درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه به داریوش بوربور اهدا شد

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : در مراسمی که روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ در سفارت فرانسه در ایران برگزار شد، درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه یا (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) به داریوش بوربور ، معمار، شهرساز، طراح، مجسمه ساز، نقاش، پژوهشگر و همچنین نویسنده اهدا شد.

داریوش بوربور

از داریوش بوربور به عنوان فردی پیشکسوت و تاثیرگذار در معماری و شهرسازی مدرن قرن بیستم ایران یاد می شود و اکثر محققان و اندیشمندان وی را آغازکننده شهرسازی مدرن ایران یا به بیانی پدر شهرسازی نوین ایران می ‌دانند! فردی بنیادین که در تاسیس و تحول شورای عالی شهرسازی در سال ۱۳۴۵ بسیار اثرگذار بوده است.

اعطای درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه به داریوش بوربور

داریوش بوربور تاکنون جوایز ملی و بین ‌المللی زیادی را به خود اختصاص داده است؛ از جمله این جوایز می توان به جایزه بین المللی مرکور طلا از کشور ایتالیا در سال ۱۳۵۴، جایزه اول طرح پاویلیون ایران در لس آنجلس، کالیفرنیا در سال ۱۳۴۴، جایزه مرکز استراحتی و تفریحی شرکت ملی نفت ایران در محمودآباد ساری در سال ۱۳۵۶ و جایزه پنجاه آرشیتکت برجسته جهان در دومین همایش و نمایشگاه بین الملی آثار معماران برجسته دنیا در شهر بلگراد (پایتخت کشور صربستان) در سال ۱۳۶۷ و… اشاره کرد.

لازم به بیان است نشان هنر و ادب نشانی است که توسط وزارت فرهنگ فرانسه (در گذشته با عنوان انجمن #هنر و #ادبیات فرانسه شناخته می شد) از سال ۱۹۵۷ و توسط وزیر وقت فرهنگ فرانسه، با هدف شناسایی آثار مهم و تاثیرگذار هنری و ادبی پایه‌ گذاری شده است. این عنوان مکملی است بر نشان شایستگی ملی که در سال ۱۹۶۳ توسط رئیس ‌جمهور شارل دوگل پایه ‌گذاری شده بود.

هدفِ نشان هنر و ادب فرانسه، قدردانی از خدمت در عرصه هنر و ادبیات یا گسترش این زمینه ‌ها می ‌باشد. پیشینه این نشان بر اساس منابع دولتی به نشان سنت میشل (پایه ‌گذاری شده در ۱ اوت سال ۱۴۹۶) باز می گردد.

دقت داشته باشید نشان هنر و ادب فرانسه دارای سه درجه است: درجه کماندور (مدالی که به گردن انداخته می ‌شود)، درجه افیسیه (مدالی که با یک گل و روبان بر روی سینه چپ نصب می‌ شود) و درجه شوالیه (مدالی که با روبان بر روی سمت چپ سینه نصب می‌ شود).

میشل راگون، نویسنده فرانسوی اثرگذار در هنر و معماری از داریوش بوربور به عنوان معمار در جستجوی سبک معماری مدرن ایرانی سخن گفته است!

 

عکس:

پایگاه خبری فضای نو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *