همه چیز درباره کاپ جام جهانی فوتبال طراحی شده توسط سیلویو گاتزانیگا مجسمه‌ساز ایتالیایی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : جام جهانی سال ۲۰۲۲ میلادی پس از یک ماه پر فراز و نشیب دقایقی پیش با قهرمانی تیم ملی آرژانتین به پایان رسید! جام جهانی‌ای که شگفتی‌های بسیاری را به خود دید؛ از درخشش بازیکنان تیم ملی مراکش تا… اما در این بین بد نیست درباره کاپ جام جهانی فوتبال نیز چیزهایی بدانیم! یک اثر هنری که علاوه بر قیمت طلای بالای به کار رفته در آن و جایگاه والای فوتبالی، طراحی و تفکر منحصربفرد هنرمند سازنده‌ی آن بسیار ارزشمند است!

قهرمانی تیم ملی فوتبال آرژانتین در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

کاپ جام جهانی فیفا که هر چهار سال یک بار به برندگان جام جهانی تعلق می‌گیرد، ارزنده‌ترین شی‌ در فوتبال جهان است! در تمام دوره‌های برگزاری جام جهانی که مدت زمان آن به ۹۲ سال می‌رسد، تنها دو جام متفاوت برای این بازی‌ها وجود داشته است:

کاپ ژول ریمه که از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۰ به تیم قهرمان اهدا می‌شد و توسط یک مجسمه‌ساز فرانسوی به نام آبِل لافلور ساخته شده بود؛ جامی که به هر تیم که سه بار برنده جام شود، مالک همیشگی آن می‌شد (طبق توافق اعضای فیفا).

کاپ ژول ریمه طراحی شده توسط مجسمه‌ساز فرانسوی آبِل لافلور

اما جام دوم که امروزه از آن استفاده می‌شود، از سال ۱۹۷۴ هر چهار سال یک بار به برنده جام جهانی تحویل داده می‌شود. اوایل دهه ۱۹۷۰ بود که نسخه جدیدی از جام قهرمانی توسط سیلویو گاتزانیگا (متولد ۲۳ ژانویه سال ۱۹۲۱ میلادی) مجسمه‌ساز و هنرمند ایتالیایی طراحی شد! این طرح با ارتفاع ۳۶.۵ سانتی متر و وزن ۶.۱۷۵ کیلوگرم از بین ۵۳ طرح ارسالی از هفت کشور مختلف جهان انتخاب شد. جالب است بدانید فرانس بکن‌بائیر بازیکن فوتبال آلمانی نیز نخستین کسی بود که در سال ۱۹۷۴ آن را بالای سر برد!

Silvio Gazzaniga

سیلویو گاتزانیگا که به آقای جام‌ها شهرت داشت، درباره کاپی که طراحی کرده است، گفته است:

“من از دو نگاره پایه‌ای الهام گرفته‌ام: نگاره یک ورزشکار پیروز و جهان. می‌خواستم یک نمایش پویا از یک پیروزی ایجاد کنم که می‌تواند هماهنگی، سادگی و صلح را همزمان نشان دهد. این اثر باید دارای خطوط جسورانه و روشن باشد و منعکس کننده‌ی افتخار فوتبالیست برنده – فردی که به‌خاطر پیروزی خود سرکش گشته- اما به‌دور از اعتماد به‌ نفسی اَبَرانسانی‌ست. این قهرمان ورزشی که دنیا را به آغوش کشیده است، روزبه روز قوام لازم برای فداکاری را در کنار هم‌تیمی‌های خود و چهره جهانی ورزش از جمله تعهد و آزادی را به نمایش می‌گذارد.”

سیلویو گاتزانیگا مجسه‌ساز ایتالیایی و طراح کاپ جام جهانی فوتبال

سیلویو گاتزانیگا در سن ۹۵ سالگی و هنگامی که در خواب بود، درگذشت (۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۶).

جام فعلی که امشب به تیم ملی آرژانتین تحویل داده شد، در جام جهانی آلمان غربی رونمایی شد! میزان طلای به کار رفته در این کاپ (طلای ۱۸ عیار)، ۴ کیلو و ۹۲۷ گرم است (مجموع وزن این کاپ، ۶ کیلو و ۱۷۵ گرم است).

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *