گروه بیارکه اینگلس و طراحی اولین شهر شناور پایدار جهان در کره جنوبی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : گروه معماری بیارکه اینگلس (Bjarke Ingels) به تازگی اطلاعات جدیدی را پیرامون پروژه OCEANIX واقع در سواحل کلانشهر بوسان به عنوان یکی از مهم‌ ترین و بزرگ ترین شهرهای کشور کره جنوبی (با حدود ۳٫۴ میلیون جمعیت) و یکی از پر‌رفت‌ و‌ آمد‌ترین بندر‌های جهان منتشر کرده است! این پروژه که به عنوان اولین شهر شناور پایدار جهان شناخته می شود، در همکاری با استودیو طراحی معماری SAMOO (متعلق به سامسونگ) طراحی شده است و توسط کمپانی ساخت و ساز دریایی OCEANIX (و با پشتیبانی سازمان ملل متحد) اجرایی خواهد شد!

اما درباره شهرهای شناور بد نیست بدانید این ایده، پاسخی است به مشکل بالا آمدن سطح آب دریا‌ها ناشی از تغییرات آب و هوایی و رفع آن. شهر شناور طراحی شده توسط گروه معماری بیارکه اینگلس که از چندین جزیره تشکیل شده است، همراه بالا آمدن آب دریا بالا می‌ آید! این شهر شناور با مساحتی بالغ بر ۱۵٫۵ هکتار، می تواند چیزی در حدود ۱۲۰۰۰ نفر را در خود جای دهد! البته لازم به بیان است این شهر شناور به گونه ای طراحی شده است که قابلیت توسعه ی مجدد را دارا می باشد و امکان اسکان تا ۱۰۰ هزار نفر نیز در آن پیش بینی شده است.

گروه معماری بیارکه اینگلس پیرامون این پروژه ۱۵۰ میلیون پوندی چنین می گوید:

“شهر شناور بوسان، انرژی موردنیاز خود را از طریق پنل های خورشیدی تامین خواهد کرد! همچنین هر منطقه ی شهری، آب استفاده شده توسط خود را تصفیه خواهد نمود و مجددا استفاده خواهد کرد… همچنین در این شهر، از آنچه با عنوان سیستم‌ های کشاورزی شهری نوآور نیز یاد می شود، استفاده خواهد شد!”

مقصود از سیستم کشاورزی شهری (یا ایجاد کشاورزی در شهر)، کاشت و تولید محصولات خرد غذایی با روش های آسان و با حداقل امکانات می باشد! جالب است بدانید فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد)، یکی از راه های موثر در واکنش به افزایش جمعیت شهرنشینان به ویژه در کشورهای در حال توسعه را کشاورزی شهری می داند! در این شیوه، شهروندان جامعه می توانند از فضای اختصاص داده شده به کشاورزی شهری سود ببرند… ابتکاراتی نظیر باغ های عمودی، جامعه را برای رسیدن به خودکفایی و امنیت غذایی شهری با تامین دسترسی تمامی شهروندان به غذاهای مغذی به دست آمده از کشاورزی شهری کمک می کند.

در انتها لازم به بیان است دانشمندان بر این باورند که تا سال ۲۱۰۰ میلادی، آب دریا‌ها تا حدود یک متر بالا خواهد آمد! اتفاقی که بر زندگی میلیون‌ ها نفر در سراسر جهان که در شهر‌های ساحلی زندگی می‌ کنند، اثر خواهد گذاشت…

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *