آغاز احداث پروژه پارک هبیتات واقع در سیلیکون‌ولی توسط کنگو کوما و همکاران

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : سال ۲۰۲۱ میلادی بود که مجله آمریکایی تایم دومین فهرست سالانه خود شامل ۱۰۰ نفر از تاثیرگذارترین چهره‌ های جهان (از چهره‌‌ های الهام‌ بخش و هنری گرفته تا رهبران سیاسی) در آن سال میلادی را منتشر کرد. در این بین، نام کنگو کوما (Kengo Kuma) معمار ژاپنی نیز در میان اسامی این فهرست حضور داشت (در بخش مبتکران یا innovators)! اما به تازگی و براساس جدیدترین خبرهای منتشر شده از سوی کنگو کوما و همکاران (Kengo Kuma & Associates)، فرآیند ساخت و ساز پروژه ی جدید این استودیو معماری با نام پارک هبیتات (Park Habitat) واقع در شهر سن خوزه مشهور به پایتخت سیلیکون‌ولی (Silicon Valley) ایالات متحده آمریکا آغاز شده است… جالب است بدانید احداث این پروژه در روز زمین یعنی بیست و دوم آپریل سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز شده است.

پارک هبیتات طراحی شده توسط کنگو کوما و همکاران واقع در سیلیکون‌ولی

این ساختمان ۲۰ طبقه ی چندمنظوره با نمای شیشه ای و چوبی که با درختان انگور پوشانیده شده است، یک دهلیز سبز (تشبیه شده به یک ریه ی سبز) را در دل خود جای داده است! کنگو کوما درباره این پروژه ی ۱٫۳ میلیون فوت مربعی (۱۲۰۷۷۴ متر مربعی) چنین می گوید:

“ایجاد یک رابطه ی پایدار و قوی با طبیعت، برای ارتقای کیفیت زندگی ما ضروری است. این پروژه، با یک حیاط عمودی بزرگ مقیاس به نام ریه سبز نفس خواهد کشید…! علاوه بر این، ریه سبز نور را به اعماق هر طبقه از پروژه خواهد آورد و به‌عنوان یک باغ عمودی هیجان انگیز، فضای ساختمان را دربرخواهد گرفت…”

از دیگر ویژگی های قابل توجه در طراحی بیوفیلیک (مدل جدیدی از معماری سبز که انسان‌ ها را دوباره با طبیعت پیوند خواهد داد) این پروژه می توان به جانمایی یک باغ سبز در پشت بام ساختمان و همچنین قرار دادن دریچه هایی بر پیکره ی پروژه که هوای طبیعی را در میان فضای داخل و خارج جاری می سازد (تشبیه به فراهم سازی امکان دم و بازدم در یک چرخه ی ۲۴ ساعته)، اشاره کرد! بد نیست بدانید طراحی بیوفیلیک یک رشته ی میان رشته‌ ای است و تعداد زیادی از رشته‌ های علمیِ مختلف در آن درگیر می باشند؛ همچون معماران، دانشمندان علوم طبیعی، جامعه شناسان، متخصصان سلامتی، روانشناسان، اقلیم شناسان، بوم شناسان، زیست شناسان، شهرسازان و برنامه ریزان شهری، توسعه دهندگان و تمام کسانی که پیشنهاد می‌ دهند ما چگونه می‌ توانیم نه تنها یک محیط پایدار، بلکه اجتماعی رضایت بخش که با طبیعت هماهنگ است را به وجود آوریم…

پارک هبیتات طراحی شده توسط کنگو کوما و همکاران واقع در سیلیکون‌ولی

پروژه پارک هبیتات فضاهای خرده فروشی متنوع، فضاهای اداری و همچنین یک موزه را در خود جای خواهد داد. همچنین از فضاهای این پروژه به عنوان یک فضای توسعه (یا expansion space) برای مراکز علم و فناوری پیرامون نیز استفاده خواهد شد.

در انتها لازم به بیان است شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی وست بنک به عنوان توسعه دهنده ی پارک هبیتات، درباره این پروژه می افزاید:

“پروژه پارک هبیتات به دنبال ایجاد یک جامعه ی پایدار برای دارا بودن یک اقتصاد خلاق است! فراهم ساختن فرصتی که شرکت ها و تیم‌ های نوآور را از پارک‌ های صنعتی واقع در حومه ی شهر به مرکز شهر دعوت می کند و آنها را دوباره با محیط شهری همراه می سازد…”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *