ما در سال ۲۰۲۲ چه کارهایی می توانیم در متاورس انجام دهیم؟

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : مفهوم متاورس و سرمایه گذاری در متاورس این روزها اغلب با اصطلاحات آینده نگرانه ای بیان می شود که درک آن ها در دنیای فعلی می تواند دشوار باشد! اما بایستی به این نکته توجه داشت که فراجهان، موضوع جدیدی نیست (دهه ها است که وجود داشته است) و به احتمال بسیار زیاد نیز این امکان وجود دارد که شما پیش از این، تجربه هایی مشابه آن را (بدون اینکه لزوما از آن آگاه باشید) کسب کرده باشید.

به باور متیو بال ، سرمایه‌ گذار خطرپذیر (یا سرمایه گذار جسور یا سرمایه گذار کارآفرین) متاورس اَبَردنیایی خواهد بود که در آن مرز میان دنیای واقعیت و دنیای مجازی از بین می رود! در این بین، نظراتی گاه مخالف با این فراجهان نیز مطرح می شود؛ لازم به بیان است حتی اگر متاورس نتواند به چشم‌ اندازی که در حال حاضر تصور می‌ شود دست یابد، بی شک نحوه و میزان تعامل ما را با دنیای دیجیتال تغییر خواهد داد… همانگونه که بازی های متاورسی بر بستر بلاکچینی چون The Sandbox و Decentraland بیان متفاوتی را از عملکرد یک اقتصاد مبتنی بر کریپتوکارنسی و NFT ها ارائه دادند!

سرمایه گذاری در متاورس

ساخت و ساز، کاوش و بازی در فراجهان

در طول یک دهه ی گذشته با بازی هایی مشابه بازی های نام برده شده در بالا مواجه بوده ایم. برای نمونه می توان به بازی ماینکرَفت (انتشار در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱ میلادی و محصول استودیوی بازیسازی موجانگ) و بازی روبلاکس اشاره کرد. حتی پیش از این دو بازی، بازی های دیگری نیز چون بازی زندگی دوم (انتشار در ۲۳ ژوئن ۲۰۰۳ میلادی و محصول شرکت لیندن لب) و بازی Eve Online نیز وجود داشته اند.

بازی زندگی دوم از میان بازی های نام برده شده در بالا، شباهت بسیار زیادی به Decentraland دارد! یک دنیای مجازی که در آن کاربران می‌ توانند یک شخصیت مجازی بسازند (آواتار خود را بسازند) و زندگی مجازی را تجربه کنند… جالب است بدانید بازی زندگی دوم، واحد پولی خود را نیز دارا است: لیندن دلار (این پول مجازی دارای ارزش واقعی نیز است) هر یک دلار ایالات متحده آمریکا برابر است با ۲۵۰ لیندن دلار بازی زندگی دوم! بازیکن در بازی زندگی دوم می‌ تواند با کار کردن در این سرزمین تخیلی پول درآورد و به خریدهای مجازی همچون املاک و مستغلات، لوزام گوناگون همچون لباس و یا حتی تفریح و… بپردازد (بازی زندگی دوم چیزی در حدود ۱۳ میلیون عضو از بیش از ۱۰۰ کشور جهان دارد).

بازی زندگی دوم

اصلی ترین تفاوت بازی هایی چون The Sandbox و Decentraland با نمونه های پیش از خود، افزودن دارایی‌ های دیجیتال به این اقتصاد مجازی است! ایده ای که اقتصاد بازی‌ های ویدیویی را تغییر داد (توکن‌ های غیرقابل معاوضه یا NFT ها)…

بازی های The Sandbox و Decentraland توسط ارزهای رمزپایه ی خود حمایت می شوند (Sandbox از توکن‌ های SAND و Decentraland نیز از توکن‌ های MANA بهره می گیرد). برای ایجاد حساب‌ بر این بازی ها تنها به یک کیف پول رمزنگاری شده همچون متامسک (MetaMask) نیاز دارید (گرچه در Decentraland می توان بدون اتصال کیف پول رمزنگاری شده نیز به صورت مهمان وارد بازی شد و بازی کرد).

سرمایه گذاری در متاورس | سرمایه گذاری در بازی های The Sandbox و Decentraland

متاسفانه با وجود پیشرفت‌ های گرافیکی قابل توجهی که در طول سالیان گذشته در صنعت بازی‌ های رایانه‌ حاصل شده است، اما بسیاری از این بازی‌ های متاورسی حال حاضر ظاهری بهتر از بازی زندگی دوم ندارند! اما برتری بازی های دنیال جدید در روابطی است که می‌ توانی با افراد حاضر در بازی (جامعه مجازی) ایجاد کرد.

برای ملاقات با افراد از هر گوشه ی جهان، هیچ محدودیتی وجود ندارد!

در فراجهان، فضاهای ملاقات و گفتگوی متعددی وجود دارد… برای نمونه شما می توانید در فضاهای جمعی The Sandbox و Decentraland گردهم آیید و یا حتی از اتاق های سفارشی‌ سازی شده که بر روی پلتفرم‌ هایی همچون Spatial ارائه شده اند، بهره گیرید (ایده آل برای برگزاری کنفرانس ها و جلسات). جالب است بدانید پلتفرم Spatial امکان راه اندازی گالری های NFT را نیز فراهم آورده است (برای اطلاعات بیشتر درباره این پلفترم، اینجا کلیک کنید).

در این بین، شرکت‌ هایی همچون MetaHub در حال ایجاد فضاهای مجازی پاتوق مانندی برای برگزاری کنفرانس‌ ها و رویدادهای تجاری هستند! حتی Decentraland نیز چندی پیش اولین جشنواره موسیقی خود را در سال ۲۰۲۱ میلادی میزبانی کرد (گرچه مشابه این اتفاق مدت ها پیش در بازی زندگی دوم رفم خورده بود). به این نکته توجه داشته باشبد که فراهم ساختن فضاهای پاتوق (محل اجتماع افراد با حضور آزادانه جهت گفت گو، بازی و استراحت) در فراجهان یعنی آغازی برای حذف مرزهای دنیای حقیقی و مجازی! و به طبع آن شروع داستان بازاریابی کسب و کارها…

آوتار سه بعدی (یا حتی دو بعدی) خود را بسازید!

به یاد داشته باشید آواتار شما بخش بزرگی از هویت فراجهانی شما خواهد بود. در توضیح کامل تر این موضوع بایستی گفت آواتار تصویری است که ما در حال حاضر از آن هنگام حضور در انجمن ها و وبسایت های مختلف به صورت منحصر به فرد استفاده می نماییم! چیزی همچون یک نماد که ما را به دیگران در سرتاسر نقاط جهان می شناساند. جالب است بدانید بسیاری از کاربران بر این باورند آنچه که به عنوان عکس پروفایل خود در فضای مجازی انتخاب می کنید، شخصیت شما را در این فضا نشان می دهد؛ این موصوع دقیقا پیرامون موضوع آواتار نیز اتفاق خواهد افتاد.

آوتارهای مجازی

آواتار ممکن است عکس واقعی و یا عکس غیرواقعی افراد باشد! آواتار معمولا آن چیزی است که فرد دوست دارد باشد و یا آن چیزی که می خواهد نشان دهد که هست! در حقیقت می توان گفت آوتار زندگی دوم افراد است که در دنیای مجازی با آن شخصیت زندگی می کنند…

آوتارها بی شک وسیله ی ارتباطی مهمی میان کاربران در متاورس شناخته خواهند شد! در این بین، هستند افرادی که از NFT هایی همچون کریپتوپانک ها (CryptoPunks ؛ قطعات کلکسیونی در قالب اولین پروژه ی ترکیب هنر با توکن‌ های غیرقابل تعویض بر بستر بلاکچین اتریوم) و یا مجموعه میمون‌ های کسل (Bored Ape Yacht Club ؛ پروژه NFT آواتار و ساخته شده بر پایه اتریوم) به عنوان آواتارهای دوبعدی برای استفاده در توئیتر و دیسکورد بهره می گیرند (بیشتر برای استفاده در پلتفرم های مبتنی بر متن)! در این بین از آواتارهای سه بعدی نیز می توان در پلتفرم هایی همچون Somnium Space و یا Decentraland استفاده کرد. لازم به بیان است چندی پیش پلتفرم Ready Player Me آمادگی خود را برای انتشار آواتارهای سه بعدی بر اساس CryptoPunks در قالب مجموعه‌ای از ۱۰,۰۰۰ آواتار سه‌ بعدی منحصر به‌ فرد اعلام کرد!

CryptoPunks
Bored Ape Yacht Club

سرمایه گذاری در متاورس : سرمایه گذاری در زمین های مجازی، NFT ها و یا توکن ها

سرمایه گذاری در دنیای پرهیاهوی مجازی از جمله موضوعات بسیار پرطرفدار این روزها به شمار می آید! موضوعی که می تواند سود زیادی به همراه داشته باشد… متاورس، بی دلیل و تنها با انتشار چند خبر به عنوان حوزه‌ ای با پتانسیل جذب سرمایه ی تریلیون دلاری شناخته نشده است! متاورس توسعه‌ ی اینترنت نیست، بلکه در آینده‌ به طور کامل جایگزین اینترنت خواهد شد… برای سرمایه گذاری در متاورس سه راه وجود دارد (البته در حال حاضر):

  • سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال متاورسی
  • سرمایه گذاری در املاک و زمین های متاورسی
  • سرمایه گذاری در توکن های غیرقابل معاوضه (یا NFT ها)
سرمایه گذاری در متاورس

البته در موضوع سرمایه گذاری بایستی بسیار مراقب باشید! چرا که کلاهبرداران زیادی به خیال جذب سرمایه ی افراد در حال معرفی رمزارزهای خود به اسم متاورس هستند (چرا که ارزهای دیجیتال حوزه متاورس پس از تغییر نام فیسبوک به متا، رشد قیمت چند صددرصدی را تجربه کردند و این تازه ابتدای راه است)! در حالی که پلتفرم آن‌ ها ارتباطی به این فضا ندارد. از جمله رمزارزهای متاورسی می توان به ارز دیجیتال مانا (MANA) در پروژه دیسنترالند (Decentraland) ، ارز دیجیتال سند (SAND) در پروژه سندباکس (The Sandbox)، ارز دیجیتال انجین کوین (ENJ) در پروژه انجین (Enjin)، ارز دیجیتال اکس (AXS) در پروژه اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، ارز دیجیتال بلاک (BLOK) در پروژه بلاک توپیا (Bloktopia)، ارز دیجیتال او وی آر (OVR) در پروژه او وی آر (OVR) ارز دیجیتال گالا (GALA) در پروژه گالا گیمز (Gala Games) و… اشاره کرد.

همچنین در روش سرمایه گذاری در املاک و زمین های متاورسی، خرید مستقیم زمین و ملک با هدف فروش آن‌ ها به قیمت‌ های بالاتر در آینده تنها راه سرمایه گذاری در این حوزه نیست! برای نمونه ساخت خانه در زمین‌ ها و فروش آن‌ ها به قیمت‌ های بالاتر و یا حتی میزبانی رویدادها یا جشن‌ ها در املاک و مستغلات خود از دیگر روش های کسب درآمد در فراجهان می باشد.

 

منبع:

tallboxdesign.com

coindesk.com

medium.com

bloomberg.com

cnbc.com

 

بیشتر بخوانید:

چرا فراجهان برای معماران مهم است؟ معماران در متاورس چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟

متاورس چگونه دنیای معماری و طراحی داخلی را تغییر خواهد داد؟

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *