سلطنتی العلا | RCU

درباره چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی (با شعار عربستان سعودی، قلب جهان عرب و اسلام، مرکز سرمایه‌گذاری و متصل‌کننده سه قاره جهان) بد نیست بدانید این برنامه‌ی تحول ملی، اقدامی است برای کاهش وابستگی این کشور به نفت، تنوع بخشیدن به اقتصاد آن و توسعه بخش‌های خدماتی مانند بهداشت، آموزش، زیرساخت، تفریحی و گردشگری در قالب اجرایی ساختن ۸۰ پروژه (که هر کدام از آن‌ها ۳٫۷ تا ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد). جزئیات چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی در بیست و پنجم ماه آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی توسط شاهزاده محمد بن سلمان اعلام شد!

چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی | Saudi Vision 2030

در بیانیه‌ی جدید منتشر شده از سوی کمیسیون سلطنتی العلا، با موضوع جشم‌انداز متاورس در تحول صنعت گردشگری کشور عربستان سعودی مواجه هستیم! در این بیانیه آمده است که گردشگران دیجیتال در متاورسِ این پروژه، امکان تجربه‌ی یک مدل سه بُعدی از منطقه‌ی باستانی هگرا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای پادشاهی نبطیان (قرن اول میلادی) واقع در شمال غربی عربستان سعودی (و در محوطه‌ای به مساحت ۱۳٫۴ کیلومتر) و بخشی از شهر العلا را خواهند داشت!

بد نیست بدانید این شهر در سده‌ی اول پس از میلاد ساخته‌ شده است و دارای یک منطقه مسکونی و یک قبرستان می‌باشد. از این شهر، ۱۳۱ مقبره غول‌پیکر باقی‌مانده است! هگرا برای مدت طولانی لعنت شده بود و مردم بومی و مسافران از آن دوری می‌کردند؛ اتفاقی که منجر به حفظ فوق‌العاده‌ی آن شده است. یونسکو در سال ۲۰۰۸ میلادی، منطقه باستانی هگرا را به عنوان اولین میراث جهانی عربستان سعودی به رسمیت شناخت (و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد).

قلعه تنهایی در عربستان

در فاز نخست ورود شهر العلا به فراجهان، مدل سه بُعدی مقبره لحيان (پسر کوزا) با ۲۲ متر ارتفاع به عنوان بزرگ‌ترین مقبره در منطقه‌ی باستانی هگرا در پلتفرم متاورسی دیسنترالند اجرایی شده است! اتفاقی که برای گردشگران مجازی از هر نقطه از جهان این امکان را فراهم خواهد ساخت تا با ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مقبره و تاریخ ۲۰۰ هزار ساله‌ی بشری آشنا شوند!

مدل سه بُعدی مقبره لحيان (پسر کوزا) اجرا شده در در پلتفرم متاورسی دیسنترالند

عمرو المدنی، مدیر اجرایی کمیسیون سلطنتی العلا در این باره می‌گوید:

“ورود شهر العلا به متاورس، یک پیشرفت پیشگامانه در نوآوری و گردشگریِ واقعیت مجازی است! اتفاقی که جهانیان را با شگفتی‌های العلا آشنا خواهد ساخت…”

لازم به بیان است هگرا جاذبه‌ی ناشناخته‌ای است که همچنان نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتر دارد؛ چرا که دولت عربستان سعودی با همکاری فرانسه در حال کاوش و تحقیق در این منطقه می‌باشند. جالب است بدانید سال ۲۰۱۶ میلادی بود که  اولین گروه از گردشگران وارد هگرا شدند! چرا که از سال ۲۰۱۶ میلادی، دورنمایی برای عربستان سعودی ترسیم شد تا اتکا درآمد کشور را از نفت با دیگر صنایع جایگزین کند. یکی از صنایعی که روی آن تمرکز شد، گردشگری است. تا سال ۲۰۱۹ میلادی، کشور عربستان سعودی ویزای گردشگری نداشت! بازدیدکنندگان یا با ویزای تجاری وارد این کشور می‌شدند یا ویزای مذهبی. از سال ۲۰۱۹ میلادی، عربستان سعودی صدور ویزای توریستی را  آغاز کرد؛ اما از آنجایی که این صنعت در عربستان سعودی هنوز نوپا است، جاذبه‌های گردشگری‌ این کشور نیاز به معرفی و تبلیغات دارد و حضور در متاورس فرصتی ایده‌آل می‌باشد برای آشنایی مردم جهان با این کشور…

 

منبع:

arabianbusiness.com

 

معمار | معمار متاورس

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *