متاورس متاپولیس ؛ متاورس اختصاصی بلاکچین زیلیکا

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : دوم آپریل سال ۲۰۲۲ میلادی بود که بلاکچین زیلیکا (Zilliqa) از متاورس اختصاصی خود با نام Metapolis با شعار “The Next Internet” در موزه علوم پارتیشیا و فیلیپ فراست (Phillip and Patricia Frost Museum of Science ؛ که قبلا به عنوان موزه علوم میامی شناخته می شد) میامی، فلوریدا رونمایی کرد! لازم به بیان است متاورس تعاملی متاپولیس که به عنوان یک واقعیت توسعه یافته ی پیشرفته (XR Metaverse ؛ تلفیقی از واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)) شناخته می شود، در همکاری با برنامه ی آگورا (Agora) ارائه شده است؛ آگورا یک برنامه جهانی استعدادیابی است که در آن افراد می توانند آثار خود را آپلود کنند و در مسابقات گوناگون به رقابت بپردازند تا بدین وسیله در جامعه بین المللی دیده شده و مورد حمایت قرار گیرند…

متاورس متاپولیس

در توضیح این متاورس چنین آمده است:

Metapolis is the first metaverse-as-a-service (MaaS) platform powered by a leading L1 blockchain, Zilliqa, providing the infrastructure for tomorrow’s digital future.

در این توضیح کوتاه، از متاورس زیلیکا با عنوان یک متاورس ارائه دهنده ی خدمت (Metaverse as a Service Platform) نام برده شده است! شاید این سوال پیش آید که MaaS چیست؟

در پاسخ بایستی گفت MaaS به عنوان یک راه حل سازمانی تعریف می شود که به سازمان ها اجازه می دهد تا حضور خود را در یک دنیای مجازی سه بعدی توسعه داده و تقویت نمایند! توجه داشته باشید MaaS به شرکت‌ ها و سازمان ها کمک نمی‌ کند تا معادلی در قالب متاورس برای خود بسازند (معادلی برای دیسنترالند و یا…)، بلکه به شرکت‌ ها این اجازه را می‌ دهد تا از زیرساخت‌ های متاورس های موجود سود ببرند…

 

در بررسی تیم مدیریت و رهبری متاورس متاپولیس بایستی به معرفی چهار فرد بپردازیم:

Mohan Kuldeep Ponnada – Co-Founder & CEO

Rama Krishna Kattekola – Co-Founder & COO

Max Kantelia – Co-Founder & Chairman

Sandra Helou – Co-Founder & Head of Metaverse and NFT

بنیانگذاران و مدیران متاورس متاپولیس

ساندرا هلو (Sandra Helou)، همبنیانگذار و مدیر بخش متاورس و توکن های غیرقابل معاوضه ی بلاکچین زیلیکا در این باره می گوید:

“ما با ایده های خود در تلاشیم تا در خط مقدم نوآوری های مرتبط با وب۳ قرار گیریم… ما می‌ توانیم علاوه بر جان بخشیدن به موضوع خلاقیت در متاورس، دسترسی بدون مرزی را برای خلاقان در سراسر نقاط جهان برای ارتباط دوسویه در دنیای دیجیتال فراهم نماییم…”

متاورس متاپولیس

براساس آنچه در وبسایت رسمی این متاورس یادداشت شده است، متاپولیس از زبان برنامه نویسی اسکیلا (Scilla) بهره می برد. این زبان برنامه نویسی که توسط زیلیکا پشتیبانی می شود، با هدف کاهش ریسک های امنیتی و ارائه ی تایید رسمی برای قراردادهای هوشمند پایه گذاری شده است.

زبان برنامه نویسی اسکیلا

اما درباره پروژه ی زیلیکا نیز بد نیست بدانید این بلاکچین، به عنوان یک بلاکچین با مقیاس پذیری بالا شناخته می شود! مقیاس‌ پذیری به زبان ساده یعنی کارایی و عملکرد یک سیستم با افزایش تعداد کاربرانی که از آن استفاده می کنند، چقدر تغییر خواهد کرد… یکی از مهم‌ ترین مشکلاتی که ارزهای دیجیتال و بلاکچین های آن‌ ها با آن روبرو هستند، موضوع مقیاس‌ پذیری است؛ و زیلیکا نیز برای حل این مشکل ساخته شده است! زیلیکا، یک شبکه ی قرارداد هوشمند با ساختار شارد (Shard ؛ خرد) شده است.

کلمه شارد (Shard) به معنی جز کوچکی از یک مجموعه بزرگ تر است؛ و شاردینگ (Sharding) نیز به معنی تقسیم کردن یک مجموعه بزرگ به اجزای کوچک تر است. این روش برای بهبود عملکرد مراکز ذخیره داده‌ ها (یا DataBase) از طریق تقسیم بندی دیتابیس بکار گرفته می شود (که به آن پارتیشن بندی افقی نیز می‌ گویند). به عبارتی، شاردینگ یک الگوی معماری مراکز داده است که به صورت افقی و در عرض، دیتابیس را به تکه‌ های کوچک تر تقسیم بندی می‌ کند… به هر بخش در این ساختار معماری، شارد گفته می‌ شود. اطلاعات ذخیره شده در هر شارد، منحصر به همان شارد می باشد! علاوه بر این، اطلاعات ذخیره شده در هر شارد مستقل از داده‌ هایی است که در دیگر شاردها ذخیره می‌ شود. با استفاده از روش شاردینگ، مراکز ذخیره داده‌ ها به اجزای کوچک تری تقسیم می‌ شود. در نتیجه مدیریت داده‌ ها نیز آسان تر خواهد شد… زمانی که یک دیتابیس به شاردهای کوچک تر تقسیم بندی می‌ شود، سرعت پردازش و تراکنش در این شاردهای کوچک، سریع تر خواهد بود. این اتفاق به بهبود عملکرد کلی سیستم کمک زیادی می‌ کند…

ساختار شارد (خرد) شده بلاکچین زیلیکا طوری طراحی شده است که نرخ تراکنش (TPS) که به طور معمول بین ۵ تا ۲۰ تراکنش در ثانیه است، را به طور تصاعدی بهبود می‌ بخشد!

بلاکچین زیلیکا

اما در پاسخ به سوالی با این عنوان که ما چه کارهایی در متاپولیس می توانیم انجام دهیم؟ بایستی به موارد اشاره کرد که در وبسایت رسمی این متاورس ذکر شده است:

Create Avatars:

Create avatars to work, play & socialize. These Avatars are built on global standards for cross-chain movement and interoperability across multiple blockchains.

Events, Expos & Shows:

From concerts to fashion shows, users and brands can host or participate in many Events, Expos, and Shows. These could be privately or publicly hosted, ensuring complete control.

Multi Blockchain Support:

Metapolis can be deployed on any major blockchain and be completely customized to make it your own. Experience the support of cross-blockchain movement of assets.

Socialize:

With our seamless UX, you can scale various businesses and meet new people on Metapolis with personalized handles.

E-Commerce:

Bridge the gap between physical and digital stores. Brands can now have boundless engagement with Metapolists.

Metaverses & Microverses:

Metapolis is the largest meta-universe. Experience large-scale metaverses or small-scale microverses that are completely customizable as per your needs.

Land Parcels:

Buy, sell or develop land on Metapolis with the power of NFTs. Engage in trade, or showcase your ideas to the physical & digital worlds.

Meta Estate:

A launchpad for developers and architects wanting to showcase their work – build structures, develop them, and enhance them the way you envision them.

Mixed Reality Portals:

Experience Metapolis in an all-new immersive experience through the power of AR and VR.

P2E Gaming:

On Metapolis, there are endless ways to generate revenue, and the Play to Earn platform is just one of them.

MetapoliFi:

Decentralized Finance takes a new turn with Metapolis! A pool to trade, lend or stake your tokens and NFTs while appraising your NFTs at scale.

ADverse:

Promote brands on the metaverse. A selective number of ads can be placed with in the metaverse recreating digital billboards.

نقشه راه متاورس متاپولیس

اما در ادامه به بررسی آنچه که در نقشه راه (Road Map ؛ مطالعه و بررسی همه ی ابعاد ممکن پیرامون انجام یک کار با همه ی جزئیات آن، به نحوی که به همه سوالات پاسخ منطقی ارائه شود و اهداف پیش‌ بینی شده محقق گردد) متاورس متاپولیس با عنوان “See What is Waiting for You”  آمده است، می پردازیم:

April 2022

Launch Event Private Round

May 2022

Team Growth Marketplace Interoperability Standard

October 2022

Multichain Wallet App

March 2023

V2.0 VR Experiences

metapolis.studio

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *