سمیه والی معمار آفریقایی به عنوان سرپرست اولین دوسالانه هنرهای اسلامی انتخاب شد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : سمیه والی (Sumayya Vally) ، معمار اهل آفریقای جنوبی و یکی از تاثیرگذارترین معماران جهان در لیست ۱۰۰ رهبر آینده مجله تایم یا TIME100 (در سال ۲۰۲۱ میلادی) به عنوان سرپرست اولین دوسالانه هنرهای اسلامی که در شهر جده کشور عربستان سعودی برگزار خواهد شد، منصوب شد!

دوسالانه هنرهای اسلامی که توسط بنیاد بینال دیریه برنامه ریزی می شود، قرار است در دسامبر سال ۲۰۲۳ میلادی در شهر جده واقع در ساحل غربی عربستان سعودی برگزار شود (این دوسالانه در ابتدا قرار بود در پایتخت عربستان سعودی یعنی شهر ریاض برگزار شود). این رویداد که با هدف تجلیل از هنر و فرهنگ اسلامی برگزار خواهد شد، یکی از چندین برنامه ی بین المللی کشور عربستان سعودی در راستای توسعه ی محصولات فرهنگی و ارائه گردشگری بین‌ المللی می باشد.

مهم ترین پروژه ای که سمیه والی تاکنون به انجام رسانده است، طراحی پاویون سرپنتین (Serpentine Pavilion) در سال ۲۰۲۰ میلادی می باشد؛ البته برپایی این پاویون به دلیل همه گیری ویروس کرونا به تعویق افتاد (افتتاحیه غرفه به تابستان ۲۰۲۱ میلادی موکول شد)! سمیه وَلی در طراحی پاویون خود به بیان تجربیات جوامع مهاجر ساکن در شهر لندن اشاره ویژه ای دارد.

پاویون سرپنتین طراحی شده توسط سمیه والی

درباره پاویون های سرپنتین که در فهرست پربازدیدکننده ترین نمایشگاه های معماری جهان قرار دارند (با بیش از ۱/۲ میلیون بازدیدکننده در سال)، بد نیست بدانید این گالری هر سال از معمارانی که پیش از این در کشور بریتانیا فعالیت حرفه ‌ای نداشته ‌اند، دعوت می ‌کند تا سازه ‌ای موقت برای استفاده عموم را در باغ کنزینگتون هایدپارک واقع در شهر لندن طراحی کنند.

گالری های سرپنتین که از سال ۲۰۰۰ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده است، در طی این سال ها به یک سایت بین ‌المللی ایده آل برای اجرای طرح ‌های تعاملی تبدیل شده است و در فصل تابستان هر سال (سه ماه)، میزبان یکی از هنرمندان عرصه معماری بوده است.  لازم به بیان است تاکنون معمارانی چون فرانک گری ، زاها حدید ، رم کولهاس ، ای وی وی، هرزوگ و دومورون، تویو ایتو ، بیارکه انگلس ، سو فوجیمتو و… در این رویداد شرکت داشته اند!

جالب است بدانید سمیه والی، به عنوان جوان ترین معمارِ طراحِ پاویون سرپنتین شناخته می شود…

در انتها لازم به بیان است معماران سرشناسی همچون ژان نوول ، نورمن فاستر و همچنین کنگو کوما در کشور عربستان سعودی به فعالیت های معمارانه مشغول می باشند!

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *