معماران زاها حدید و برنامه ریزی برای طراحی شهر متاورسی برای ریزکشور لیبرلند

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ژانویه ی سال ۲۰۲۲ میلادی بود که خبرهایی مبنی بر برخی فعالیت های ویت یدلیچکا ، سیاستمدار اهل جمهوری چک و بنیانگذار ریزکشور لیبرلند (همچنین اولین رئیس جمهور این کشور) مرتبط با متاورس در فضای مجازی منتشر شد! به تازگی و در جدیدترین اطلاعات منتشر شده با خبر شده ایم معماران زاها حدید در حال برنامه ریزی برای طراحی یک شهر متاورسی برای کشور لیبرلند می باشند. ویت یدلیچکا در گفت و گویی با پاتریک شوماخر ، معمار و مدیر معماران زاها حدید از آرزوی خود برای ساخت یک شهر نوین آینده نگر مبتنی بر ارزهای دیجیتال در فراجهان سخن گفته است…

نمای هوایی از شهر متاورسی لیبرلند
این پروژه یک کپی دیجیتال از میکروملیت فیزیکی جمهوری لیبرلند است!

اما درباره کشور لیبرلند (Liberland) بد نیست بدانید این ریزکشور در سیزدهم ماه آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی و در زمینی بی مدعا (سرزمینی بلاصاحب | در حقوق بین‌ الملل، سرزمین بلاصاحب یا Terra nullius به سرزمینی گفته می‌ شود که تحت حاکمیت کشوری در نیامده است، و یا حکومتی به صراحت یا به‌ طور ضمنی حاکمیت خود را بر آن سرزمین بیان نکرده است) به مساحت ۷ کیلومترمربع در غرب کرانه ی رود دانوب و بین دو کشور کرواسی و صربستان پایه گذاری شده است! لیبرلند حتی دارای پرچم و شعار ملی نیز می باشد؛ رنگ زرد روی پرچم کشور لیبرلند نشان آزادی سیاسی است! رنگ آبی، نماد رود دانوب و رنگ سیاه نیز نماد مقاومت در برابر نظام حاکم بر جهان است. درخت نشان وفور نعمت، پرنده نماد آزادی و خورشید نیز نماد انرژی است. همچنین شعار ملی این کشور “زندگی کردن و اجازه زندگی دادن” است.

ریزکشور لیبرلند بین دو کشور کرواسی و صربستان

جالب است بدانید تنها در مدتی کوتاه پس از اعلام موجودیت لیبرلند و همچنین دعوت از افراد مشتاق به شهروندی در این کشور، چیزی بیش از ۲۰۰۰۰۰ درخواست اقامت از سراسر نقاط جهان برای این کشور ارسال شده است! تنها شرط‌ های لیبرلند برای متقاضیان اقامت در این کشور چیزی نیست جز احترام به حقوق فردی، مالکیت خصوصی، عدم سوء سابقه کیفری و یا سابقه ی حضور در احزاب نازی و کمونیست.

تالار شهر لیبرلند

اما درباره پروژه ی طراحی شهر متاورسی برای کشور لیبرلند که پاتریک شوماخر خود مدیریت و راهبری آن را برعهده دارد، لازم به بیان است این پروژه تلاشی است از سوی ویت یدلیچکا برای به رسمیت شناخته شدن این ریزکشور از سوی سازمان ملل متحد (تاکنون هیچ یک از کشورهای عضو سازمان ملل متحد، لیبرلند را به رسمیت نشناخته اند).

مرکز معاملات مجازی

ویت یدلیچکا ، سیاستمدار ۳۸ ساله در این باره می گوید:

“سرانجام زمان آن رسیده است که ایده های خود را به چیزی ملموس تر تبدیل کنیم! این مهم است که به جهان نشان دهیم برای آغاز فرآیند توسعه در لیبرلند جدی هستیم…”

تالار شهر در مرکز این شهر دیجیتال واقع شده است
گالری و فروشگاه NFT
به زودی امکان خرید زمین در شهر متاورسی لیبرلند نیز فراهم خواهد شد!

در انتها لازم به بیان است پروژه متاورس لیبرلند همکاری مشترکی است میان پلتفرم Mytaverse (با شعار Your world beyond reality)، دولت زیرکشور لیبرلند، معماران زاها حدید و همچنین ArchAgenda (پایه گذاری شده توسط دانیلا گرتوویچی ، فارغ التحصیل مقطع لیسانس هنرهای زیبا از دانشکده هنر شیکاگو و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه ایلینویز در شیکاگو).

 

منبع:

archinect.com

qz.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *