گروه معماری بیگ و همکاری با استودیو توماس هدرویک در طراحی پردیس گوگل در کالیفرنیا

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : به تازگی کمپانی آمریکایی موتور جستجوی گوگل از پروژه ی متفاوت خود با عنوان پردیس نمای خلیج (Bay View Campus) رونمایی کرده است! این پروژه که در یک همکاری مشترک میان گروه معماری دانمارکی بیگ و استودیو معماری توماس هدرویک (مستقر در لندن) در مدت پنج سال و در زمینی به مساحت ۱۷ هزار مترمربع (۱٫۱ میلیون فوت مربع) در مانتین ویو، شهری در شهرستان سانتا کلارا، ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا طراحی و اجرا شده است، متشکل از دو ساختمان اداری در کنار یک مرکز برگزاری رویدادها و همچنین ۲۴۰ واحد اقامتی کوتاه مدت برای کارمندان کمپانی گوگل است.

طراحی پردیس گوگل در کالیفرنیا در یک همکاری مشترک میان گروه معماری بیگ و استودیو توماس هدرویک

اما پردیس نمای خلیج (Bay View Campus) موتور جستجوی گوگل شامل سه سازه بزرگ مقیاس (متشکل از فضاهای بزرگ و پلان باز) با پروفیل های گنبدی شکل می باشد! هر سازه در زیر یک سقف چادر مانند جای گرفته است و در مجموع ۹۰۰۰۰ پنل خورشیدی نقره ای رنگ (پانل های منحنی شکل) نصب شده بر روی این سقف، می تواند چیزی در حدود ۷ مگاوات انرژی یا به بیان ساده تر ۴۰ درصد از انرژی مورد نیاز پروژه را تولید کند (هر مگاوات برابر با یک میلیون وات است).

در طراحی فضای داخلی هر یک از این سازه ها، با بهره گیری از اطاقک ها و پارتیشن بندی های مختلف، منطقه بندی های شاخصِ کاری برای استفاده از سوی کارمندان گوگل فراهم شده است. علاوه بر این، پنجره های اتوماتیک، میزان دریافت نور را در طول روز کنترل می نمایند و در صورت لزوم باز و بسته می شوند…

طراحی پردیس گوگل در کالیفرنیا در یک همکاری مشترک میان گروه معماری بیگ و استودیو توماس هدرویک

گوگل در بیانیه ای که پس از افتتاح این پروژه منتشر کرده است، اعلام کرده است که پردیس نمای خلیج (Bay View Campus)، اولین قدم در راستای عمل به تعهد خود پیرامون استفاده از انرژی بدون کربن تا سال ۲۰۳۰ میلادی می باشد. فروردین ماه سال ۱۴۰۰ شمسی بود که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، یک طرح زیربنایی (یک استاندارد پاک برای نیروگاه‌ های برق) برای رسیدن به برق بدون کربن تا سال ۲۰۳۵ میلادی را آغاز کرد! طرحی که با استفاده از انرژی نو یا انرژی جایگزین، به کاهش غلظت دی‌ اکسیدکربن و در نتیجه کاهش دمای کره‌ ی زمین کمک خواهد کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *