ایرج اعتصام معمار معاصر و شهرساز درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ایرج اعتصام ، معمار معاصر، از استادان پیشکسوت رشته‌ی معماری در ایران و شهرساز در سن ۹۲ سالگی در شهر سن‌خوزه ایالات متحده آمریکا درگذشت.

ایرج اعتصام متولد سال ۱۳۰۹ شمسی در شهر گرگان بود. ایشان در سال ۱۳۳۹ شمسی به عنوان نخستین دانشجوی ایرانی، دکترای خود را در رشته معماری از دانشگاه فلورانس را دریافت کرد. همچنین از سال ۱۳۵۰ شمسی به عنوان کارشناس ارشد طرح‌ریزی منطقه‌ای سازمان ملل متحد و عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری از سال ۱۳۵۲ شمسی فعالیت داشت.

ایرج اعتصام سال‌ها به تدریس دروس مختلف معماری و شهرسازی در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی (ملی سابق) پرداخت. وی سال‌ها به عنوان استاد معماری و مدیرگروه تخصصی معماری دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران نیز فعالیت داشت.

از دیگر مسئولیت‌های ایشان می‌توان به دانشیاری دانشگاه ملی ایران، دانشیاری دانشگاه تهران، رئیس دفتر فنی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، موسس و مدیرعامل مهندسین مشاور امکو، استاد معماری و شهرسازی دانشگاه تهران، مشاور عالی و محقق برای مهندسین مشاور امکو و موسسه بین‌المللی دوکسیادیس، استاد مدعو در دانشگاه واشینگتن در سیاتل، محقق مرکز مطالعات شهری دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، مدرس دانشگاه برکلی آمریکا و… اشاره کرد.

طراحی و معماری شاهچراغ،‌ بوستان‌های ملت، دکتر شریعتی در منطقه ۳ شهرداری تهران، مجموعه‌های مسکونی متعدد در استان‌های زاهدان، خوزستان، لواسان و همچنین ساختمان‌هایی در کشورهای عربستان سعودی، آلمان، زیمبابوه و همچنین آمریکا از جمله آثار این هنرمند است.

از جمله آثار تالیفی ایرج اعتصام می‌توان به ترجمه کتاب عقاب دو سر، از گذشته تا آینده اسکان بشر اثر کنستانتین دکسپادیس، سال ۱۳۷۷، ترجمه کتاب معماری اسلامی، فرم، عملکرد و معنی اثر رابرت هیلن براند، سال ۱۳۷۷ و مقالات متعدد در مجلات تخصصی داخلی و خارجی و.. اشاره کرد.

هنر و معماری آبگینه درگذشت ایشان را به جامعه معماری و شهرسازی کشور تسلیت عرض می‌نماید و از خداوند متعال برای روح آن مرحوم، غفران و رحمت واسعه الهی را مسئلت دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *