چگونه NFT آثار معماری خود را بفروشیم؟ + آموزش ساخت و فروش NFT برای معماران

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : سال ۲۰۲۱ میلادی، سالی سرشار از خبرهای مرتبط با دنیای کریپتوکارنسی ها (کریپتو به معنی رمزنگاری+کارنسی به معنای ارز یا پول دیجیتال) و دارایی‌ های دیجیتالی بود! در این بین، مفهوم NFT ها یا توکن های غیرقابل معاوضه (غیر مثلی) بیش از سال های گذشته مورد توجه قرار گرفت؛ به حدی که فرهنگ انگلیسی کالینز (Collins) واژه NFT را به عنوان لغت سال ۲۰۲۱ میلادی معرفی کرد! همین اتفاق سبب شد تا در این مطلب به بررسی و توضیح بیشتر پیرامون موضوع آموزش ساخت NFT برای معماران بپردازم… لازم به بیان است NFT ها یا Non-Fungible Token ها موضوع جدیدی نیستند! سال ۲۰۱۷ میلادی بود که جان واتکینسون و مت هال، مجموعه‌ ای شامل ۱۰ هزار کاراکتر منحصر به فرد (هیچ دو کاراکتری مثل هم نیستند) را با عنوان کریپتوپانک‌ ها در بلاکچین اتریوم ساختند و آن ها را به صورت آنلاین به فروش رساندند…

کریپتوپانک‌ ها | آموزش ساخت NFT برای معماران

سال ۲۰۲۱ میلادی مصادف بود با آغاز اشتیاقِ همگانی به موضوع NFT ها! در ماه مارس آن سال، گروه موسیقی کینگز آو لئون اعلام کرد نخستین گروه موسیقی در تاریخ بشریت است که آخرین آلبوم خود با نام When You See Yourself را به صورت NFT عرضه می کند! اما جالب تر از آن اینکه جک دورسی، هم‌ بنیانگذار و مدیرعامل توییتر نیز نخستین توییت خود را به صورت NFT به قیمت دو میلیون و ۹۱۵ هزار و ۸۳۵ دلار و ۴۷ سنت به فروش رساند. سینا استاوی ، کارآفرین ایرانی فعال در زمینه رمرزارزها و خریدار اولین توئیت تاریخ متعلق به جک دورسی، آن را با تابلوی مونالیزا مقایسه کرده است!

پس می توان گفت کار برای NFT ها تازه آغاز شده است…

اولین توئیت جک دورسی!

ما در دوره ی رنسانس هنر دیجیتال زندگی می کنیم!

در توضیخ ساده ی مفهوم NFT ها اینچنین می توان گفت:

فرض کنید شما و دوستتان، بلیت یکی از کنسرت های موسیقی را خریداری کرده اید؛ شما بلیت کنسرت رضا صادقی را خریداری نموده اید و دوستتان نیز بلیت کنسرت بابک جهانبخش را! هر دوی شما صاحب یک بلیت کنسرت موسیقی هستید اما این کنسرت ها با یکدیگر متفاوت می باشند چرا که خواننده های اجرا کننده ی متفاوتی خواهند داشت.

NFT ها یا توکن های غیرقابل معاوضه دقیقا به این مفهوم می باشند! یعنی یک توکن غیرقابل معاوضه با توکن غیرقابل معاوضه ی دیگر یکسان و هم ارزش نیست (Non-Fungible).

NFT آثار معماری و آموزش ساخت NFT برای معماران

اما در مقابل مفهوم توکن های غیرقابل معاوضه با مفهوم دیگری با عنوان توکن های قابل معاوضه مواجه می شویم! فرض کنید شما و دوستتان در کیف پول های خود رمزارز بیت‌ کوین ذخیره کرده‌ اید. آیا قیمت بیت کوین های در حال معامله در جهان با هم تفاوتی دارد؟ خیر! تمامی بیت کوین های موجود در جهان دارای ارزش یکسانی می باشند (شما به راحتی می‌ توانید آن‌ ها را مبادله کنید). پس بیت‌ کوین یک توکن قابل معاوضه است (Fungible).

می توان گفت توکن‌ های غیرقابل معاوضه دقیقا در نقطه مقابل رمزارزها قرار دارند! یعنی کاملا غیر قابل تعویض می باشند (یک NFT را با نمونه‌ ای دیگر از نوع خود نمی توان تعویض کرد)، به واحدهای کوچک تری تقسیم نمی‌ شوند و مهم تر از همه، بسیار کمیاب هستند!

آموزش ساخت NFT یا توکن های غیرقابل معاوضه (غیر مثلی) برای معماران

شاید این سوال پیش آید که به واحدهای کوچک تر تقسیم نشدن NFT ها به چه معناست؟

در پاسخ بایستی گفت توکن های قابل معاوضه همچون رمزارزها را می توان به واحدهای کوچک ترِ خود تقسیم کرد! یعنی بیت کوین را به می توان به واحدهای ساتوشی تقسیم کرد (برابر با صد میلیونیوم بیت کوین). یا در مثالی دیگر می توان یک اسکناس پنجاه هزار تومانی را به پنج اسکناس ده هزار تومانی تقسیم کرد. اما در مفهوم توکن های غیرقابل معاوضه این اتفاق ممکن نیست! یعنی شما نمی توانید بلیت کنسرت خود را با دوست خود تقسیم کنید و شریک شوید، چرا که یک بلیت کنسرت فقط و فقط به یک نفر تعلق دارد. یا در مثالی دیگر می توان گفت در جهان، فقط و فقط یک تابلوی نقاشی مونالیزا وجود دارد که داوینچی آن را خلق کرده است (ارزش NFT ها از کمبود آنها ناشی می شود) و قابل تقسیم نیز نیست.

در حال حاضر بلاکچین اتریوم میزبان بسیاری از پروژه‌ های فعال در حوزه NFT ها است (توکنی با استاندارد ERC-721).

اما چرا توکن غیرقابل معاوضه؟

توجه داشته باشید باشید در فضای ارزهای دیجیتال، رمزارزها را از یک دیدگاه به دو دسته‌ ی کوین (Coin) ها یا توکن (Token) ها تقسیم بندی می‌ کنند؛ کوین، رمز ارزی است با بلاکچین اختصاصی خود همچون بیت کوین و توکن نیز رمزارزی است سوار بر یک بلاکچین دیگر همچون ارزهای دیجیتال یونی سواپ، چین لینک، اکسی اینفینیتی، آوه و شیبا اینو. یک NFT یا توکن غیر مثلی نیز نوعی توکن است و بر روی یک بلاکچین دیگر ایجاد می‌ شود.

شبکه بلاکچین اتریوم میزبان بسیاری از NFT ها | آموزش ساخت NFT برای معماران

توکن های غیرقابل معاوضه چرا برای هنرمندان و معماران پراهمیت است؟

دنیای هنر از جمله فرصت هایی است که NFT ها بیشترین کاربرد خود را دارند! چرا که هنرمندان می توانند اثر یا آثار خود را بدون وجود هرگونه واسطه و در قالب توکن غیر مثلی برای خرید و فروش عرضه کنند. در این بین معماران و طراحان نیز می توانند ایده پردازی ها و طراحی های خود را در قالب NFT ها به فروش رسانند؛ ایده پردازی هایی همچون طراحی مبلمان، طراحی لوازم نورپردازی و دیگر موضوعات…

جالب است بدانید شما می‌ توانید در NFT های خلق شده توسط خود، حق امتیازی را برای خود ایجاد نمایید! بدین صورت که با هر بار فروخته شدن اثر و تغییر مالکیت آن، درصد اندکی پول نیز به حساب شما واریز می شود.

بحث مالکیت توکن های غیرقابل معاوضه تا چه میزان قابل اتکا است؟

هر فردی که NFT مربوط به یک اثر را دارد، مالک آن است. شاید این جمله کمی پیچیده به نظر آید! به بیان ساده تر می توان گفت در دنیای واقعی افرادی هستند که دست به کپی‌ برداری از آثار هنری خلق شده توسط دیگران می‌ زنند، اما در نهایت مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند. همین اتفاق در دنیای دارایی های دیجیتال نیز حاکم است! یعنی شما این حق را ندارید یک عکس NFT شده را بدون داشتن مالکیت آن، در پروفایل شبکه‌ های اجتماعی خود همچون توئیتر یا اینستاگرام قرار دهید چرا که مورد پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.

وقتی شخصی یک NFT میخرد، اطلاعات مالکیت آن قطعه در بلاکچین ذخیره می شود!

چگونه می توان NFT ساخت و آن را به فروش رساند؟ | آموزش ساخت NFT برای معماران

توجه داشته باشید هرگونه اشیای دیجیتالی را می توان به NFT تبدیل کرد! از جمله قطعات موسیقی، آثار هنری همچون نقاشی ها و عکس ها، gif ها، فیلم‌ های ورزشی و… و حتی دستور پخت یک غذای خوش مزه‌! البته نبایستی فراموش کرد که یک شی فیزیکی و قابل لمس در دنیای واقعی نیز می تواند به NFT تبدیل شود (تابلوهای نقاشی یا صنایع دستی)!

برای ساخت یک NFT بایستی در ابتدا یک کیف پول رمزارزی همچون متامسک (Metamask) داشته باشید و آن را به یکی از پلتفرم های ساخت NFT متصل کنید.

کیف پول رمزارزی متامسک : یکی از کیف پول های رسمی و معتبر اتریوم

یک شبکه ی بلاکچینی برای خود انتخاب کنید

اما برای شروع به ساخت یک NFT بایستی بدانید که اولین قدم، انتخاب شبکه ی بلاکچینی است که تصمیم دارید اثر خود را روی آن منتشر کنید؛ در حال حاضر بهترین شبکه ی بلاکچینی موجود، اتریوم است (شبکه های بلاکچینی دیگری نیز همچون تزوس، پولکادات، کازماس و… نیز وجود دارد). بلاکچین اتریوم به‌ صورت گسترده توسط هنرمندان و خالقان توکن های غیرقابل معاوضه برای خرید و فروش NFT ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

آموزش ساخت NFT برای معماران

یک کیف پول رمزارزی برای خود ایجاد کنید

چنانچه شبکه ی بلاکچین اتریوم را برای فعالیت خود انتخاب کرده اید، بایستی کیف پول رمرارزی را انتخاب نمایید که از ERC-721 پشتیبانی می کند چرا که اتریوم، توکنی با استاندارد ERC-721 است. از کیف پول‌ های دیجیتالی محبوب می‌ توان به تراست ولت (Trust Wallet) و متامسک (MetaMask) اشاره کرد.

آموزش ساخت NFT برای معماران

یک بازار فروش دارایی های دیجیتال برای خود انتخاب کنید

از جمله بازارهای فروش دارایی های دیجیتالِ (که خریداران و فروشندگان NFT را به یکدیگر وصل می‌ کنند) بسیار محبوب می توان به OpenSea ، Rarible (بزرگ ترین بازار فروش دارایی های دیجیتال از نظر حجم معاملات) و همچنین Foundation اشاره کرد. شما می توانید یکی از این بازارها را برای فعالیت خود انتخاب نمایید. توجه داشته باشید همه ی پلتفرم های فروش NFT برای ساخت NFT شما، مبلغ پیش‌ پرداختی را دریافت می‌ کنند (این مبلغ پیش پرداخت در پلتفرم های گوناگون، مختلف است)! لازم به بیان است این مبلغ پیش پرداخت به صورت رمزارز دریافت خواهد شد (اکثر پلتفرم‌ ها، هزینه‌ های خود را در قالب رمزارز اتریوم دریافت می‌ کنند). بنابراین بایستی مقداری از آن رمزارز را برای پرداخت هزینه‌ ی ساخت NFt خود خریداری نمایید.

همچنین پلتفرم های فروش NFT ها، کارمزدی را نیز برای فروش آثار NFT از تولیدکنندگان هر اثر دریافت می‌ کنند (این کارمزد، برابر ۲/۵ درصد است). پس از انتخاب بازار فروش، بایستی کیف پول دیجیتال خود را به بازار متصل نمایید. پس از اتصال کیف پول خود به پلتفرم فروش، به ایجاد اثر در قالب NFT می پردازیم. توجه داشته باشید تکنیک خاصی برای ساخت یک اثر هنری که بتواند به NFT تبدیل شود، وجود ندارد!

آموزش ساخت NFT برای معماران

کیف پول رمزارزی خود را به پلتفرم فروش NFT انتخاب شده متصل کنید

در این قسمت از توضیح مراحل ساخت NFT و همچنین فروش آن، یک مثال کاربردی با استفاده از پلتفرم Rarible (مستقر در مسکو) و کیف پول ارز دیجیتال متامسک (متصل به شبکه اتریوم) خواهیم داشت:

وارد وبسایت Rarible شوید؛ در قسمت راست صفحه (بالا)، بر روی گزینه ی Create کلیک کنید. در مرحله ی بعد از شما خواسته می شود تا بلاکچین موردنظر خود را (براساس کیف پول رمزارزی خود) انتخاب نمایید. با توجه به اینکه کیف پول رمزارزی پیشنهادی ما متامسک می باشد، بلاکچین اتریوم را انتخاب نمایید (بر روی Sing in کلیک می کنیم)… در صفحه ی جدید (با عنوان Sign in with Ethereum wallet) بر روی Sign in with Metamask کلیک کنید. در این مرحله که Rarible Terms of Service نام دارد، هر دو گزینه ی I am at least 13 years old و I accept the Rarible Terms of Service را علامت بزنید؛ و در نهایت بر روی Proceed کلیک کنید.

انتخاب بلاکچین براساس کیف پول رمزارزی خود

فایل (اثر یا آثار) مدنظر خود را برای ساخت NFT منحصر به فرد آپلود کنید

در وبسایت Rarible و در این مرحله، انتخاب نمایید که تصمیم دارید یک اثر و یا مجموعه‌ ای از چند اثر (آثار) را برای فروش قرار دهید! در این مثال، ما بر روی گزینه ی Single (یک اثر) کلیک می کنیم. سپس فایل دیجیتالیِ اثری را که تصمیم دارید از آن NFT بسازید که می تواند یک عکس باشد، یا یک قطعه موسیقی، یا یک فایل ویدیویی و یا حتی یک فایل سه بعدی سازی شده را آپلود نمایید (فایل هایی با فرمت PNG ، GIF ، WEBP ، MP4 و MP3 تا حجم ۱۰۰ مگابایت)! پس از آپلود، در سمت راست صفحه (در قسمت Preview) پیش‌ نمایشی از ظاهر NFT خود را مشاهده خواهید کرد…

انتخاب یک اثر و یا مجموعه‌ ای از چند اثر برای فروش
آپلود فایل موردنظر برای ساخت NFT (یک تصویر برای نمونه آپلود شده است)

نحوه فروش اثر NFT شده ی خود را انتخاب کنید

در ادامه و در بخش Put on marketplace، بایستی از میان سه گزینه ی ذکر شده، گزینه ی مدنظر خود را برای فروش اثر NFT شده ی خود انتخاب نمایید:

  • Fixed Price : این گزینه به شما این امکان را می‌ دهد تا برای NFT خود، قیمت مشخصی را تعیین کنید (این قیمت، به ازای هر یک قطعه از اثر شما می باشد).
  • Open for Bids : این گزینه به خریدار یا خریدارانِ NFT شما این امکان را می‌ دهد تا قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند. توجه داشته باشید در این شیوه ی فروش، تا هنگامی که پیشنهادی توسط شما (صاحب اثر) انتخاب نشود، فرآیند پیشنهاد قیمت از سوی متقاضیان ادامه خواهد داشت.
  • Timed Auction : این گزینه همچون شیوه ی فروش Unlimited Auction با پیشنهاد قیمت از سوی متقاضیان خرید آن اثر NFT شده همراه است! با این تفاوت که شیوه ی Timed Auction ، یک روش فروش سررسیددار است! یعنی با انتخاب این گزینه، هنگامی که زمان مزایده به پایان برسد، اثر NFT شده ی شما به بالاترین پیشنهاد ثبت شده فروخته خواهد شد!

البته لازم به بیان است در شیوه ی فروش Timed Auction بایستی در قسمت Minimum Bid، پایین ترین قیمت مدنظر خود را مشخص نمایید. همچنین بایستی در بخش Starting Date، روز آغاز مزایده و در بخش Expiration Date نیز تعداد روزهای فعال بودن این مزایده را انتخاب نمایید.

در ادامه با بخشی با عنوان Choose collection مواجه خواهید شد! در این بخش، بایستی یکی از دو گزینه ی Create (ERC721) یا Rarible (RARI) را انتخاب نمایید. اما این این دو گزینه به چه معنا می باشند؟ شما در این مرحله بایستی مجموعه ای را برای NFT های خود انتخاب نمایید؛ این مجموعه همچون پوشه‌ ای برای قرار گرفتن NFT‌ های شما در آن است! شما می‌ توانید مجموعه ی پیش‌ فرض RARI را انتخاب کنید و با کلیک بر روی Create (ERC721) مجموعه منحصر به فرد خودتان را ایجاد کنید تا طرفدارانتان، آثار شما را راحت تر پیدا کنند.

نحوه پرداخت هزینه ساخت NFT اثر خود را مشخص کنید

در ادامه با بخشی با عنوان Free minting مواجه می شوید! در اینجا لازم است درباره مینت کردن NFT یا ضرب کردن آن توضیحاتی یادداشت نمایم. ضرب کردن (Minting) یک NFT به این معنا است که نسخه ی دیجیتالیِ اثر هنری خود را به بخشی از بلاکچین اتریوم تبدیل کنید. ضرب کردن یا توکنیزه کردن یک فایل، آن را در دفتر کل عمومی اتریوم که غیرقابل تغییر و غیرقابل دستکاری است، ثبت می کند.

با فعال کردن این بخش، NFT اثر شما در بلاکچین اتریوم ضرب نخواهد شد (اما NFT اثر شما ساخته می شود)! چرا که با فعال کردن این بخش، شما هزینه ای برای ضرب کردن NFT خود پرداخت نمی کنید؛ و پرداخت این هزینه بر عهده ی خریدارِ NFT شما خواهد بود (Buyer will pay gas fees for minting). هزینه ی ضرب کردن NFT اثر شما در بلاکچین اتریوم، اصطلاحا گس فی (gas fees) نام دارد! منظور از گس، نوعی کارمزد است.

اما در توضیح دقیق تر بایستی گفت گس، سوختی است که فعالیت کاربران و عملکرد آنها را در شبکه اتریوم ممکن می سازد. گس در شبکه اتریوم به واحدی اطلاق می‌ شود که میزان تلاش محاسباتی موردنیاز برای اجرای عملیاتی خاص در شبکه اتریوم را مشخص می کند… بنابراین هر زمان که کاربر قصد انتقال مقدار مشخصی اتر داشته باشد، بایستی مقداری گس را به عنوان سوخت شبکه پرداخت کند تا معامله موردنظر به بلاکچین اضافه شود. دلیل نام گذاری این واحد کارمزد به گس، به دلیل شباهت عملکرد آن به بنزین برای استفاده از خودرو است! همانطور که شما برای استفاده از اتومبیل خود بایستی به پمپ بنزین مراجعه نمایید و هزینه بنزین را بپردازید، در شبکه اتریوم نیز اجرای قراردادهای هوشمند نیازمند خرج کردن اتر با عنوان گس یا سوخت است.

برای اثر NFT شده ی خود یک عنوان انتخاب کرده و آن را توصیف نمایید

توجه داشته باشید دقت در انجام این مرحله می تواند شانس فروش اثر NFT شده ی شما را افزایش دهد! پس توصیه می کنیم بخش های Name و Description را با دقت پر کنید. بخش بعدی Royalties نام دارد؛ در این بخش بایستی درصد حق تالیف خود را مشخص کنید! به بیان ساده یعنی شما چند درصد از قیمت اثر NFT شده ی خود را پس از هر فروش، دریافت خواهید کرد (این اعداد در وبسایت Rarible ده درصد، بیست درصد و سی درصد و در نهایت پنجاه درصد است).

در ادامه و با کلیک بر روی Show advanced settings، بخشی با عنوان Properties فعال می شود که تکمیل کردن آن اختیاری (Optional) است! بخش Properties با خصوصیات فایل اثر NFT شده ی شما همچون رزولوشن و حجم و… در ارتباط است.

و در انتها، در صورت فعال نکردن Free minting ، هزینه ی ضرب NFT خود را در بلاکچین پرداخت نمایید

پس از انجام مراحل بالا، چنانچه بخش Free minting را فعال نکرده باشید، بایستی هزینه ی ضرب NFT اثر خود را در شبکه بلاکچین پرداخت کنید! گزینه ی Create Item را کلیک نمایید. در ادامه بایستی یک بار دیگر کیف پول متامسک خود را به وبسایت Rarible متصل کنید و هزینه‌ ها را با استفاده از رمزارز اتریوم پرداخت نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که محاسبه ی هزینه‌ ی ساخت NFT یک اثر (یا گس فی)، ساده و قابل بیان در این مطلب نیست! چرا که نوسانات شدید در ارزش ارزهای دیجیتال این موضوع را به یک کار غیرممکن تبدیل کرده است.

آموزش ساخت NFT برای معماران

NFT اثر شما ساخته شد! تبریک می گویم.

تعیین قیمت هر NFT بر چه اساسی است؟

برای بسیاری از افراد این سوال وچود دارد که توکن های غیرقابل معاوضه بر چه معیارهایی قیمت گذاری می شوند؟ در پاسخ بایستی گفت هیچ معیار و قانون از پیش تعیین شده ای برای قیمت گذاری NFT ها وجود ندارد! بله؛ درست خواندید. هیچ اساس و معیاری مشخص و یادداشت شده ای وجود ندارد. اما به یک نکته بایستی توجه داشته باشید: ارزش یک NFT به باور و تجربه ی من به سه عامل بستگی دارد: خلاقانه بودن اثر ، زیبا بودن اثر و یا متفاوت بودن (دیوانه بودن) یک اثر (برای نمونه چندی پیش، سلطان گوستاف الغُزالی جوان ۲۲ ساله اندونزیایی از طریق فروش مجموعه NFT شخصی خود متشکل از نزدیک به ۱۰۰۰ عکس سلفیِ ساده از چهره خود در روزهای مختلف سال (به‌ مدت پنج سال و از سن ۱۸ تا ۲۲ سالگی)، یک میلیون دلار درآمد کسب کرد!)

نحوه قیمت گذاری NFT ها | آموزش ساخت NFT برای معماران

قیمت یک NFT کاملا توافقی است! یعنی نه برای فروشنده و نه برای خریدار هیچ اجباری برای خرید یا فروش در یک قیمت مشخص وجود ندارد. شاید شما نیز بتوانید NFT یک اثر طراحی شده توسط خود را را به قیمت چند میلیون دلار به فروش رسانید!

البته نبایستی این نکته را نیز از یاد برد که بایستی شیوه‌ ی ارائه‌ ی اثر یا آثار خود و همچنین تبلیغ آن ها را نیز بلد باشید.

 

منبع:

coindesk.com

tallboxdesign.com

medium.com

nytimes.com

creativebloq.com

bloomberg.com

cnbc.com

 

بیشتر بخوانید:

چرا فراجهان برای معماران مهم است؟ معماران در متاورس چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟

ما در سال ۲۰۲۲ چه کارهایی می توانیم در متاورس انجام دهیم؟

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *