معماری متفاوت کتابفروشی ژونگ شوگه ؛ داستان پلکان مارپیچی که به نردبان دانایی تبدیل شد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : کتابفروشی ژونگ شوگه شنزن یکی از واحدهای تجاری سورئال شهر شنژن (Shenzhen)، واقع در کشور چین (China) به شمار می آید! در حقیقت، کتابفروشی ژونگ شوگه شنزن طراحی شده توسط Li Xiang ، معمار چینی مشتریان خود را به گشت و گذار در تاریخ و زمان دعوت می نماید… اما ستاره ی درخشان فضاهای داخلی این کتابفروشی چیزی نیست جز یک راه پله ی عظیمِ مارپیچ که در قامت یک قفسه ی کتاب ظاهر شده است! این مسیر منحنی شکل، از ورودی فروشگاه آغاز می شود و در مقابل در خروجی آن، به پایان می رسد. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین ویژگی های کتابفروشی کتابفروشی ژونگ شوگه شنزن و راه پله ی شگفت انگیز آن آشنا کنیم؛ لطفا با ما همراه باشید.

کتابفروشی ژونگ شوگه شنزن

تیم معماران این پروژه، مسیر طراحی و اجرای کتابفروشی ژونگ شوگه شنزن را با شناخت شهر و منطقه مرتبط با آن آغاز کردند. این تیم خلاق و خوش فکر در جریان کاوش های خود دریافتند که می خواهند این واحد تجاری–فرهنگی را به نماد تاریخ و فرهنگ شهر شنژن بدل نمایند. از سوی دیگر، آن ها می خواستند که به شهروندان و مهاجران تمامی ادوار تاریخ این شهر، ادای احترامی نیز کرده باشند…

معماری کتابفروشی ژونگ شوگه

با این وصف، عجیب نیست اگر به جای عناصر مرسوم در یک خرده فروشی، با یک اثر هنری غول پیکر مواجه شویم! در این پروژه، زمین و آسمان حضوری ماورایی دارند و می توانند معجونی از آشنایی و غربت را در روح بیننده به غلیان درآورند. شاید این قفسه ی مارپیچی می خواهد به شما نشان دهد که تاریخ بسیار سریع تر از آنچه که فکرش را می کنید، نوشته خواهد شد. به علاوه، این الگوی منحصر به فرد را می توان به عنوان یک مفهوم تجاری قوی نیز ترجمه کرد! در واقع، این همان عنصری است که یک تنه، جذابیت های مکان را به طرز چشمگیری افزایش داده است.

یکی از مهم ترین ویژگی های طراحی کتابفروشی ژونگ شوگه شنزن نور ملایمی است که کل فضاهای داخلی را پر کرده است… سبک خاص نورپردازی فروشگاه در ترکیب با دیگر مبلمان به کار رفته در این واحد تجاری، احساسات خارق العاده ای را در مشتریان زنده خواهد کرد. از سوی دیگر، کاشی های مشکی به کار رفته در کف، احساس معلق بودن بر روی یک دریاچه را به عاشقان کتاب القا می کند. اما در پالت رنگی پروژه طراحی کتابفروشی ژونگ شوگه شنزن، علاوه بر رنگ مشکی دو رنگ دیگر نیز به چشم می خورد؛ رنگ های آبی روشن و نارنجی!

معماری کتابفروشی ژونگ شوگه

در نهایت، آنچنان که از شواهد بر می آید، تیم معماران کمپانی طراحی معماری بین المللی X-Living (مستقر در چین) نمی خواستند این پروژه را با بهره گیری از طرح های مرسوم، سازماندهی نمایند. آن ها به دنبال ایجاد تجربه هایی جدید برای مشتریان بودند… تجربه هایی کاملا مسحور کننده که بتوانند ساختارهای ذهنی حاضرین در این فروشگاه را به چالش بکشند.

Shenzhen Zhongshuge Bookstore

Qianhai, Shenzhen, China

Designer: x+living

Creative Designer: Li Xiang

Area: ۱۳۰۰ sqm

منبع:

designboom.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *